دکورپرداز
دکور پرداز
فرابورس خبر داد؛

آغاز معاملات مشتقه ETF شاخص هم وزن برای نخستین بار در بازار سرمایه

آغاز معاملات مشتقه ETF شاخص هم وزن برای نخستین بار در بازار سرمایه

رئیس اداره مشتقات فرابورس ایران اظهار داشت: آپشن مشتقه روی ای تی اف انتشار یافته و حدود قیمت مشخص دارد.به گزارش دکور پرداز به نقل از فرابورس ایران، رئیس اداره مشتقات فرابورس ایران در مورد مزیت های مشتقه ETF اظهار داشت: ازآنجایی که این آپشن روی ای تی اف منتشر می شود مزیت هایی نسبت به آپشن های تک سهم دارد، مزیت اول این است که بازار گردان فعال و حدود قیمت مشخص دارند، همینطور اتفاق هایی مثل اقدام شرکتی و توقف نماد هم ندارند، درنتیجه معاملات آپشن آنها با مشکل روبه رو نمی گردد.
رئیس اداره مشتقات فرابورس ایران با بیان خبر آغاز معاملات قراردادهای اختیار خریدوفروش روی واحدهای ای تی اف شاخصی هم وزن کیان در روز سه شنبه ۱۷ خردادماه، اظهار داشت: نخستین بار است که در بازار سرمایه ایران قراردادهای اختیار معامله بر ای تی اف شاخص هم وزن آغاز به کار می کند.
به گزارش مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، سپیده رستمی نیا ضمن اشاره به این که صندوق قابل معامله کیان مطابق با مقررات همه صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در یک مرحله پذیره نویسی شده است، اظهار داشت: این صندوق پس از جمع آوری منابع و وجوه مبادرت به تشکیل پرتفوی سرمایه گزاری نموده است.
این مقام مسئول در فرابورس با تاکید بر این که پرتفوی سرمایه گذاری در etf های شاخصی متفاوت از سایر صندوق های قابل معامله است، عنوان کرد: به این صورت که مدیریت این ای تی اف ها به صورت غیرفعال(passive) است، در این حالت مدیر پرتفوی تلاش می کند تا سبد تحت مدیریت خود عملکردی مشابه با عملکرد شاخص ارائه نماید.
به گفته وی در etf شاخصی هم وزن هم مدیر پرتفوی با چینش سبد سرمایه گذاری در تلاش است عملکردی مشابه با عملکرد شاخص هم وزن داشته باشد.
رستمی نیا به نحوه انتخاب و خرید سهام تحت مدیریت سبد ای تی اف هم وزن اشاره نمود و اضافه کرد: با توجه به این که امکان حضور همه شرکتهای این شاخص در سبد سرمایه گذاری وجود ندارد، مدیر صندوق بر مبنای فاکتورهایی مبادرت به چینش سهام موجود در شاخص هم وزن می کند.
نحوه انتخاب نماینده هر صنعت در صندوق
رئیس اداره مشتقات فرابورس ایران در ادامه اظهار داشت: در مورد انتخاب نماینده هر صنعت نیز، مدیر پرتفوی به وزن هر صنعت در شاخص هم وزن دقت می کند و با توجه به این که تعداد کل سهام موجود در هر صنعت در مقایسه با کل سهام موجود در شاخص هم وزن چقدر هست، نماینده یا عضو موجود در صندوق را انتخاب می کند. سایر پارامترهای قابل توجه در انتخاب سبد سرمایه گذاری توسط مدیران سرمایه گذاری ETF به بازار اطلاع رسانی می شود.
وی ضمن اشاره به عرضه های اولیه هم اضافه کرد: IPO ها هم در مقاطع میان دوره ای قابلیت اضافه شدن به سبد صندوق را دارند. همینطور صندوق شاخصی هم وزن توسط مدیران سرمایه گذاری همان مجموعه، هر سه ماه یک مرتبه موردبررسی قرار می گیرد و نمایندگان موجود در پرتفوی مجدداً انتخاب می شوند.
چگونگی تسویه آپشن هم وزن
رستمی نیا درباره آغاز قرارداد اختیار خریدوفروش روی واحدهای ای تی اف شاخص هم وزن اظهار داشت: پیش ازاین نمادهای اختیار خریدوفروش روی صندوق های قابل معامله سهمی در بازار مشتقات آغازشده بود، این مورد هم مشابه ای تی اف های سهمی است. بدین سان که در زمان تسویه فیزیکی، انتقال دارایی و در حالت تسویه نقدی پرداخت معادل مابه تفاوت قیمت دارایی پایه و قیمت اعمال، روی واحدهای ای تی اف هم وزن هم انجام می شود.
مزیت های مهم اوراق آپشن ETF ها
رئیس اداره مشتقات فرابورس ایران در مورد مزیت های این ابزار اظهار داشت: ازآنجایی که این آپشن روی ای تی اف منتشر می شود مزیت هایی نسبت به آپشن های تک سهم دارد، مزیت اول این است که بازار گردان فعال و حدود قیمت مشخص دارند، همینطور اتفاق هایی مثل اقدام شرکتی و توقف نماد هم ندارند، درنتیجه معاملات آپشن آنها با مشکل روبه رو نمی گردد.
وی ضمن اشاره به مزیت دیگر این ابزار اظهار داشت: دارایی پایه این آپشن منطبق با شاخص هم وزن است، درواقع این آپشن با رفتار و ریسک سیستماتیک کلی بازار هم جهت است بنا بر این می تواند ابزار بسیار مؤثر و مفیدی برای سرمایه گذاران حرفه ای و مدیران پرتفوی و سرمایه گذاران مشتاق بازار مشتقه باشد.
به گفته وی سرمایه گذاران حرفه ای ضمن تحلیل از شرایط مختلف بازار می توانند با موقعیت گیری در این ابزار، وضعیت پرتفوی خویش را در مقابل ریسک کلی بازار پوشش دهند و یا در شرایطی کسب سود کنند.
وی به این مورد تاکید کرد که آپشن هم وزن روی صندوق قابل معامله ای منتشر می شود که از چندین سهام اصلی بازار تشکیل شده و یک مزیت بسیار قابل توجهی را برای سرمایه گذار به همراه دارد، بدین سان که یک سرمایه گذار نمی تواند روی کل سهام موجود در شاخص هم وزن معامله کند اما با معامله در این صندوق می تواند بازدهی موردنظر را کسب کند، طبیعی است که معاملات در آپشن این ای تی اف هم به همین صورت جذاب است.
ورود به این بازار چگونه است؟
وی درباره ورود به این بازار برای سرمایه گذاران علاقه مند اظهار داشت: این قراردادها مشابه سایر قراردادهای مشتقه مستلزم دریافت کد معاملات بازار مشتقه است.
به گفته رستمی نیا ساعات معاملات این آپشن مطابق با دارایی پایه هم اکنون از ۹ بامداد تا سه بعدازظهر انجام می شود و در همان ساعت معاملات امکان دریافت موقعیت در این بازار وجود دارد.
وی ضمن اشاره به اینکه، ای تی اف شاخص هم وزن مشابه سایر صندوق های قابل معامله بر مبنای ارزش خالص روز دارایی ها یا NAV ارزیابی می شود و روی سایت مدیریت فناوری بورس قابل مشاهده می باشد، اظهار داشت: مکانیزم قیمت گذاری هم بر مبنای عرضه و تقاضا و با عنایت به NAV که در سایت بروزرسانی می شود، انجام می شود.

1401/03/16
21:36:12
0.0 / 5
726
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد