دکورپرداز
دکور پرداز
رئیس بانك مركزی:

تعادل مناسبی در بازار ارز به وجود آمد

تعادل مناسبی در بازار ارز به وجود آمد

به گزارش دکور پرداز رییس کل بانک مرکزی با اعلان اینکه در حوزه عرضه و تقاضای ارز تعادل خوبی در بازار به وجود آمده است، اظهار داشت: در خیلی از روزها در سامانه نیما شاهد فزونی عرضه بر تقاضا هستیم.به گزارش دکور پرداز به نقل از بانک مرکزی، علی صالح آبادی در پنجمین جلسه هم اندیشی با اقتصاددانان با محوریت «سیاستگذاری بهینه ارزی و ارتباط میان متغیرهای پولی و ارزی» که در بانک مرکزی انجام شد اظهار داشت: مدیریت بازار ارز را همیشه با جدیت و با مکانیزم ها مختلف در دستور کار قرار داده ایم.
رئیس کل بانک مرکزی اشاره کرد: با نظرات اقتصاددانان حاضر در جلسه در خصوص این که بانک مرکزی باید حضور مؤثری در بازار ارز داشته باشد موافق هستم و این بانک با روش های مختلف می تواند تعادل و ثبات در بازار بوجود آورد که این مساله اکنون محقق شده است.
وی با اشاره به این که اقدامات مختلفی در دستور کار بوده و اکنون نیز برنامه هایی برای مدیریت بازار ارز در دست اقدام است اضافه کرد: در مدیریت بازار ارز بخشی در حوزه هماهنگی بانک مرکزی با وزارت صنعت، معدن و تجارت درباب ثبت سفارش ها در حال انجام می باشد و در بخش دیگر، بحث مدیریت عرضه ارز مورد تاکید قرار گرفته تا صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات خودرا به کشور باز گردانند و به چرخه تجاری وارد نمایند. دراین زمینه نیز کمیته اقدام ارزی تصمیماتی به فراخور شرایط اتخاذ می کند. نتیجه این تصمیمات به ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا در بازار ختم می شود.
رئیس شورای پول و اعتبار در ادامه اشاره کرد: در زمینه حواله ارزی که متولی آن سامانه نیماست اکنون بطور نسبی تعادل خوبی در حوزه عرضه و تقاضا داریم.
وی اضافه کرد: برخی روزها شاهدیم که ارز به اندازه کافی وجود دارد لیکن خریدار و تقاضایی برای آن نیست و در حقیقت می توان گفت در خیلی از روزها مازاد عرضه ارز بر تقاضا وجود دارد.
رئیس کل بانک مرکزی در ادامه اشاره کرد: در حوزه حواله و اسکناس مشکل خاصی وجود ندارد ضمن آنکه باید اصرار کرد وضعیت اسکناس ارز بانک مرکزی همانطور که قبل از این نیز اعلام نموده ام بسیار عالی است و خوشبختانه صادرکنندگان خصوصاً بخش غیرنفتی در حوزه قیمت توافقی فروش ارز گام های مؤثری برداشته اند.
رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع مدیریت انتظارات تورمی پرداخت و اظهار داشت: بانک مرکزی با جدیت موضوع مدیریت انتظارت تورمی را پیگیری می کند و این مساله نیز در دولت در دستور کار است.
صالح آبادی درباب برخورد قاطع بانک مرکزی با اخلالگران و سفته بازان ارزی در بازار هم اظهار داشت: در مدت اخیر با تلاش و همکاری شبانه روزی با دستگاهها و سازمان های نظارتی و انتظامی ذیربط، با برخی کانال های فضای مجازی که با موج سواری بر برخی اخبار و انتظارات کاذب تورمی مبادرت به قیمت سازی صوری و شرط بندی بر روی قیمت ارز می کردند برخورد شد.
رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر این که مبارزه جدی با قاچاق کالا و ارز نیز در دولت سیزدهم با جدیت دنبال می شود اظهار داشت: عرضه ارز غیررسمی که نوعی قاچاق شمرده می شود سبب قیمت گذاری های کاذب در بازار می شد که با این مورد هم برخورد انجام شده است.
گفتنی است در این نشست که بیش از سه ساعت به طول انجامید اقتصاددانان از طیف های فکری مختلف اقتصادی به بیان دیدگاه ها، نظرات و پیشنهادات خود در حوزه «عملکرد شبکه بانکی در حوزه نقدینگی و پشتیبانی از تولید»، «نوسانات ارزی و راه کارهای برون رفت آن»، «مدیریت انتظارات تورمی» و «سیاستگذاری بهینه ارزی و پولی» پرداختند.منبع:

1401/04/09
21:25:42
0.0 / 5
768
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد