دکورپرداز
دکور پرداز

نکات مهم در خصوص ویولن و تمیز کردن ویولن

نکات مهم در خصوص ویولن و تمیز کردن ویولن

ویولن ها سازهای مهمی در طیف گسترده ای از ژانرهای موسیقی هستند. آنها در سنت کلاسیک غربی، چه در گروه ها (از موسیقی مجلسی گرفته تا ارکستر) و چه به عنوان سازهای انفرادی، برجسته ترین هستند.


ویولن چیست؟

ویولن که گاهی با نام کمانچه نیز شناخته می شود، یک ساز زهی چوبی از خانواده ویولن است.

اکثر ویولن ها دارای بدنه چوبی توخالی هستند. ویولن کوچکترین و بنابراین بلندترین ساز (سوپرانو) در خانواده است که به طور منظم استفاده می شود.

به طبع یکی از مهمترین دغدغه های نوازندگان ویولن و هنرجویان عزیز خرید ویولن با کیفیت و مشخصات فنی در عین حال قیمت مناسب می باشد . طنین دنیای مهر با دقت فراوان و طی سالهای طولانی و با تست صدا از بسیاری از ویولن های جهانی توانسته مجموعه ای قدرتمند در این ساز جمع آوری کرده و به هموطنان عزیز عرضه کند . همچنین برای اطمینان از کیفیت ساز تمامی سازها را گارانتی می کند .

ویولن معمولاً دارای چهار سیم است (بعضی از آنها می توانند پنج سیم نیز داشته باشند) که معمولاً در یک پنجم کامل با نت های G3، D4، A4 کوک می شوند. E5، و بیشتر با کشیدن یک کمان روی سیم های آن نواخته می شود. همچنین می توان آن را با کندن سیم ها با انگشتان (پیتزیکاتو) و در موارد تخصصی با ضربه زدن به سیم ها با طرف چوبی کمان (کول لگنو) نواخت

ویولن ها سازهای مهمی در طیف گسترده ای از ژانرهای موسیقی هستند

آنها در سنت کلاسیک غربی، چه در گروه ها (از موسیقی مجلسی گرفته تا ارکستر) و چه به عنوان سازهای انفرادی، برجسته ترین هستند. ویولن همچنین در بسیاری از انواع موسیقی فولکلور از جمله موسیقی کانتری، موسیقی بلوگرس و در موسیقی جاز اهمیت دارد. ویولن‌های برقی با بدنه‌های جامد و پیکاپ‌های پیزوالکتریک در برخی از اشکال موسیقی راک و فیوژن جاز استفاده می‌شوند و پیکاپ‌ها به تقویت‌کننده‌های ساز و بلندگوها برای تولید صدا متصل می‌شوند.

 ویولن در بسیاری از فرهنگ‌های موسیقی غیرغربی از جمله موسیقی هندی و موسیقی ایرانی گنجانده شده است.

 نام کمانچه اغلب بدون توجه به نوع موسیقی که روی آن پخش می شود استفاده می شود. ویولن برای اولین بار در قرن شانزدهم ایتالیا شناخته شد.

 در اروپا، ویولن به عنوان پایه ای برای توسعه سایر سازهای زهی مورد استفاده در موسیقی کلاسیک غربی، مانند ویولا، عمل کرد.

تعداد زیادی ساز از دست سازندگان کمتر معروف و همچنین تعداد بیشتری از ویولن‌های تجاری تولید انبوه که از صنایع خانه‌داری در مکان‌هایی مانند ساکسونی، بوهمیا و میرکورت به دست آمده‌اند.

 بسیاری از این ابزارهای تجاری قبلاً توسط سیرز، روباک و شرکت و سایر بازرگانان انبوه فروخته می شد. اجزای یک ویولن معمولا از انواع مختلفی از چوب ساخته می شود. ویولن‌ها را می‌توان با سیم‌های روده، پرلون یا سایر سیم‌های مصنوعی یا فولادی بند کرد

به شخصی که ویولن را می سازد یا تعمیر می کند، ویولن ساز می گویند. به کسی که کمان می‌سازد یا تعمیر می‌کند، آرشیتیر یا کمان‌ساز می‌گویند

 

راهنمای مبتدیان تمیز کردن منظم ویولن شما

بخش مهمی از نگهداری ویولن تمیز کردن آن است و این کار تضمین می‌کند که ظاهر و صدای آن تا حد امکان خوب باشد! 

ویولن‌ها دائماً در معرض روغن‌های طبیعی اثر انگشت ما و سایر ذرات چربی و کثیفی هستند که به سطح می‌چسبند. 

بنابراین، چگونه از تجمع باقی مانده رزین چسبنده جلوگیری کنیم و از پوشش براق محافظت کنیم؟ 

این پست به شما آموزش می دهد و راهنمایی می کند که ویولن خود را تا حد امکان پس از استفاده روزانه تمیز نگه دارید. برای نظافت یا ترمیم گسترده، ویولن ها باید در دستان ایمن یک استادکار حرفه ای قرار گیرند. این سازندگان ویولن متخصص هستند و فرآیندهای ظریف مورد نیاز برای ارائه خدمات کامل به ساز شما را می‌دانند تا آن را به‌عنوان یک ویولن جدید و خوب به نظر برسانند.

 

قبل از اینکه شروع کنی لطفاً توجه داشته باشید:

اگر ویولن قدیمی دارید، لطفاً سعی نکنید آن را با هیچ محصولی تمیز یا جلا دهید زیرا ممکن است به شدت خورنده باشد.

 ویولن های عتیقه با یک لاک الکل ظریف بر پایه روح پوشانده شده اند که حتی محصولات پاک کننده مخصوص ویولن را که در اینجا توصیه می شود تحمل نمی کند.

اگر از تمیز کردن ویولن خود مطمئن نیستید، لطفاً با فروشگاهی که ویولن خود را از آنجا خریداری کرده اید تماس بگیرید تا ساز شما را بررسی کنند و به شما مشاوره دهند.

آنچه شما نیاز دارید برای تمیز کردن کمانچه، برخی از وسایلی است که احتمالاً در خانه شما وجود خواهد داشت، به چیز زیادی نیاز نخواهید داشت.

اما چند محصول تمیز کننده تخصصی وجود دارد که ما آنها را به ویژه برای از بین بردن گرد و غبار رزین و صیقل دادن چوب توصیه می کنیم. 

 

چند عدد پارچه میکروفیبر

پاک کننده کلوفون

پولیش ویولن

 یک جعبه دستمال کاغذی 

چند پنبه (Q-tips)

 

شما می توانید این لوازم را به صورت جداگانه خریداری کنید یا می توانید یک کیت تمیز کننده ویولن خریداری کنید که تعداد زیادی از آنها را شامل می شود.

 

مرحله 1: آماده سازی قبل از شروع فرآیند تمیز کردن، دست های خود را با صابون بشویید و با حوله خشک کنید.

این مرحله را نادیده نگیرید زیرا با دست های کثیف کار بیشتری برای خودتان انجام می دهید.

 دست‌ها و انگشتان ما به طور طبیعی حاوی روغن‌های بدن هستند که می‌توانند علائم کمی از چربی باقی بگذارند و در درخشندگی ویولن اختلال ایجاد کنند.

 ما می خواهیم هنگام دست زدن به ساز، دستانمان تا حد امکان تمیز باشد، بنابراین بهتر است هر زمان که قصد نواختن دارید، آنها را بشویید!

 

مرحله 2: بدنه را پاک کنید

 پس از شستن دست‌هایتان، یکی از پارچه‌های تمیزکننده‌تان را بردارید و بدنه ویولن را پاک کنید تا کلوفون اضافی پاک شود. پارچه میکروفایبر بهترین است اما هر چیزی مانند این هم باشد خوب است:

اگر مقدار زیادی  کلوفون دارید، باید مراقب پخش بیشتر آن باشید، بنابراین بررسی کنید که پارچه چقدر کیک شده است و اگر نیاز دارید از قسمت تمیزتر آن استفاده کنید.

لطفا در اینجا ملایم باشید و فشار زیادی وارد نکنید زیرا ویولن شما بسیار شکننده است! 

سوراخ های پل و F را می توان با یک غنچه پنبه ای (نوک Q) پاک کرد، که به شما کمک می کند وارد گوشه های کوچکتر شوید.

 

مرحله 3: رشته ها یا سیم های ویولن خود را پاک کنید

بعد از اینکه قسمت جلویی و پشتی بدن را پاک کردید، وقت آن است که سیم ها را با کشیدن قسمت تمیزی از پارچه به زیر آنها پاک کنید.

علاوه بر این، می توانید به آرامی هر رشته را با پارچه فشار دهید و به آرامی آن را به سمت بالا و پایین بلغزانید تا رزین از بین برود.

 

مرحله 4: مقدار بیشتری از Rosin را بردارید اکنون می‌خواهید از یک پاک‌کننده کلوفون استفاده کنید تا مطمئن شوید که تمام لایه‌های گرد و غبار رزین از بدنه ویولن پاک شده است. 

گزینه های مختلف زیادی وجود دارد، اما چیزی مانند مورد زیر باید خوب و بسیار ارزان باشد:   

ما همچنین استفاده از یک دستمال یا پارچه تمیز کننده تازه را برای این قسمت توصیه می کنیم.

لطفاً از پاک کننده کلوفون به قدری استفاده کنید، فقط چند قطره در هر بار روی پارچه خود لازم است، و فقط با ضربه های ملایم روی نواحی آسیب دیده. 

شما می توانید از این محصول روی قسمت چوبی پاپیون خود نیز استفاده کنید، اما مراقب باشید که هیچ محصولی روی قسمت پاپیون قرار نگیرد!

از این محصول بر روی سیم های ویولن خود نیز استفاده نکنید. اگر مرتباً آنها را پاک می کنید، این برای پاک کردن کلوفون کافی است.

بعد از هر بار پاک کردن، پارچه/بافت خود را بررسی کنید تا ببینید آیا نیاز به استفاده از یک پارچه تمیز دیگر دارید یا خیر. رزین رنگ مشکی را نشان می دهد، بنابراین اگر شروع به دیدن رنگ قهوه ای کردید ممکن است به این معنی باشد که لاک را پاک می کنید.

در این صورت فوراً دست از کار بکشید و در نظر بگیرید ویولن خود را نزد یک استادکار رزرو کنید، که دقیقاً می‌داند لاک ویولن شما چقدر ظریف یا مقاوم است و چگونه با آن رفتار کند. 

پاک کننده کلوفون ممکن است برای از بین بردن لایه های ضخیم تر کلوفون که مانند باقیمانده خاکستری، شکری به نظر می رسد، باشد.

اگرچه این کار از تمیز کردن خود ویولن گران‌تر است، اما به این معنی است که ویولن شما در بهترین شرایط ممکن نگهداری می‌شود و ممکن است از آسیب تجمعی بیشتر در طول خط جلوگیری کند.

 

مرحله 5: ویولن خود را جلا دهید

 اگر توانسته اید سطح ویولن را بدون هیچ مشکلی تمیز کنید، اکنون می توانید آن را پرداخت کنید.

 لطفاً توجه داشته باشید که صیقل دادن روی یک سطح نجس و چسبنده خطر فرورفتن کثیفی را عمیق‌تر در پارچه ویولن شما دارد، بنابراین ضروری است که ابتدا آن را کاملاً تمیز کنید. شما باید از پولیش مخصوص ویولن استفاده کنید و هرگز از مبلمان یا دیگر پولیش های چوبی برای این فرآیند استفاده نکنید.

حداقل، پس از هر بار استفاده، باید ویولن خود را با یک پارچه تمیز کننده غیر ساینده پاک کنید. 

میکروفایبر، پنبه و فلانل نمونه‌هایی از موادی هستند که استفاده از آنها بی‌خطر خواهد بود، یا می‌توانید یک پارچه تمیزکننده خاص را از یک مغازه ویولن‌فروشی خریداری کنید. این کمک می کند که یک یا دو پارچه تمیز کننده را در جعبه ویولن خود نگه دارید تا هر زمان که نواختید آنها را در اختیار داشته باشید. 

حتی با کمک پاک کردن روزانه، ویولن همچنان کلوفون، چربی و کثیفی اضافی را جمع می کند، بنابراین بهتر است هر چند ماه یکبار آن را تمیز کنید.

 

خلاصه فرآیند تمیز کردن ویولن

امیدواریم این راهنما به شما در درک محدودیت‌های تمیز کردن ویولن، کارهایی که خودتان می‌توانید انجام دهید و زمان دریافت کمک حرفه‌ای فرا رسیده باشد، کمک کرده باشد. داشتن محصولات مناسب نیمی از نبرد در حفظ پاکیزگی ویولن شماست، بنابراین مطمئن شوید که به طور منظم از آنها استفاده می کنید تا ساز خود را در حالت مناسب نگه دارید و به یاد داشته باشید که هر بار پس از استفاده آن را پاک کنید!

 

 سخن پایانی: مطمئنا شما قبل از خرید ویولن و یا هر ساز دیگری نیاز دارید با مشاوره با یک کارشناس و مشاوره متخصص در این حیطه مشورت کنید. ما در فروشگاه طنین خدماتی ویژه از را برای خدمت رسانی به شما عزیزان فراهم نموده ایم از جمله مشاوره رایگان و انلاین ویولن، فروش اقساطی، گارانتی ویژه و فروش و قیمت ویلن دست دوم با قیمت استثنایی و عالی، ما با توجه به بودجه شما همواره بهترین پیشنهاد را به شما خواهیم داد.

 

1401/04/13
16:06:30
5.0 / 5
824
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد