دکورپرداز
دکور پرداز

اندازه بازار صنعت استخراج رمزارز چقدر است؟

اندازه بازار صنعت استخراج رمزارز چقدر است؟

رمزارزهای استخراج پذیر بیشتر سهم بازار رمزارزها را در اختیار گرفته اند و حدود 39 درصد از کل توان مورد نیاز استخراج رمزارز بوسیله انرژی های تجدیدپذیر تامین می شود که درصورت وجود قوانین و مقررات صحیح، می توان سرمایه گذاران این حوزه را به سمت استفاده از منابع تجدیدپذیر سوق داد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، با افتتاح نظام پرداخت بدون نیاز به بانک بیتکوین در سال ۲۰۰۸ از طرف شخصی با نام مستعار ساتوشی ناکومتو، به مرور مراکز سیاست پژوهشی مختلف دنیا نیز به بررسی ابعاد این مساله پرداختند و مرکز پژوهش های مجلس نیز در سال ۱۳۹۲ همزمان با سایر مراکز سیاست پژوهی دنیا این مساله را مورد بررسی قرار داده و طی سالهای قبل گزارش های مختلفی در این مساله منتشر نموده است.
فناوری حمایت کننده از این پدیده، دفتر کل توزیع شده یا به اختصار DLT است. این فناوری به اعضای شبکه کمک می نماید که بتوانند بدون نیاز به شخص ثالث تراکنش هایی را بصورت دائمی ثبت کنند. با استفاده از این فنآوری بیتکوین به وجود آمد، اما اتریوم و سایر پدیده های مشابه هم از این فنآوری بهره می برند. برخی از انواع این پدیده ها همچون بیتکوین و اتریوم برای اداره شبکه به روشی به نام استخراج تکیه دارند که سبب مصرف غیرمتعارف برق می شود.
همه رمزارزها قابل استخراج نیستند اما رمزارزهای استخراج پذیر بیشتر سهم بازار رمزارزها را در اختیار دارند. جدول زیر لیست هشت رمزارز برتر قابل استخراج بر طبق میزان پاداش کسب شده توسط استخراج کنندگان را نشان میدهد. آمار ارائه شده در این جدول از منابع آزاد اطلاعاتی قابل دسترس عمومی کسب شده است.


همانطور که در جدول بالا مشاهده می شود، استخراج رمزارز بیتکوین بعد از اتریوم، در این بازه زمانی، پرسودترین بازار استخراج رمزارز است. در ابتدای سال ۲۰۲۱ گفته می شد که اتریوم در آخر سال ۲۰۲۱ با یک بروزرسانی به رمزارز غیراستخراجی و یا کم مصرف تر مبدل خواهد شد. البته همانطور که تجارب قبلی بروزرسانی نشان میدهد احتمالاً بار دیگر شبکه اتریوم در این بروزرسانی به دو قسمت تبدیل گردد. البته میزان پذیرش و استقبال از نسخه کم مصرف اتریوم معلوم نیست. پس در ادامه مصرف انرژی این رمزارز در کنار بیتکوین بررسی می شود.
مصرف انرژی شبکه استخراج رمز ارز بیت کوین
طبق تخمین مرکز نظام مالی جایگزین دانشگاه کمبریج، حداکثر انرژی مصرفی شش رمزارز برتر در نیمه نوامبر سال ۲۰۱۸ حداقل ۵۲ و حداکثر ۱۱۱ میلیارد کیلووات ساعت در سال بوده است. در سال پیش از آن حداقل مصرف انرژی ۱۸ و حداکثر ۴۲ میلیارد کیلووات ساعت در سال بوده است. یعنی در یک سال مصرف برق رمزارزها حدود سه برابر شده بود. البته بعضی اوقات با کاهش قیمت رمزارزها میزان مصرف برق استخراج نیز کم شده و افزایش میزان مصرف برق موضوعی قطعی نیست. اما در سال ۲۰۲۱ مصرف سالیانه شبکه بیتکوین به ۱۱۵ میلیارد کیلووات ساعت در سال رسیده است.
بر طبق گزارش های بین المللی، حدود ۳۹ درصد از کل توان مورد نیاز استخراج رمزارز بوسیله انرژی های تجدیدپذیر تامین می شود. باتوجه به این سهم و همین طور این نکته که تنها ۲۳ درصد از کل ظرفیت شبکه تحت حمایت های دولتی مانند معافیت مالیاتی یا یارانه قیمتی هستند، نشان میدهد که در صورت وجود قوانین و مقررات صحیح، می توان سرمایه گذاران این حوزه را به سمت استفاده از منابع تجدیدپذیر سوق داد.1401/04/19
16:40:28
0.0 / 5
764
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد