دکورپرداز
دکور پرداز
از سوی صالح آبادی مطرح شد؛

افزایش حجم و عمق ریال - روبل در معاملات تجاری ایران و روسیه

افزایش حجم و عمق ریال - روبل در معاملات تجاری ایران و روسیه

رئیس کل بانک مرکزی گفت ایجاد نماد معاملاتی ریال- روبل در بازار متشکل ارزی اقدامی مهم و در جهت استفاده از ارزهای محلی و پیمان های پولی دوجانبه است.به گزارش دکور پرداز به نقل از بانک مرکزی، علی صالح آبادی که در «آئین گشایش نماد معاملاتی ریال- روبل در بازار متشکل ارزی» در ساختمان میرداماد بانک مرکزی سخن می گفت، با تکیه بر این که با عنایت به شرایط سیاسی دنیای کنونی ارزهای جهانروا همچون دلار ابزار سیاسی و عامل سلطه شده است اظهار داشت: ارزهای محلی و پیمان های پولی دو و چند جانبه وسیله و چاره مناسبی برای خنثی کردن ابزار سلطه و سیاسی ارزهای جهانروا خواهد بود و در همین راستا امروز شاهد برداشتن گام اول و بسیار مهم در زمینه پیمان پولی دو جانبه ایران و روسیه هستیم.
صالح آبادی با اشاره به اینکه مبحث روابط اقتصادی ایران با دیگر کشورها بخصوص کشورهای دوست و همسایه از اولویت های راهبردی دولت می باشد اظهار داشت: پیرو سفر ریاست محترم جمهوری به کشور روسیه و سفرهای کارشناسی بنده و همکاران بانک مرکزی به این کشور، تفاهمات خوبی انجام گرفت که یکی از این توافقات بحث مهم پیمان پولی دو جانبه ریال - روبل بود که خوشبختانه امروز شاهد عملیاتی شدن آن هستیم.

صالح آبادی مکانیزم معاملاتی جفت ارز ریال- روبل را رقابتی و بر اساس عرضه و تقاضا خواند و اظهار داشت: بر مبنای هماهنگی ها و برنامه ریزی های انجام شده عرضه ارز روبل در آینده نزدیک تقویت می شود و عرضه کنندگان بالقوه روبل با عرضه در این بازار به عمق این بازار کمک خواهند کرد ضمن آنکه بازارساز هم به صورت جدی و قدرتمند در کنار سایر بازیگران این بازار حضور خواهد داشت.

رئیس شورای پول و اعتبار با تکیه بر این که حجم و عمق این معاملات در بازار متشکل ارزی به مرور افزایش خواهد یافت اضافه کرد: از امروز و به مرور در ایام آتی متقاضیان ارز روبل وارد این بازار خواهند شد و به سهولت نیاز خویش را به روبل تأمین می کنند و امیدواریم شاهد عمق و افزایش حجم معاملات در این بازار باشیم.

صالح آبادی ضمن اشاره به حضور قابل توجه دانشجویان ایرانی در دانشگاه های روسیه خاطرنشان کرد: برآورد کردن نیازهای دانشجویان ایرانی به ارز روبل که در روسیه مشغول تحصیل هستند یکی از مزیت های انجام معاملات جفت ارز ریال- روبل در بازار متشکل ارزی است.
رئیس کل بانک مرکزی با تکیه بر توسعه روابط اقتصادی بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد، اظهار داشت: زیرساخت های بانکی و مالی پیش نیاز ایجاد و گسترش روابط اقتصادی می باشد و خوشبختانه امروز با گشایش نماد معاملاتی ریال- روبل گام مهم و جدی در زمینه روابط اقتصادی روسیه و ایران برداشته خواهد شد.

خدمات معاملات روبل از راه کارگزاران بازار متشکل عرضه می شود

مدیرعامل بازار متشکل ارز ایران هم در آئین گشایش نماد معاملاتی ریال- روبل اعلام کرد، با عنایت به پایداری تأمین منابع ارزی روبل، بازگشایی نماد روبل - ریال در بازار متشکل، سبب متنوع سازی خدمات و محصولات شبکه کارگزاران بازار متشکل ارز می شود.

امیرهامونی اضافه کرد: با ایجاد نماد روبل- ریال در بازار متشکل ارزی، این امکان فراهم می شود که بتوان از منابع روبلی موجود در کشور روسیه که از محل صادرات حاصل شده است، مبادرت به تأمین ارز موردنیاز برای مصارف خدماتی از روسیه کرد.

وی ضمن اشاره به لزوم تأمین روبل مورد نیاز برای داشتن معاملات روان و پایدار، افزود: مبادلات بازرگانی دو کشور رو به افزایش بوده و روسیه شریک تجاری قابل اعتمادی برای توسعه همکاریهای تجاری است، به صورتی که رشد صادرات کالاهای ایرانی به این کشور، نشان دهنده ارتقای جایگاه مبادلات ارزی روبل در سبد ارزی کشور دارد.

هامونی ضمن اشاره به آمادگی کارگزاران بازار متشکل ارز برای انجام مبادلات روبل و ریال، افزود: تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی در قالب مصارف ارز خدماتی که متقاضی خرید روبل هستند می تواند از راه کارگزاران بازار متشکل ارزی مبادرت به خرید فروش روبل کنند.

وی در مورد روند معاملات روبل از جانب اشخاص حقیقی و حقوقی روسیه اظهار داشت که به صورت متقابل خدمات مشابه از جانب کارگزاران ارزی عرضه شده و آنها هم می توانند، در صورت تمایل یا در مسافرت یا سرمایه گذاری در ایران، از خدمات روی معاملات نماد روبل استفاده کنند.

هامونی، چشم انداز معاملات روی نماد روبل را با عنایت به توسعه همکاریهای اقتصادی و مبادلات تجاری میان دو کشور مطلوب ارزیابی کرد.


منبع:

1401/04/28
22:04:30
0.0 / 5
734
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد