دکورپرداز
دکور پرداز

نقدینگی از ۵۰۰۰ هزار میلیارد تومان گذشت

نقدینگی از ۵۰۰۰ هزار میلیارد تومان گذشت

به گزارش دکور پرداز بانک مرکزی میزان نقدینگی در انتها خرداد سالجاری را ۵۱۰۴ هزار و ۹۶۰ میلیارد تومان اعلام نمود که حاکی از رشد ۳۷.۸ درصدی نسبت به خردادماه سال قبل است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، بانک مرکزی با انتشار گزیده آمارهای اقتصادی در انتها خردادماه سال جاری، حجم نقدینگی را ۵۱۰۴ هزار و ۹۶۰ میلیارد تومان اعلام نمود که حاکی از رشد ۳۷.۸ درصدی نقدینگی نسبت به پایان خرداد ماه سال قبل است.
این در حالیست که این شاخص نسبت به اسفندماه سال قبل معادل ۵.۶ درصد رشد داشته است.
ضریب فزاینده نقدینگی در انتها خردادماه سال جاری ۷.۹۷۲ بوده که ۷.۸ درصد نسبت به خردادماه سال قبل افزایش داشته است. البته، این شاخص نسبت به پایان سال قبل ۰.۴ درصد کم شده است.
بدهی بانکها و دولت به بانک مرکزی
میزان دارایی های خارجی بانک مرکزی در انتها خردادماه به ۷۲۱ هزار و ۷۹۰ میلیارد تومان رسید که حاکی از رشد ۹.۳ درصدی در این سال است.
البته میزان دارایی های خارجی بانک مرکزی در این زمان نسبت به پایان سال قبل، ۱.۴ درصد کم شده است.
همینطور خالص مطالبات بانک مرکزی از بخش دولتی با ۳.۳ درصد رشد نسبت به خرداد سال قبل به ۲۰۸ هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان و مطالبات بانک مرکزی از بانکها با ۲۷.۸ درصد رشد به ۱۴۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان رسید.
البته، بدهی بانکها به بانک مرکزی نسبت به پایان سال قبل، معادل ۰.۹ درصد کم شده است.

اوضاع دارایی های خارجی بانکها و موسسات اعتباری
این گزارش حاکی می باشد، میزان دارایی های خارجی در این بخش با ۲۲.۶ درصد رشد نسبت به پایان خرداد سال قبل همراه بوده و به ۱۶۵۹ هزار میلیارد تومان رسید. حجم اسکناس و مسکوک هم با ۲۱.۸ درصد افزایش به ۱۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسید.
سپرده بانکها و موسسات اعتباری غیربانکی نزد بانک مرکزی با ۲۹.۲ درصد افزایش نسبت به خرداد سال قبل به ۵۴۲.۹ هزار میلیارد تومان رسید. همچنین، بدهی بانکها و موسسات اعتباری غیربانکی به بانک مرکزی هم در انتها خرداد سال قبل با ۱.۴ درصد افت به ۱۴۴.۹ هزار میلیارد تومان رسیده است.

بدهی ۴۴.۹ هزار میلیاردی بانکهای تجاری به بانک مرکزی
میزان دارایی های خارجی بانکهای تجاری کشور در انتها خردادماه سال قبل، معادل ۲۳۷.۸ هزار میلیارد تومان است که نسبت به مدت مشابه سال پیش ۲۰.۶ درصد رشد نشان داده است. سپرده بانکهای تجاری نزد بانک مرکزی هم ۱۲۹.۸ هزار میلیارد تومان بوده که ۴۴.۶ درصد بالا رفته است.
جمع کل دارایی های بانکهای تجاری در دوره مورد بررسی، ۲۰۰۴.۶ هزار میلیارد تومان بوده که به نسبت خرداد سال قبل دارای ۶۳.۲ درصد رشد است و میزان بدهی بانکهای تجاری به بانک مرکزی در انتها خرداد سال جاری به ۴۴.۹ میلیارد تومان رسیده است.

بانک های تخصصی چقدر به بانک مرکزی بدهکارند؟
برپایه این گزارش، میزان دارایی های خارجی بانکهای تخصصی در انتها خرداد سال جاری معادل ۳۹۵.۵ هزار میلیارد تومان است که نسبت به سال قبل ۱۹.۱ درصد رشد یافته است.
جمع کل دارایی های بانکهای تخصصی در این دوره رقم ۱۵۳۶.۲ هزار میلیارد تومان است که ۲۸.۳ درصد رشد دارد. همینطور میزان بدهی بانکهای تخصصی به بانک مرکزی ۴۷.۹ هزار میلیارد تومان است که معادل ۵.۴ درصد نسبت به پایان خردادماه سال قبل افزایش داشته است.
منبع:

1401/04/29
21:30:17
0.0 / 5
671
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد