دکورپرداز
دکور پرداز

تاثیر اجرای تامین مالی کشاورزی قراردادی بر بانکها و اشتغال روستایی

تاثیر اجرای تامین مالی کشاورزی قراردادی بر بانکها و اشتغال روستایی

به گزارش دکور پرداز مدیر اداره تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی اظهار داشت: با لطمه شناسی که از نظام تامین مالی در بخش های مختلف خصوصاً بخش کشاورزی به عمل آمد، ضرورت ارتقای نظام اعتباری و نظام تامین مالی در بخش های مختلف اقتصاد همچون بخش کشاورزی کاملا مشهود بود.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، حمید آذرمند در مراسم رونمایی از نقشه راه تامین مالی زنجیره ای در بخش کشاورزی اظهار نمود: بدین سبب برای حل مسئله بحث تامین مالی زنجیره ای به عنوان یک سیاست نوین در جهت ارتقای روش های تامین مالی در دستور کار بانک مرکزی و شبکه بانکی قرار گرفت. دراین زمینه بطور خاص کشاورزی قراردادی و تامین مالی آن که بررسی تجربه های جهانی نشان میدهد که روشی کارآمد هم در زمینه کشاورزی و هم در زمینه تامین مالی است، در دستور کار قرار گرفت.

مدیر اداره تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی اضافه کرد: با همکاری بانکها و وزارتخانه های تخصصی خصوصاً وزارت جهاد کشاورزی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شیوه نامه تامین مالی کشاورزی قراردادی تهیه و تدوین و به شبکه بانکی کشور ابلاغ گردید. در همین راستا بمنظور آشنایی مدیران ارشد نظام بانکی و فعالان این حوزه و دستگاه های اجرائی مرتبط در روز ۱۱ مرداد آئین رونمایی از شیوه نامه تامین مالی کشاورزی قراردادی انجام می شود. در این همایش روش ها، نقشه راه و هماهنگی های لازم جهت اجرای سراسری و گسترده این شیوه تامین مالی جدید را مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

مدیر اداره تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی اظهار داشت: امید است با اجرای روش تامین مالی کشاورزی قراردادی شاهد بهبود اشتغال روستایی، بهبود امنیت غذایی کشور، افزایش کارآیی تخصیص منابع و کاهش فشار بر ترازنامه بانکها در زمینه تامین مالی کشاورزی و اشتغال روستایی باشیم.
همچنین، در این مراسم، اصغر ابوالحسنی - قائم مقام بانک مرکزی - با تاکید بر کشاورزی قراردادی، اظهار داشت: در موضوع تامین مالی زنجیره ای دو موضوع مهم وجود دارد؛ نخست میزانی که تامین مالی در هر رشته ای صورت می گیرد، مهمست و دوم این که تامین مالی به هدف مورد نظر به هدف خوردن کند که این مساله اثربخشی را هم بالا می برد. هدف ما این بود که کمتر از یکسال از شروع فعالیت دولت سیزدهم از طرح تامین مالی زنجیره ای کشاورزی قراردادی رونمایی نماییم که خوشبختانه امروز محقق شد.
ابوالحسنی افزود: اگر چنین روشی وجود نداشت و شیوه نامه های آنرا تدوین نمی کردیم، باید آمار بسیار بالایی از منابع بانکها را بطور مستقیم برای بخش کشاورزی درگیر می کردیم.
وی با تاکید بر این که تامین مالی زنجیره ای بخش کشاورزی بطور قطع موجب رشد تولید و افزایش اشغال خواهد شد، اظهار داشت: در کنار این مسائل اگر صنعتی کردن و دانش افزایی را هم داشته باشیم، شعار سال یعنی تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین را محقق خواهیم ساخت و می توانیم صنعتی کردن کشاورزی را نیز نهادینه نماییم.
گفتنی است، «کشاورزی قراردادی» روشی از تولید است که بوسیله آن، تولیدکننده (اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی که بصورت مستقیم یا بوسیله تشکل تولیدی معین، برمبنای قرارداد با مجری طرح، به تولید محصول می پردازند) بوسیله عقد قرارداد با یک مجری طرح، نسبت به تولید محصولات کشاورزی اقدام می کند. تامین مالی در کشاورزی قراردادی مشتمل بر تامین مالی تولیدکنندگان برای کشت و تهیه نهاده های تولید، تامین مالی مجری با هدف تکمیل زنجیره ارزش، خرید نهاده ها، مواد اولیه، ماشین آلات و اقدامات توسعه ای و تامین مالی در امتداد ارائه خدمات آموزشی، فنی، توسعه ای، دانش بنیان و تحقیقاتی برای ایجاد ارزش افزوده در طرح خواهد بود. روش مذکور دارای مزایای مختلفی همچون موارد زیر است:

- شفافیت تامین مالی طرح ها و افزایش کارائی تخصیص منابع در بخش کشاورزی
- پشتیبانی از شکل گیری زنجیره های یکپارچه کشاورزی
- پشتیبانی از توسعه اشتغال روستایی با روش های غیر تورمی
- کاهش هزینه تولید محصولات کشاورزی
- پشتیبانی از کشاورزان با بهره گیری از کمک های آموزشی، فنی و تامین نهاده ها در ازای تنظیم قرارداد
- امکان استفاده از قراردادهای کشاورزی به عنوان وثیقه تسهیلات
- کمک به امنیت غذایی کشور بواسطه افزایش پایداری تامین نهاده ها1401/05/11
14:34:51
0.0 / 5
748
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد