دکورپرداز
دکور پرداز
مدیر عامل بانك دی در دكور پرداز

زیان انباشته را با فروش اموال مازاد کاهش می دهیم

زیان انباشته را با فروش اموال مازاد کاهش می دهیم

به گزارش دکور پرداز مدیر عامل بانک دی با اشاره به اینکه این بانک از آغاز سال تابحال بیشتر از ۸۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است، اظهار داشت: برنامه ما این است که با جذب منابع ارزانقیمت و فروش اموال مازاد بخش قابل توجهی از زیان انباشته بانک را کاهش دهیم.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، بانک دی یکی از بانکهای خصوصی کشور است که با هدف تسهیل و فراهم ساختن امکان مشارکت گسترده و فراگیر ملی و مردمی در تمامی فعالیتهای سازنده، مثر ثمر و موجه اقتصادی و مالی بخصوص در زمینه پولی، بانکی و مالی تشکیل شد و هم اکنون با ۹۱ شعبه فعال در سطح کشور به عرضه خدمات بانکی مشغول می باشد.
علیرضا قیطاسی - مدیر عامل بانک دی - با حضور در خبرگزار ی دانشجویان ایران، به بیان عملکرد بانک در چند ماهه ابتدایی سالجاری در زمینه پرداخت تسهیلات بانکی، وضعیت فروش اموال مازاد، اعطای تسهیلات بدون ضامن و... پرداخت که مشروح این گفتگو به شرح زیر است:
عملکرد بانک دی در تسهیلات دهی از آغاز سالجاری تابحال را شرح دهید. میزان تسهیلات پرداختی بانک برای وام ازدواج و فرزندآوری امسال چه میزان بوده است؟
از آغاز سالجاری تاکنون، بانک دی بیشتر از ۸۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده که از نظر تعدادی، معادل ۱۵ هزار فقره تسهیلات بوده و به میزان ۴۰۰۰ فقره از این تسهیلات از نوع تسهیلات قرض الحسنه و حدودا ۱۰ هزار فقره هم تسهیلات مرابحه پرداخت شده است.
بانک دی از آغاز سالجاری تا آخر تیرماه بیشتر از ۸۰ درصد سهمیه تعیین شده برای وام ازدواج را پرداخت کرده و برای تسهیلات فرزندآوری هم ۱۴۲ درصد سهمیه خویش را پرداخته است. به عبارت دیگر، سهمیه بانک دی در پرداخت وام فرزندآوری ۷۴ میلیارد تومان تعیین شده که بیشتر از ۱۰۰ میلیارد تومان در این حوزه پرداختی داشته است. بنابراین، بانک دی به تعهدات خود در پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری عمل کرده است.همینطور این بانک برای پروژه نهضت ملی ۷۵ میلیارد تومان سهمیه دارد که به دو استان تهران و هرمزگان مربوط است و هم اکنون ۲۰ مورد به بانک معرفی شده اما هنوز به مرحله پرداخت نرسیده است و در مرحله بررسی قرار دارد.
آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات بدون ضامن در بانک دی به چه صورت است؟ و ضمن تشریح وضعیت مطالبات غیرجاری بانک، اقدامات انجام شده در این حوزه را اعلام کنید.
بانک دی از اول بهمن ماه سال قبل که پرداخت تسهیلات بدون ضامن مبتنی بر اعتبارسنجی شروع شد، معادل ۱۹۰ میلیارد تومان وام بدون ضامن پرداخت کرد و در سال ۱۴۰۱ هم معادل ۲۵۰ میلیارد تومان پرداخت کرده است.
بانک مطابق با قانون، لیست اشخاص در رابطه با تسهیلات غیرجاری خویش را به بانک مرکزی ارسال و این بانک هم آنرا منتشر نموده است. تسهیلات غیرجاری به سه بخش تقسیم می شود که تسهیلات سررسید گذشته یکی از سرفصل های آن است. در سررسید گذشته، بازپرداخت اقساط تسهیلات از موعد گذشته و عقب افتاده که در این شرایط بانک شش ماه به مشتری برای پرداخت فرصت می دهد و اگر بعد از این مهلت هم پرداخت صورت نگیرد، این تسهیلات در سرفصل معوق قرار می گیرد که در این حوزه اقدامات بانک ضد مشتری و یا ضامن او انجام می شود. در نهایت، اگر باز هم مشتری نسبت به تعیین تسهیلات معوق خود اقدام نکند، آن تسهیلات در سرفصل مطالبات مشکوک الوصول بانک قرار می گیرد که در این شرایط اقدامات قضایی برای وصول آن آغاز می شود.از طرفی با عمومی شدن لیست مطالبات غیرجاری بانک ها، شخص بدهکار برای حفظ آبروی خود برای خارج شدن نامش از این لیست اقدام می کنند و انتشار این لیست تاثیرات مثبتی خواهد داشت. در کل، اقدامات برای مطالبات غیرجاری انجام شده و درحال رسیدگی به پرونده های آنها هستند. همچنین، در بانکها کمیته رسیدگی به مطالبات غیرجاری وجود دارد که در بانک دی، در این شش ماهه اخیر حضور بنده برای مطالبات غیرجاری روزانه جلسه برگزار می گردد تا با حضور رئیس شعبه موردنظر و بدهکار مربوطه به بررسی راهکار ها در جهت وصول مطالبات به صورت نقدی، تهاتری و تملیکی پرداخته شود.
در بانک دی، در مجموع ۱۰ هزار پرونده در ارتباط با مطالبات غیرجاری در سطح کشور وجود داشت که ۲۰۰۰ مورد از این پرونده ها تعیین تکلیف شد و در سرفصل مشکوک الوصول ها نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان وصولی داشتیم.
مجمع بانک دی چه زمانی برگزار می گردد و چه اقداماتی برای کاهش زیان انباشته بانک در نظر گرفته اید.
برای جبران زیان انباشته بانک برنامه داریم که این برنامه را به بانک مرکزی ارسال کرده ایم. برنامه ما این است که با جذب منابع ارزانقیمت و فروش اموال مازاد بخش قابل توجهی از زیان انباشته بانک را کاهش دهیم. بدین منظور، در تیرماه سال جاری نخستین مزایده فروش اموال مازاد بانک با ۱۱ ملک برگزار شد و دومین مزایده هم با ۲۳ ملک در ماه پیش رو برگزار می شود. اگر بتوانیم ۵۰ درصد این املاک را تا آخر سال واگذار نماییم، بخش عمده زیان انباشته بانک کاسته می شود.
منبع:

1401/05/12
10:12:13
0.0 / 5
673
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد