دکورپرداز
دکور پرداز

آمار و ارقامی از قیمت برنج

آمار و ارقامی از قیمت برنج

به گزارش دکور پرداز آن طور که در گزارش های رسمی ثبت شده، برنج ایرانی تا بیشتر از 188 درصد نسبت به سال گذشته افزایش قیمت داشته است.به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، افزایش قیمت برنج ایرانی از نیمه دوم سال قبل بیشتر شد و از حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان در آمار رسمی تا بیش از ۱۲۰ هزار تومان پیش رفته است.

بررسی تازه ترین گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت قیمت کالاهای خوراکی در تیرماه امسال حاکی از آنست که هر کیلو برنج ایرانی بطور متوسط حدود ۱۰۷ هزار تومان قیمت خورده و حداقل ۸۰ هزار تومان بوده است، این کالا تا بیش از ۱۲۰ هزار تومان در هر کیلو نیز فروش رفته است.

هر کیلو برنج ایرانی بطور متوسط ۳۷ هزار و ۳۰۰ تومان در تیرماه پارینه قیمت داشته و در خرداد سال جاری به ۹۷ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده است؛ این کالا نسبت به خرداد ۱۰.۷ درصد و در مقایسه با تیرماه سال قبل ۱۸۸.۴ درصد افزایش قیمت دارد.

اما در ارتباط با برنج وارداتی، افزایش ۵۶.۵ درصدی قیمت نسبت به تیرماه پارینه گزارش شده است. هر کیلو برنج خارجی در تیرماه سال قبل بطور متوسط ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان بود که در خرداد امسال به حدود ۳۶ هزار و ۵۰۰ تومان و در تیرماه به حدود ۳۸ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است. این کالا تا بیش از ۴۴ هزار و ۷۰۰ تومان در هر کیلو نیز فروش رفته است.

برنج که از حدود دو سال پیش با ارز نیمایی وارد می شود اغلب در صدر کالاهای اساسی وارداتی با این ارز قرار داشته است. در سه ماه اول امسال نیز واردات برنج حدود ۵۸۳.۶ هزار تن به ارزش بیش از ۵۵۰ میلیون دلار بوده است.

در سال جاری البته ممنوعیت فصلی واردات برنج که طبق قانون، هر ساله از اول مرداد تا اختتام آبان ماه به سبب پشتیبانی از تولید داخل انجام می شود، با تصمیم ستاد تنظیم بازار لغو شد تا با ورود برنج خارجی و عرضه در بازار، تا حدودی مانع از افزایش تند قیمت برنج ایرانی باشد.

با این حال اعلام اخیر کشاورز-دبیر انجمن واردکنندگان برنج- از اعمال محدودیت در ثبت سفارش های برنج حکایت داشته و وی گفته که ثبت سفارش های جدید ثبت و سفارش های قبلی نیز تمدید نمی شوند.
1401/05/16
21:15:42
0.0 / 5
713
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد