دکورپرداز
دکور پرداز

واکنش بانک مرکزی به اظهارات یکی از مدیران وزارت اقتصاد

واکنش بانک مرکزی به اظهارات یکی از مدیران وزارت اقتصاد

دکور پرداز: بانک مرکزی به آماری که از طرف مدیر کل دفتر امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد درباره ی نقدینگی اعلام شده واکنش نشان داد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا در اطلاعیه بانک مرکزی آمده است: درباب محاسبه حجم روزانه نقدینگی و مقایسه آن طی سالهای ۱۳۹۳ تا سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ لازم به تاکید است، بانک مرکزی به کرات توضیحات لازم درباب تغییرات متغیرهای پولی و نحوه مواجهه و مقایسه این نوع از متغیرها را باتوجه به ماهیت انباره ای آنها بیان کرده و بر لزوم پرهیز از مقایسه های دوره ای سطح متغیرهای اسمی نظیر نقدینگی و پایه پولی تاکید کرده است؛ چونکه توجه صرف به سطح متغیرهای انباره و بی توجهی نسبت به روند رشد چنین متغیرهایی در طول دوره مورد بررسی و اقتضائات زمانی آنها، به طور معمول تحلیل های کارشناسی را با نتایج دقیق و صحیحی همراه نمی سازد.
بر طبق اظهارات مدیر کل دفتر امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد، میزان تولید روزانه نقدینگی در سال ۱۳۹۹ معادل ۷‏/۲ هزار میلیارد تومان بوده که در سال ۱۴۰۰ به ۷‏/۳ هزار میلیارد تومان بالا رفته است. این در حالیست که رشد نقدینگی سال ۱۴۰۰ معادل ۰‏/۳۹ درصد بوده که نسبت به رشد نقدینگی در سال ۱۳۹۹ (معادل ۶‏/۴۰ درصد) به میزان ۶‏/۱ واحد درصد کاهش نشان میدهد.
ضمن آنکه قسمتی از افزایش نقدینگی در سال ۱۴۰۰ (معادل ۷‏/۲ واحد درصد) به افزایش پوشش آماری (اضافه شدن اطلاعات بانک مهر اقتصاد در آمارهای پولی، بواسطه ادغام بانک های متعلق به نیروهای مسلح در بانک سپه) مربوط بوده و در صورت عدم لحاظ افزایش پوشش آماری مذکور، رشد نقدینگی در سال ۱۴۰۰ به ۳۶.۳ درصد کاهش می یافت. بدین سبب همانطور که مشاهده می گردد مقایسه متغیرهای اسمی بدون توجه به رشد آنها، موضوعی غیرکارشناسی بوده و قابل اتکاء نمی باشد.
منبع:

1401/05/31
20:56:11
0.0 / 5
471
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد