دکورپرداز
دکور پرداز

تولید نخستین مودم های 5G در کشور

تولید نخستین مودم های 5G در کشور

به گزارش دکور پرداز، مدیر ارزیابی طرح ­های صندوق صنایع پیشرفته از حمایت این صندوق از طراحی و تولید مودم های 5G اطلاع داد.


ناصر بیاری در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه تکنولوژی ۵G بعنوان پنجمین نسل از شبکه همراه پس از نسل چهارم درحال جایگزین شدن است، اظهار نمود: از قابلیت های این فناوری، ۱۰۰ برابر شدن ظرفیت ترافیکی، افزایش ۲۰ برابری سرعت کاربر و کاهش چشم گیر تاخیر شبکه به یک دهم تکنولوژی LTE است. همینطور هوشمندسازی صنایع و IOT، از مهم ترین کاربردهایی است که بر بستر این فناوری قابل تحقق خواهد بود.
به قول مدیر ارزیابی طرح­ ها در افق ۱۴۰۴ پیشبینی شده ۱۰درصد کاربران موبایل به اینترنت پرسرعت مجهز خواهند شد؛ ازاین رو اپراتورهای تلفن همراه مبادرت به راه­ اندازی سایت­ های گوناگونی در سرتاسر کشور کرده ­اند و درحال گذار از نسل چهارم به نسل پنجم هستند.
وی با اشاره به اینکه وجود تحریم‎ ها فرصتی بوجود آورده که با رویکرد استفاده از ظرفیت شرکت ­های داخلی نسبت به توسعه این فناوری اقدام گردد، خاطرنشان کرد: صندوق صحا، با عنایت به نیاز کشور به افزایش پهنای باند اینترنت برای کاربران داخلی و همینطور با هدف قطع وابستگی به شرکتهای خارجی و پیشگیری از خروج ارز، از شرکت دانش بنیان داخلی فعال و پیشرو در زمینه طراحی و تولید مودم های ۵G حمایت کرده است.
به قول مدیر ارزیابی طرح­های صحا، این مودم برای نخستین بار در کشور با تسهیلات حمایتی صندوق صحا با نرخ ترجیحی تولید می شود. نرخ ترجیحی یعنی سود تسهیلات بین ۵ تا ۱۵ درصد و به عبارت دقیق تر حداکثر سه درصد کمتر از مصوبه شورای اعتبار (یعنی ۱۸ درصد) است.
وی با اشاره به اینکه این شرکت با حمایت صندوق صحا توانسته است نخستین قراداد طراحی و تولید مودم های 5G را با یکی از اپراتورهای تلفن همراه اجرا کند، اظهار نمود: با پشتیبانی از طراحی و ساخت مودم ۵G گام موثری در راه رسیدن به فناوری های نوین حوزه ict برداشته می شود. به صورت کلی حمایت های مالی دولت از این دست شرکت ها و پروژه ها سبب زمینه را برای توسعه تکنولوژی های به روز دنیا در داخل کشور با استفاده از دانش و فناوری بومی فراهم می­ آورد که می ­تواند عامل مهمی در کاهش واردات باشد.
منبع:

1401/06/06
09:56:29
0.0 / 5
648
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد