دکورپرداز
دکور پرداز
رئیس صندوق توسعه ملی تشریح كرد

جزئیاتی جدید از نحوه بازپرداخت تسهیلات ارزی

جزئیاتی جدید از نحوه بازپرداخت تسهیلات ارزی

به گزارش دکور پرداز، رئیس صندوق توسعه ملی ضمن اشاره به سیاست های جدید صندوق در سرمایه گذاری، بر لزوم صرف منابع این صندوق در راه توسعه و همینطور رعایت بازپرداخت ارزی مطالبات آن تاکید نمود.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، مهدی غضنفری، رئیس و عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی با بیان این مطلب که خوشبختانه امروز روند بازپرداخت تسهیلات صندوق نسبت به گذشته بهتر شده و جریان پرداخت مطالبات سرعت گرفته است، اظهار داشت: امروز خیلی از مطالبات با نرخ روز ارز درحال بازپرداخت است، هرچند هنوز مشکلاتی وجود دارد که برای آنها در نشست با اعضای هیات رئیسه اتاق ایران، راهکارهایی مطرح کردیم.
او صندوق توسعه ملی را صندوقی ارزی معرفی نمود که با وجود فرازو نشیب های بهای ارز، همچنان باید مطالبات آن به صورت ارزی پس داده شود. بر مبنای اظهارات غضنفری، هیات رئیسه اتاق ایران هم در این جلسه بر ارزی بودن صندوق که یکی از خط قرمزهای آن است تاکید نمودند و همراهی خوبی در این رابطه بین دو نهاد شکل گرفت.
رئیس صندوق توسعه ملی با تکیه بر این نکته که نباید اجازه دهیم، صندوق به سرنوشت حساب ذخیره ارزی گرفتار شود، سیاست امروز حاکم بر صندوق توسعه ملی که منابع آن از فروش نفت تأمین می شود را سرمایه گذاری در حوزه های مختلف عنوان نمود و خواهان همراهی اتاق ایران برای تغییر نگاه ها به جایگاه این صندوق در نظام اقتصادی کشور شد.
به اعتقاد غضنفری، صندوق توسعه ملی، بانک تسهیلات دهنده نیست بلکه محلی است که باید بودجه و منابع خویش را برای نسل های بعدی حفظ کند و برای تحقق توسعه گام بردارد.
او نرخ بازده صندوق در سالهای گذشته را بسیار پایین ارزیابی کرد و اضافه کرد: به دنبال راهی هستیم که با مشارکت بخش خصوصی علاوه بر افزایش نرخ بازده صندوق، سطح سرمایه گذاری آنرا افزایش دهیم. در این خصوص معتقدیم تولیدی موثر است که منجر به توسعه شود یعنی منابعی که در اختیار واحدهای تولیدی قرار می گیرد باید پویا باشد و درصورتیکه یک بنگاه، منابع صندوق را حبس کند با جدیت با آن برخورد می شود تا منابع به صندوق برگردد و در اختیار واحد موثر دیگری قرار گیرد.
رئیس صندوق توسعه ملی رعایت نظم مالی در این عرصه را مهم خواند و گسترش چنین نگاهی بین بخش های مختلف کشور را مورد تاکید قرار داد.
او در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: یکی از خطوط قرمز صندوق اینست که تبعات سیاست های دولت یا یک دستگاه و نهاد که منجر به منع صادرات، قیمت گذاری و غیره می شود نباید گریبان صندوق را بگیرد. اگر نهادی قیمت گذاری می کند، باید به تبعات و نتایج آن فکر کند و پاسخ گوی آن باشد. صندوق با جدیت از این که تصمیم دولت یا یک وزارت خانه منجر به عدم بازپرداخت ارزی منابع صندوق شود، مقابله می کند.
این مقام مسئول به سایت اتاق ایران اظهار داشت: تنها کاری که صندوق توسعه ملی برای پشتیبانی از بنگاه هایی که به علت سیاست های دولت قادر به بازپرداخت تسهیلات خود نیستند، انجام می دهد، پذیرش درخواست امهال مشتریان است. در واقع صندوق هرگونه حمایتی که به خط قرمزهای آن خدشه ای وارد نکند را می پذیرد.
غضنفری در رابطه با پرداخت تسهیلات ریالی از جانب صندوق هم اظهار داشت: این منابع اندک است و با کمی ترجیح به حوزه کشاورزی و گردشگری اعطا می شود. جهت استفاده از این منابع هم متقاضیان باید به بانکهای عامل رجوع کنند.
منبع:

1401/06/14
23:47:53
0.0 / 5
452
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد