دکورپرداز
دکور پرداز
وزارت اقتصاد اعلام كرد؛

افزایش 73 درصدی درآمد مالیاتی

افزایش 73 درصدی درآمد مالیاتی

دکور پرداز: دولت در 5 ماه اول سال جاری در مجموع 412 هزار میلیارد تومان درآمد داشته که از این مقدار 200 هزار میلیارد تومان از محل مالیات به دست آمده است.به گزارش دکور پرداز به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، آخرین اطلاعات انتشار یافته از طرف سازمان برنامه و بودجه نشان میدهد که دولت در ۵ ماه اول سال جاری در مجموع ۴۱۲ هزار میلیارد تومان درآمد داشته که از این مقدار ۲۰۰ هزار میلیارد تومان از محل مالیات به دست آمده است.
در واقع طبق این ارقام، ۴۸.۵ درصد از کل درآمدهای دولت در ۵ ماه اول امسال مالیات بوده که رکوردی بی نظیر در تاریخ بودجه ریزی کشور و سازمان امور مالیاتی بوده است.
همچنین درآمدهای مالیات در ۵ ماه اول امسال ۷۳ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد داشته که این میزان رشد در چند دهه اخیر بی سابقه بوده است.
دلایل جهش درآمدهای مالیاتی در سال ۱۴۰۱
علت تفاوت عملکرد دولت در وصول درآمدهای مالیاتی را باید در اقدامات یک سال اخیر جستجو کرد. دولت سیزدهم از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تا اختتام مرداد ماه امسال ۱۸ میلیون کارتخوان را ساماندهی کرد و در این جهت ۹ میلیون کارتخوان به سامانه مالیاتی متصل و ۹ میلیون کارتخوان هم غیرفعال شدند. با این اقدام ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر سال قبل و ۸۰۰ هزار نفر هم از شروع سال جاری تا اختتام مرداد ماه به تعداد مودیان مالیاتی کشور اضافه گردید ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر سال قبل و ۸۰۰ هزار نفر هم از شروع سال جاری تا اختتام مرداد ماه به تعداد مودیان مالیاتی کشور اضافه گردید.
همچنین تا اختتام تیر ماه امسال تعداد اظهارنامه های ارائه شده از حدود ۳ میلیون اظهارنامه به ۴.۵ میلیون اظهارنامه رسید که رشد بیش از ۵۰ درصد را در تعداد اظهارنامه های ارائه شده نشان میدهد.
از طرف دیگر میزان مالیات ابرازی کل مودیان مالیاتی در تیر ماه امسال ۲۰۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.
پیش بینی افزایش قابل توجه سهم درآمدهای مالیاتی با اجرای قانون پایانه های فروشگاهی
این رشد قابل توجه درآمدهای مالیاتی در حالی است که هنوز همه مودیان شناسایی نشده اند و تفکیک حساب های شخصی از حساب های تجاری تا اختتام شهریور ماه امسال عملیاتی صورت خواهد گرفت. از جانب دیگر سامانه جامع مودیان مالیاتی که بستر اصلی اجرای قانون پایانه های فروشگاهی است از مهر ماه با فراخوان دولت بصورت رسمی شروع به کار می کند. بر طبق این قانون همه خرید و فروش ها در قالب فاکتور الکترونیک باید در سامانه جامع مودیان مالیاتی به ثبت برسد و تفکیک حساب های شخصی از تجاری هم در همین راستا بوده است.
با عملیاتی شدن این اقدامات و نمایان شدن آثار آنها می توان امیدوار بود که جهش درآمدهای مالیاتی و افزایش قابل توجه سهم مالیات از بودجه عمومی در سال های آتی هم ادامه یابد.
سهم دولت از درآمدهای نفتی ۴۵.۵ درصد است
هدف دولت سیزدهم افزایش سهم مالیات از درآمدهای بودجه عمومی و کاهش سهم درآمد نفت از بودجه است. درآمد حاصل از فروش منابع طبیعی مانند فروش نفت، گاز، فرآورده های نفتی، بهره مالکانه معادن و دارایی ها باید بجای تزریق به بودجه جاری، صرف توسعه کشور کرده و به ثروت زاینده تبدیل کرد.
در همین راستا در نخستین قانون بودجه دولت سیزدهم، سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی از ۲۰ درصد به ۴۰ درصد افزایش پیدا کرد. این رقم در کنار سهم ۱۴.۵ درصدی شرکت ملی نفت از کل درآمدها، سهم دولت از درآمدهای نفتی را به ۴۵.۵ درصد کاهش داده است.
در صورتی که سیاست ها و برنامه های دولت برای افزایش پوشش چتر مالیاتی استمرار یابد، می توان امیدوار بود که بیش از دوسوم کل درآمدهای بودجه فقط از محل مالیات تامین شود و با در نظر گرفتن سایر درآمدهای غیرنفتی، می توان سهم نفت از کل بودجه عمومی را به صفر رساند.


منبع:

1401/06/17
23:34:54
0.0 / 5
421
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد