دکورپرداز
دکور پرداز

فرصت طلبی یورو از عملکرد بانک اروپا

فرصت طلبی یورو از عملکرد بانک اروپا

به گزارش دکور پرداز، یورو در بحبوحه نشانه های سختگیری بانک مرکزی اروپا جهش کرد و ارزشی بالاتر از دلار به دست آورد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از اینوست، امروز (دوشنبه) یورو در مقابل دلار در بالاترین حد خود در بیش از سه هفته قرار گرفت و استرلینگ به بالاترین سطح در این ماه رسید برای اینکه مقامات بانک مرکزی اروپا برای انقباض بیشتر پولی تلاش کردند.
در آستانه انتشار آمارهای کلیدی تورم ایالات متحده در این هفته که ممکنست به فدرال رزرو اجازه دهد در نشست سیاستی خود در ۲۱ سپتامبر سرعت افزایش نرخ بهره را بررسی کند، ارزش دلار چندان دور از پایین ترین سطح دو هفته ای خود قرار ندارد.
ین ژاپن که به نرخ حساس است، با توقف ارزش صعودی بلندمدت خزانه داری آمریکا در زیر بالاترین سطح حدودا سه ماهه یعنی حدود سطح متوسط ۱۴۲ در هر دلار قرار گرفت.
یورو تا ارزش ۱.۰۱۳۰ دلار در اوایل روز آسیایی پیش از آخرین معاملات حرکت کرد و ۰.۱۹ درصد قویتر از روز جمعه در ۱.۰۰۶۶ دلار افزوده شد.
پوند به ۱.۱۶۸۱ دلار افزوده شد و آخرین ارزش آن با ۰.۲۴ درصد افزایش در ۱.۱۶۱۱ دلار بود.
سیاست گذاران بانک مرکزی اروپا خطر افزایش نرخ کلیدی را دو درصد یا بیشتر برای مهار تورم ثبت شده پیش بینی می کنند.
یواخیم ناگل، رییس بوندس بانک اظهار داشت که اگر تصویر قیمت های مصرف کننده تغییر نکند، قدمهای روشن تری باید دنبال شود.
شاخص دلار که این ارز را در مقابل ۶ همتای اصلی اندازه گیری می کند، تغییر اندکی در ۱۰۸.۸۲ داشت و بعد از عقب نشینی از اوج دو دهه ای که در روز چهارشنبه به آن رسیده بود همچنان نزدیک به آن سطوح باقی ماند البته در جلسه قبل معاملات، با ارزش ۱۰۸.۳۵ به پایین ترین میزان از ۳۰ آگوست رسید.
سرمایه گذاران قبل از گزارش روز سه شنبه شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) ایالات متحده محتاط هستند حتی در صورتیکه مقامات فدرال رزرو به لفاظی های تندرو خود در روز جمعه ادامه دادند.
کریستوفر والر، رییس فدرال رزرو اظهار داشت که از افزایش قابل توجه در نشست بعدی حمایت می کند در صورتیکه جیمز بولارد، رییس فدرال رزرو سنت لوئیس درخواست خود برای افزایش ۷۵ واحد پایه را تکرار کرد.
جوزف کاپورسو، استراتژیست بانک مشترک المنافع استرالیا در یادداشت مشتری نوشت: «مقامات به وضوح نیاز کمیته بازار آزاد فدرال به افزایش نرخ بهره را تا آن زمان که شواهد قانع کننده ای در خصوص کاهش تورم وجود داشته باشد، بیان کرده اند».
وی اظهار داشت: صرف نظر از نتیجه گزارش شاخص قیمت مصرف کننده، ما قضاوت می نماییم که کمیته بازار آزاد فدرال کارهای بیشتری برای انجام دادن دارد به این معنا که قیمت دلار در کوتاه مدت و میان مدت صعودی تر است.
دلار بعد از عقب نشینی از اوج ۲۴ ساله در ۱۴۴.۹۹ از روز چهارشنبه، در ۱۴۲.۷۱ ین ثابت بود.
این در حالی بود که شاخص بازدهی ۱۰ ساله خزانه داری ایالات متحده، که هر دو ارز اغلب از نزدیک آنرا دنبال می کنند، روند صعودی را کم کرد، این روند صعودی آنرا به بالاترین میزان از اواسط ژوئن (۳.۳۶۵ درصد) در هفته گذشته رساند.
در همین حال، مقامات ژاپنی بار دیگر به عملکرد بانک ژاپن اشاره کردند و سخنگوی ارشد دولت در یک مصاحبه تلویزیونی محلی اظهار داشت که دولت باید اقدامات لازم را برای مقابله با کاهش بیش از اندازه ین انجام دهد.
با این وجود، مفسرین تردید دارند که چنین اقدامی بدون حمایت فدرال رزرو و سایر بانکهای مرکزی کارساز باشد، با توجه به این که بانک ژاپن در بین بازارهای توسعه یافته تنها بانکی شمرده می شود که به سیاست فوق العاده آسان پایبند است.
رودریگو کاتریل، استراتژیست در بانک ملی استرالیا در یادداشتی نوشت: «تلاشی هماهنگ نیاز است و هم اکنون با توجه به این که بانکهای مرکزی بزرگ بوسیله سیاست های مشکل تر با تورم مبارزه می کنند، حمایت رسمی جهانی از ین بعید بنظر می رسد.»
وی ادامه داد: «اگربانک مرکزی ژاپن واقعاً می خواهد جلوی کاهش ین را بگیرد، باید تغییراتی در سیاست فوق العاده آسان خود بوجود آورد.» در سایر نقاط، دلار استرالیا با ۰.۰۴ درصد کاهش به ۰.۶۸۴۴ دلار و کیوی نیوزیلند با ۰.۱۱ درصد افزایش به ۰.۶۱۱۰ دلار رسید.
منبع:

1401/06/21
14:17:56
0.0 / 5
540
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد