دکورپرداز
دکور پرداز

آشنایی با روغن توربین

آشنایی با روغن توربین

دکور پرداز: روغن توربین درانواع توربین های آبی ، گازی ، بخار و توربو کمپرسورها استفاده می شود.


آشنایی با روغن انتقال حرارت

روغن حرارتی یا انتقال حرارت از انواع روغن صنعتی می باشند که دارای نقطه جوش بالا و بازه دمایی بالایی هستند. نقطه جوش زیاد از بخار شدن روغن حرارتی در دمای بالا جلوگیری می کند . همچنین از سایر نکات مهم این است که روغن مناسب حرارتی باید از نقطه جوش کم برخوردار نباشند و سیالیت مناسب داشته باشند. به دلیل اینکه روغن حرارتی با نقطه جوش یا پور  پوینت پایین برای تبادل حرارت در جاورت دمای زیاد استفاده می شود که باعث تبخیر مایع و تولید بخار در سیستم می شود. و باعث آسیب به دستگاه می شود.

 

روغن انتقال حرارت مناسب

روغن انتقال حرارت بسته به مشخصات کاربردی، باید دارای خصوصیات زیر باشد:

ویسکوزیته پایین ، پایداری حرارتی بالا ، نقطه اشتعال بالا ، سهولت در دفع مواد زائد ، ضد خوردگی و زنگ زدگی ، غیر سمی ، غیر قابل اشتعال

گرانروی روغن در عملیات انتقال حرارت بر جریان در لوله ها تأثیر می گذارد و باعث از بین رفتن اصطکاک  بالا می شود. گرانروی خوب در روغن انتقال حرارت را افزایش می دهد. روغن های  حرارتی از مواد افزودنی که دارای نقطه جوش پایین و نقطه جوش بالا به صورت ترکیبی تولید می شوند. مواد با نقطه جوش پایین در حین کار تبخیر می شوند و ویسکوزیته روغن را کاهش می دهند باعث کاهش نقطه اشتعال می شوند . مواد تشکیل دهنده با نقطه جوش زیاد ، رسوبات بر روی لوله ها و سطوح گرمایش باقی می گذارد. به همین دلیل به صورت مخلوط از هر دو در یک روغن حرارتی استفاده می کنند.

 

روغن حرارتی سنتتیک

روغن های انتقال حرارت سنتتیک باید ظرفیت حرارتی بالاتری نسبت به روغن های معدنی داشته باشند. با خرید روغن صنعتی سنتتیک نیاز به سرویس روغن را کمتر کرده و بازه های زمانی سرویس روغن حرارتی را بالاتر می برید. ظرفیت حرارتی بیانگر میزان گرمای روغن است که بدون تغییر دمای آن می تواند ثابت بماند.

میزان گرمای نقطه جوش روغن نیز نشان می دهد قبل از اینکه دما به نقطه جوش برسد و در نهایت بخار شود. اگر روغن حرارتی  تحمل حرارتی کمی داشته باشد مقدار زیادی روغن برای تبادل مقدار نسبتاً کمی گرما مورد نیاز است. این مورد باعث افزایش هزینه استفاده از روغن انتقال حرارت و کاهش کارایی سیستم می شود. روغن های انتقال حرارت معدنی و سنتیتک با دامنه دمایی بین 200 تا 400 درجه سانتیگراد تولید شده اند . روغن حرارتی سنتتیک دمای بالاتری را تحمل می کند.

 

آشنایی با روغن توربین

روغن توربین درانواع توربین های آبی ، گازی ، بخار و توربو کمپرسورها استفاده می شود.

روغن توربین قبلا با پایه معدنی تولید میشد . امروزه روغن توربین با پایه سنتتیک عملکرد بهتری نسبت به روغن های توربین مینرال داشته اند. روغن توربین مینرال و سنتتیک پایداری بالایی در برابر حرارت بالا و اکسیداسیون دارا می باشد. نقطه جوش و نقطه بویلینگ پوینت در روغن توربین  دارای اهمیت بالایی می باشد . از سایر خصوصیات روغن توربین مناسب به مقاومت عالی در برابر زنگ زدگی و خوردگی می توان اشاره کرد . روغن توربین باید خاصیت جداپذیری از آب داشته باشد. معمولاً روغن توربین جهت استفاده در توربین باید تاییدیه سازنده آن توربین را داشته باشد . روغن توربین مناسب باید استاندارد های سازنده دتگاه را رعایت کند . که اکثر روغن های توربین دارای استاندارد General Electric،  ABB، Siemens، Alstom می باشند. روغن توربین در انواع ویسکوزیته گرید 100، 68، 46، 32 ISO تولید می‌شود .

روغن ترانس برق

روغن ترانسفورماتور برق یا روغن عایق الکتریکی ، روغنی است که در دمای بالا پایدار است و از خاصیت عایق الکتریکی برخورداراست. در ترانسفورماتورها منبع روغن توسط روغن ترانس پر می شود .  برخی از انواع خازنهای ولتاژ بالا، لامپ های فلورسنت و برخی از انواع سوئیچ ها و قطع کننده های ولتاژ بالا استفاده می شود. روغن ترانسفورماتور همچنین برای حفظ هسته و سیم پیچ ترانسفورماتور استفاده می شود. زیرا این مواد کاملاً درون روغن غوطه ور هستند. وظایف اصلی روغن ترانس به عنوان یک روغن عایق خنک سازی یک ترانسفورماتور است. بنابراین این روغن باید دارای قدرت دی الکتریک بالا، نحمل حرارتی و پایداری شیمیایی باشد . این خصوصیات روغن ترانس را در مدت طولانی در دمای بالا نگه دارد . یکی دیگر از خصوصیات مهم روغن ترانس جلوگیری از اکسیداسیون کاغذ ساخت سلولز است. روغن ترانسفورماتور باید به عنوان مانعی بین اکسیژن اتمسفر و سلولز عمل کند . روغن عایق از تماس مستقیم و از اکسیداسیون جلوگیری می کند. روغن ترانس بیشتر بر پایه روغن مینرال تولید میشود . امروزه مصرف فرمولاسیون های جایگزین و سازگار با محیط زیست در حال افزایش است.

 

روغن دنده صنعتی توتال

روغن های دنده اهمیت زیادی در صنایع دارند . دنده های صنعتی باید در شرایط سخت ، دمای بالا و در فضا های آلوده به گرد و خاک ، آلودگیهای حاصل از کار و آب کار کنند. بدون مراقبت های لازم ، دنده ها زودتر از موعد فرسوده و خراب خواهند شد. شما مجبور خواهید شد تا قطعات دستگاه را به سرعت تعویض کنید. با خرید روغن توتال باعث افزایش عمر گیربکس می شوید. روغن دنده بی کیفیت باعث از کار افتادن تجهیزات می شود. برای مقابله با شرایط سخت، شرکت توتال فرانسه مجموعه ای از روان کننده ها را معرفی و ارائه کرده است که فرمول آن ها مختص گیربکس های صنعتی در فضاهای بسته است.

 

خرید انواع روغن صنعتی

شرکت روغن صنعت آروشا با سال ها تجربه در فروش انواع روغن صنعتی ، حرارتی و توربین آماده فروش انواع روغن در سراسر ایران می باشد.

آدرس : تهران، خیابان دستگردی (ظفر)، خیابان فرید افشار، پلاک 2، واحد 12

تلفن : 22920499

1401/07/10
15:23:49
0.0 / 5
696
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد