دکورپرداز
دکور پرداز

نقدینگی جذب شده بوسیله انتشار اوراق، منفی شد

نقدینگی جذب شده بوسیله انتشار اوراق، منفی شد

دکور پرداز: خزانه داری کل کشور در مقابل انتشار 50 هزار و 303 میلیارد تومان اوراق از شروع سال تا هفته نخست مهر ماه، مبلغ 93 هزار و 146 میلیارد تومان برای تسویه اصل و سود اوراق امسال پرداخت کرده و بر این اساس مجموع نقدینگی جذب شده توسط دولت بوسیله انتشار اوراق نقدی، منفی است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا و به نقل از شادا، در ادامه اقدامات وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تامین مالی اقتصاد کشور با هدف کاهش تبعات تورمی، خزانه داری کل کشور امسال نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با بهره گیری از روش های مختلف همچون انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری ۱۹ هفته عرضه اوراق بدهی میان بانک ها، موسسات اعتباری غیربانکی و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه و سه مرحله پذیره نویسی اوراق بوسیله کارگزاری بانک مرکزی و سیستم مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدام نمود.
بر این اساس تا حالا در مجموع ۵۰ هزار و ۳۰۳ میلیارد تومان بوسیله انتشار اوراق نقدی تامین مالی شده که حدود ۳۵ درصد آن بوسیله بازار پول و ۶۵ درصد بوسیله بازار سرمایه تامین شده است.
علاوه بر این، مبلغ ۳۵ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی نیز انتشار یافته که به مرور توسط دستگاه های اجرائی به گیرندگان واگذار خواهد شد. با احتساب اسناد خزانه اسلامی، مجموع عملکرد انتشار (اعم از نقدی و غیرنقدی) تا ۶ مهر ماه جاری معادل ۸۵ هزار و ۳۰۳ میلیارد تومان است.
در مقابل مبلغ ۵۰ هزار و ۳۰۳ میلیارد تومان که بوسیله انتشار اوراق نقدی از شروع سال ۱۴۰۱ تا ۶ مهرماه سال جاری تامین شده، مبلغ ۹۳ هزار و ۱۴۶ میلیارد تومان توسط خزانه داری کل کشور به شرح جدول ذیل برای تسویه اصل و سود اوراق امسال پرداخت شده است. بر این اساس مجموع نقدینگی جذب شده توسط دولت بوسیله انتشار اوراق نقدی منفی است.
بر طبق این گزارش، ظرفیت های قانونی در سال ۱۴۰۱ برای انتشار اوراق مالی اسلامی با تضمین دولت مبلغ ۱۱۸ هزار میلیارد تومان است که از ظرفیت مذکور، مبلغ ۹۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی انتشار یافته است.منبع:

1401/07/11
10:56:35
0.0 / 5
564
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد