دکورپرداز
دکور پرداز

آماری از لاکچری نشینی در تهران

آماری از لاکچری نشینی در تهران

به گزارش دکور پرداز، سهم معاملات آپارتمان های لوکس و نیمه لوکس در مقایسه با هفت سال پیش که هنوز گرانی های پس از سال ۱۳۹۶ در بازار مسکن به وجود نیامده بود، ۳ درصد افزایش پیدا کرده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، آمار و ارقام از همسو شدن تقاضای خرید نسبت به رشد قیمت ها در بازار مسکن شهر تهران حکایت دارد. مهرماه ۱۳۹۴ متوسط قیمت هر متر مسکن در تهران ۳.۹ میلیون تومان بود که مهرماه ۱۴۰۱ طبق گزارش بانک مرکزی به ۴۳.۷ میلیون تومان و بنا بر اعلام مرکز آمار به ۴۶.۴ میلیون تومان رسیده اما تغییر معناداری در کاهش یا افزایش درصد تقاضا برای واحدهای لوکس و بزرگ متراژ به وجود نیامده است. این واحدها چه به منظور سکونت، چه به منظور سرمایه گذاری خریداری شوند هنوز جایگاه خویش را در بازار مسکن دارند.
اگر شاخص بانک مرکزی را ملاک قرار دهیم قیمت خانه در پایتخت در مقایسه با هفت سال قبل حدودا ۱۱ برابر شده است. یعنی اگر آن زمان آپارتمان حدود یک میلیارد تومانی، لوکس و نیمه لوکس محسوب می شد حالا این عنوان به آپارتمان های بالای ۱۰ میلیارد تومان رسیده است.
مهرماه سال جاری سهم آپارتمان های با قیمت بالای ۱۰ میلیارد تومان از کل معاملات تهران ۷.۵ درصد بود؛ در حالیکه هفت سال قبل واحدهای لوکس که قیمت آنها بالای ۹۸۰ میلیون تومان بود سهم ۴.۴ درصدی از معاملات مسکن شهر تهران داشتند.
نکته دیگر اینکه تغییر قابل توجهی درمورد تقاضا بر مبنای متراژ دیده نمی گردد. مهرماه سالجاری آپارتمان های بالای ۱۵۰ متر مربع سهم ۶.۷ درصدی از قراردادهای خرید و فروش را داشتند و مهرماه ۱۳۹۴ هم واحدهای ۱۵۰ متر دقیقاً همین میزان یعنی ۶.۷ درصد از کل معاملات را به خود اختصاص دادند. در واقع باآنکه قیمت مسکن رشد ۱۱ برابری را تجربه کرده، تقاضا برای واحدهای بزرگ متراژ بدون تغییر مانده است.
از آذرماه ۱۳۹۶ با رشد قیمت ارز به تدریج بازار مسکن روند صعودی به خود گرفت. شاید انتظار این بوده که با جهش قیمت مسکن، کفه ترازوی تعداد معاملات به سمت واحدهای کوچک و متوسط سنگینی کند اما تغییر معناداری در این خصوص رخ نداده و وضعیت رکود دامن کل بازار را گرفته است. مهرماه سال جاری خانه های کمتر از ۸۰ متر مربع ۵۶.۸ درصد از معاملات مسکن را در پایتخت به خود اختصاص دادند. مهرماه ۱۳۹۴ این گروه متراژی ۵۷.۲ درصد از قراردادها را در بر گرفتند.
دو نمایه مذکور نشان دهنده آن است که به نسبت رشد ارزش بازار مسکن، طرف تقاضای موثر عموما از نوع سرمایه گذاری، خویش را با فرایند بازار همسو کرده است. باآنکه تعداد معاملات در مقایسه با هفت سال قبل کاهش ۵۳ درصدی یافته و از ۱۱.۵ هزار واحد در مهرماه ۱۳۹۴ به ۵.۴ هزار واحد در مهرماه ۱۴۰۰ رسیده است اما تجربه نشان داده است در زمان هایی که انتظارات تورمی بر بازار غلبه می کند صرف نظر از وجود یا عدم وجود تقاضای مصرفی در بازار ملک، قیمتها افزایش خواهد یافت.
مناطق ۱ تا ۳ را میتوان کانون آپارتمان های بزرگ متراژ و لوکس در تهران دانست. هم اکنون سه منطقه ی مذکور حدود ۱۸ درصد معاملات شهر تهران را در برمی گیرند. مهرماه ۱۳۹۴ هم حدودا ۱۵ درصد از معاملات به این سه منطقه اختصاص داشت. از آن زمان تا کنون متوسط قیمت در منطقه یک ۱۱ برابر شده و از متوسط ۷.۹ میلیون تومان در هر متر مربع به ۸۸.۳ میلیون تومان رسیده است. میانگین قیمت در ارزان ترین منطقه ی تهران یعنی منطقه ۱۸ هم از متری ۲ میلیون تومان به ۲۱.۳ میلیون تومان رسیده و ۱۰.۶ برابر شده است.


حجم بالای سرمایه گذاری در قسمت املاک لوکس مناطق شمالی پایتخت طی سالهای گذشته منجر به عرضه بیشتر از تقاضا شد. الان شانس فروش واحدهای بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر در مقایسه با آپارتمان های کوچکتر حدودا یک به سه است. بررسی ها نشان داده است حدود ۶۵ درصد واحدهای عرضه شده به بازار مسکن شهر تهران را خانه های با متراژ بیشتر از ۱۰۰ متر تشکیل داده اند در حالیکه سهم این گروه متراژی از معاملات قطعی مهرماه ۱۴۰۱ فقط ۲۶ درصد بود. مهرماه سال جاری رتبه اول از نظر تعداد معاملات قطعی به خانه های ۵۰ تا ۶۰ متر با ۱۵.۲ درصد و جایگاه دوم به آپارتمان های ۶۰ تا ۷۰ متر با ۱۴.۷ درصد تعلق داشت. اما این بدان معنا نیست که آپارتمان های بزرگ متراژ اصلا مشتری ندارند.
در نگاه کلی میتوان گفت عمق رکود مسکن در شمال پایتخت، عمیق تر از جنوب است. اما این نکته را نباید فراموش کرد که جنس معاملات در شمال عموما از نوع سرمایه گذاری و در جنوب، بیشتر از نوع مصرفی است. با عنایت به کاهش توان متقاضیان مصرفی و عرضه بیشتر از تقاضا در قسمت املاک لوکس، طبیعی است که مدت زمان فروش این نوع واحدها بیشتر از آپارتمان های کوچک و متوسط باشد.


از طرفی نگاهی به آمار بازار مسکن شهر تهران در هفت ماهه ابتدای سال ۱۴۰۱ روند کاهشی معاملات از خرداد به بعد را نشان می دهد؛ فروردین ۳۴۲۷ معامله، اردیبهشت ۱۰ هزار و ۴۹۰ معامله، خرداد ۱۳ هزار و ۸۷۴ معامله، تیرماه ۱۰ هزار و ۲۹۴ معامله، مردادماه ۷۸۲۵ معامله، شهریورماه ۶۰۳۳ معامله و مهرماه ۵۴۱۶ معامله. همان گونه که آمار توضیح می دهد بجز فروردین ماه نیمه تعطیل که خرید و فروش چندانی در بازار مسکن صورت نمی گیرد، بازار ملک در مهرماه، رکودی ترین مقطع خویش را سپری کرده است.
درمورد قیمت هم آمار گویای آن می باشد که رشد ماهیانه قیمت در فروردین ماه ۲.۴- درصد، اردیبهشت ۶.۱ درصد، خرداد ۸.۴ درصد، تیر ۵.۸ درصد، مرداد ۲.۵ درصد، شهریور ۱.۱ درصد و مهرماه ۱.۲ درصد بوده است.
طی هفت ماه گذشته قیمت مسکن شهر تهران ۲۷.۷ درصد افزوده شد و از میانگین متری ۳۴.۲ میلیون تومان در فروردین به ۴۳.۷ میلیون تومان در مهرماه رسید که ۱۴.۵ درصد آن در دو ماه اردیبهشت و خرداد رخ داد. این در شرایطی است که هفت ماهه ابتدای سال قبل رشد قیمت مسکن در پایتخت ۸ درصد بود. امسال به نظر می آید بعد از شوک حاصل از اصلاح نظام یارانه ها و افزایش تقاضای سرمایه گذاری در مسکن با عنایت به انتظارات تورمی و ریسک های غیراقتصادی در ماه های ابتدای سالجاری، به تدریج بازار مسکن به آرامش رسیده است.
منبع:

1401/08/11
10:02:35
0.0 / 5
472
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد