دکورپرداز
دکور پرداز
فرابورس گزارش داد؛

رونق معاملات ETF در دومین ماه پاییز

رونق معاملات ETF در دومین ماه پاییز

دکور پرداز: ارزش 897 هزار میلیارد تومانی معاملات آبان ماه فرابورس، رشد 160 درصدی این متغیر را نسبت به سال قبل نشان میدهد.به گزارش دکور پرداز به نقل از فرابورس ایران، آبان ماه با رونق معاملات فرابورس ایران و افزایش بازدهی شاخص همراه بود، به نحوی که بدنبال رشد ۳.۷ درصدی آیفکس، بازارهای فرابورس در دومین ماه فصل پاییز شاهد دادوستد بیش از ۱۰۵ میلیارد ورقه انواع دارایی مالی به ارزش نزدیک به ۸۹۷ هزار میلیارد تومان بودند. در این ماه معاملات صندوق های قابل معامله رشد ۴۴ درصدی نسبت به مهرماه را تجربه نمود به نحوی که بدنبال معامله حدود ۳۱ میلیارد واحد سرمایه گذاری، ارزش معاملات ETF ها به ۳۴ هزار میلیارد تومان رسید.
ارزش ۸۹۷ هزار میلیارد تومانی معاملات آبان ماه فرابورس، رشد ۱۶۰ درصدی این متغیر را نسبت به آبان سال قبل نشان میدهد و از جانب دیگر حجم ۱۰۵ میلیارد برگه ای معاملات در ۲۲ روز معاملاتی این ماه نیز از افزایش ۱۰۹ درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل حکایت داشت.
افزایش میانگین معاملات سهام
نگاهی به روند معاملات سهام در ماهی که گذشت نشان میدهد میانگین ارزش و حجم این معاملات نسبت به مهرماه با نیز رشد روبه رو بوده است به گونه ای که طی این مدت به طور متوسط روزانه بیش از ۲ میلیارد و ۹۷۰ میلیون برگه سهم به ارزشی بیش از یک هزار و ۱۲۲ میلیارد تومان در این بازارها دادوستد شده است.
طبق آمارها در ۲۲ روز معاملاتی آبان ماه، بیش از ۲۲ میلیارد برگه سهم به ارزش ۱۰ هزار میلیارد تومان در بازار پایه مورد دادوستد قرار گرفت که از اتفاقات مهم بازار پایه در این ماه باید به درج نماد خپارس متعلق به پارس خودرو به عنوان یکی از بزرگ ترین خودروسازان ایران در این بازار اشاره داشت.
طی این ماه، دادوستدهای بازارهای اول و دوم پرحجم تر از سال قبل بود اما ارزش معاملات این بازارها به ترتیب با ۱۲ و ۴۲ درصد کاهش روبه رو شد و بدین سان در این ماه، معاملاتی به ارزش ۸ هزار میلیارد تومان در بازار اول رقم خورد و ارزش معاملات بازار دوم نیز ۵ هزار و ۶۷۰ میلیارد تومان شد.
در ادامه رصد معاملات سهام فرابورس به ارزش معاملات خرد می رسیم. طی این مدت ارزش معاملات خرد سهام بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بود و ۵ صنعت بزرگ بازار نزدیک به ۴۰ درصد از ارزش معاملات را در اختیار داشتند. بدین سان با در صدر قرار گرفتن محصولات شیمیایی، نزدیک به ۸ هزار میلیارد تومان ارزش معاملات خرد متعلق به این گروه در کنار سرمایه گذاری ها، خودرو و ساخت قطعات، بیمه و صندوق بازنشستگی به جز تامین اجتماعی و فلزات اساسی بود.
رشد قابل توجه بازار سوم / ادامه رونق مشتقه
از دیگر اتفاقات مهم ۲۲ روز معاملاتی ماهی که گذشت باید به پذیره نویسی ۸ میلیارد سهم در دست انتشار تامین سرمایه کیمیا اشاره نمود. این پذیره نویسی رونق بخش بازار سوم بود به گونه ای که ارزش بازار سوم با ثبت رقم به ۸۰۰ میلیارد تومانی نسبت به آبان سال قبل ۱۶۲ درصد افزایش را نشان داد.
بررسی ها نشان میدهد بازار ابزارهای نوین مالی نیز با رونق زیادی همراه بوده است به نحوی که در این بازار ۴۰ میلیارد برگه دارایی معامله شد که این حجم از دادوستدها رشد ۳۴۴ درصدی نسبت به سال قبل داشت. ارزش معاملات این بازار هم با رشد ۱۷۵ درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل به ۸۷۲ هزار میلیارد تومان رسید.
رصد معاملات بازار ابزارهای نوین مالی نشان میدهد در آبان ماه بیشترین رشد در بین ابزارهای نوین مالی را صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله تجربه کرده اند. در طول این مدت که شاهد پذیره نویسی صندوق سهامی اهرمی مفید نیز بودیم، حدود ۳۱ میلیارد واحد به ارزش ۳۴ هزار میلیارد تومان از ETF ها مورد دادوستد قرارگرفته که در مقایسه با سال قبل رشد ۴۴۸ درصدی در حجم و افزایش ۲۸۲ درصدی در ارزش معاملات را نشان میدهد.
همچنین در آبان ماه و بدنبال معامله ۹ میلیارد ورقه بدهی، ارزش معاملات این اوراق با رشد ۱۷۳ درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل بیش از ۸۳۷ هزار میلیارد تومان شده است.
در سوی دیگر این بازار هم شاهد اقبال باردیگر به اوراق گواهی تسهیلات مسکن بودیم و بااینکه حجم معاملات تسه با افت ۱۹ درصدی به ۴.۳ میلیون ورقه رسید اما ارزش معاملات این اوراق به ۴۳۳ میلیارد تومان رسیده است که روندی افزایشی نسبت به مهرماه سال جاری و زمان مشابه سال قبل را نشان می داد.
بررسی ارزش معاملات به تفکیک همین طور نشانگر ادامه حرکت روبه جلوی بازار ابزارهای مشتقه با بیشترین رشد ارزش معاملات در آبان ماه است. بدین سان در این ماه بدنبال دادوستد ۴۳۷ میلیون برگه دارایی مالی در این بازار، معاملاتی به بالای ۱۰ میلیارد تومان به ثبت رسیده است که رشد ۴۱ درصدی را نسبت به مهرماه امسال نشان میدهد.
فرابورس بزرگ تر شد
طبق داده های گزارش ماهانه، ارزش بازار فرابورس در ماهی که عمر فعالیت این شرکت ۱۴ ساله شد، به بالای یک هزار و ۸۱۳ هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار فرابورس در روز انتهایی ماه، نسبت به ماه مهر ۳ درصد افزایش داشته و همین طور مقایسه روند ارزش بازار از شروع سال تا حالا از رشد ۴ درصدی حکایت دارد.
شاخص کل فرابورس با رشد ۳.۷ درصدی در سطح ۱۸ هزار و ۵۱۰ واحدی پرونده آبان ماه را بست.


منبع:

1401/09/04
13:30:55
0.0 / 5
433
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد