دکورپرداز
دکور پرداز

آیا معامله ارز در خیابان مجاز است؟

آیا معامله ارز در خیابان مجاز است؟

به گزارش دکور پرداز، رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ تاکید که هرگونه خرید و فروش ارز با هر مبلغی در خارج از شبکه بانکی یا صرافیهای مجاز و از راه افرادی مانند دلالان و... ممنوع می باشد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، اگر گذرتان به خیابان منوچهری، خیابان فردوسی، سبزه میدان و... در تهران افتاده باشد، حتما افرادی را دیده اید که زیر لب چند کلمه را تکرار می کنند؛ «دلار»، «یورو»، «ارز» و کلماتی از این دست که عموما واحدهای پولی معروف را دربر می گیرد. افرادی که خویش را فروشنده و خریدار ارز معرفی کرده و گاهی حتی مدعی خرید آن با قیمتی بالاتر از صرافی و فروش آن با قیمتی کمتر از صرافی هم می شوند. این ها دستفروشان ارز یا همان دلالان هستند.
این افراد ارز چندانی هم همراه خود ندارند و اگر درخواست مبلغ بالای ارز از آنان شود، چند دقیقه مشتری را معطل می کنند تا ارز مورد نیاز را تأمین کنند. ارزی که حتی گاهی اصالت آن هم می تواند مورد بحث باشد، با این وجود همچنان بعضی از شهروندان برای خرید و فروش واحدهای پولی خارجی به آنان رجوع می کنند.
آیا خرید و فروش ارز در کنار خیابان مجاز است؟ در این میان پرسشی که مطرح می شود، اینست که آیا اقدام این افراد برای خرید و فروش ارز در خیابان علاوه بر این که دارای ریسک بالایی است، جزو اقدامات مجرمانه هم تعریف شده یا خیر، موضوعی که رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ، یعنی همان پلیسی که مسئولیت برخورد با سودجویان و سوداگران بازار ارز به آن واگذار شده، به آن پاسخ داده است.
سرهنگ هدایت بهرامی در گفتگو با ایسنا در رابطه با ممنوعیت فروش ارز در کنار خیابان یا به عبارتی دستفروشی ارز اظهارکرد: هرگونه خرید و فروش ارز در خارج از شبکه صرافی و بانکی دلالی محسوب شده و جرم است. ازاین رو افرادی که با حضور در کنار خیابان و... مبادرت به خرید ارز از شهروندان یا فروش ارز به شهروندان در خارج از این چرخه می کنند مرتکب عملی مجرمانه شده اند.
وی با اشاره به اینکه لازم است شهروندان هم برای تهیه ارز مورد نیاز خود یا حتی فروش ارز خود به صرافی ها و بانکهای مجاز رجوع کنند، اظهار داشت: معامله ارز حتما باید در شبکه بانکی و صرافیهای مجاز صورت گیرد.
رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ در رابطه با این که بعضی از دلالان ارزی ادعا می کنند که فروش جزئی ارز یا اصطلاحا خرده فروشی آن بلامانع است، اظهارکرد: چنین مواردی صحیح نیست. بعضی از این افراد ادعا دارند که فروش کمتر از ۱۰ هزار دلار، یا مثلاً ۱۰۰۰ دلار نیازی به صرافی و... ندارد. چنین مواردی اصلا صحیح نیست و اگر ثابت شود که فردی دلالی کرده در واقع مرتکب اقدام مجرمانه شده و با وی برخورد خواهد شد.
در همین زمینه بخوانید:
برخورد با اتاق های قیمت گذاری کاذب ارز و معاملات صوری
بهرامی اضافه کرد: البته یک نکته دیگر هم که لازم است شهروندان به آن توجه نمایند، اصالت ارز است، مشخص نیست ارزی که آنان از فروشندگان کنار خیابان تهیه کرده اند اصل باشد. امکان دارد این ارزها جعلی و تقلبی باشد و بعد از معامله هم چون فرد دستفروش محل ثابتی نداشته، امکان یافتن وی وجود ندارد.1401/09/12
10:19:54
0.0 / 5
443
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد