دکورپرداز
دکور پرداز
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران پاسخ داد

آیا اکنون زمان مناسب برای خرید سکه و طلا است؟

آیا اکنون زمان مناسب برای خرید سکه و طلا است؟

دکور پرداز: رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران ضمن تاکید بر این که روند نرخها در بازار سکه و طلای داخلی همچنان صعودی است، بر تخلیه حباب قطعات کوچکتر سکه همچون ربع سکه و سکه های یک گرمی به جهت کاهش تقاضا که دارای حباب های بیش از اندازه شده بودند اشاره و همین طور سفارش کرد که مردم فعلا از ورود به بازار سکه و طلا خودداری و معاملات خودرا به زمان ثبات یکماهه (یکماه بعد از ثبات قیمت ها) موکول کنند.


نادر بذرافشان در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی اظهار داشت: در هفته ای که گذشت در بازارهای جهانی کاهش هفت دلاری اونس طلا را شاهد بودیم اما بازار داخلی سکه و طلا همچنان روند صعودی خودرا ادامه داد.
رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران ضمن تاکید براینکه افزایش قیمت ها در بازار سکه و طلا تحت تاثیر نوسان نرخ ارز در داخل است، در ارتباط با میزان تقاضا اشاره کرد: این افزایش نرخها تنها تحت تاثیر افزایش نرخ ارز شکل گرفته و عامل تقاضا تاثیر چندانی نداشته است؛ چونکه این هفته، روزهای پایانی ماه را پشت سر گذاشتیم و طبق روال روزهای پایانی هر ماه، از میزان تقاضا کم می شود، این هفته هم تقاضایی که بتوان از آن به عنوان تقاضای کاذب که موثر بر نرخها باشد، ایجاد نشد.

کاهش تقاضا برای قطعات کوچکتر سکه، حباب آنها را کاهش داد
وی اشاره کرد: سکه و همین طور طلا (مثقال طلای ۱۷ عیار و گرم طلای ۱۸ عیار) افزایش قیمت را در این هفته تجربه کرده اند اما ربع سکه و سکه های گرمی نسبت به ابتدای هفته، کاهشی شده اند؛ البته که حباب این دو قطعه حباب بیش از اندازه بوده است که کمی از آن تخلیه شد. علت کاهش قیمت و کاهش حباب این دو قطعه سکه باوجود افزایش قیمت سایر قطعات سکه و مصنوعات طلا، کاهش تقاضا بوده است. هفته های گذشته دو تا پنج درصد نوسان افزایشی دیده شد که تحت تاثیر نوسان اونس جهانی، نوسان نرخ ارز، خبرهای سیاسی- اقتصادی در جهان و... طبیعی بود اما در یک هفته اخیر تقاضای کاذب که دیده نشد و حتی می توان گفت در ایام پایانی هفته، دو تا سه درصد کاهش تقاضا شکل گرفت.
این مقام صنفی، اشاره کرد: در ارتباط با موضوع مدیریت بانک مرکزی که صحبت هایی شده بود تا بازار ارز و قیمت اوراق سکه تا حدودی مدیریت شوند، متاسفانه هنوز اتفاق نیفتاده و وعده ها محقق نشده است و به همین دلیل نوسان افزایش نرخ ارز سبب شد که بازار سکه و طلا نیز گرفتار التهاب افزایشی باشد. نقش اصلی بر عهده دولت و سیاست هایی است که برای کنترل بازار و کاهش قیمت هاست اتخاذ می شود؛ اما امیدوار هستیم که طی هفته های پیش رو شاهد مدیریت بانک مرکزی پیرو سیاست هایی که اعلام شده، باشیم و به سمت وسویی حرکت نماییم که نگرانی مردم از وضع بازار برطرف شود.

قیمت ها در اوج است؛ کاهش دور از انتظار نیست
وی ادامه داد: مردم هم اکنون نگران از نوسان های فعلی و ادامه دار شدن یا نشدن افزایش نرخها هستند. به اعتقاد بنده، افزایش نرخها به اوج خود رسیده است و سفارش ما همانطور که قبل تر نیز تاکید شد، این است که فعلا مردم اهتمام کنند به این بازارها ورود نکنند و منتظر اجرای سیاست ها و مدیریت بانک مرکزی در ارتباط با نرخ ارز و تاثیر آن بر بازارهای داخلی و همین طور کاهش و ثبات نرخ ارز باشند. افزایش های فعلی کاذب هستند که بایستی کاهش پیدا کنند و احتمال این کاهش وجود دارد.
بذرافشان اشاره کرد: همانطور که اشاره شد، نقش اصلی در کاهش نرخها را بانک مرکزی ایفا می کند تا در هفته های آتی شاهد کاهش و ثبات نرخها باشیم که به اعتقاد بنده، این اتفاق خواهد افتاد؛ فلذا سفارش می نماییم مردم در اوج نرخها (که حالا است) به بازار ورود نکنند تا متحمل زیان و لطمه های مالی آن هم در وضعیت فعلی اقتصاد مردم و تورم ها نشوند؛ چونکه تجربه گذشته ثابت کرده زمانیکه نرخها به اوج می رسد، مجدد کاهشی صورت خواهد گرفت و افرادی که ورود کرده بودند، گرفتار لطمه می شوند. بهترین زمان برای انجام معاملات زمانی است که نرخها به ثبات نسبی آن هم بعد از گذشت یکماه که بازار تعادل خودرا کسب کرده، است.
رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در ارتباط با آخرین قیمت سکه و طلا در بازار و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته، اعلام نمود: سکه تمام طرح جدید در ایام پایانی هفته، نوسان خاصی نداشت اما در طول هفته در مجموع ۱۰۰ هزار تومان افزایش را تجربه نمود و در آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه) ۱۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد. هر قطعه سکه تمام طرح قدیم نیز با ۱۵۰ هزار تومان افزایش نسبت به ابتدای هفته ۱۸ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان در آخر هفته قیمت داشت.
وی افزود: نیم سکه با ۲۰۰ هزار تومان افزایش در آخرین معاملات به ۱۱ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسید. همانطور که اشاره شد حباب ربع سکه و سکه های یک گرمی در این هفته کمی تخلیه شده و برهمین اساس قیمت این دو قطعه از سکه ها کاهشی شده است. در این هفته ربع سکه ۳۰۰ هزار تومان و سکه های گرمی ۲۰۰ هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کرده و به ترتیب هشت میلیون و ۹۰۰ هزار تومان (ربع سکه) و چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان (سکه های یک گرمی) در آخرین معاملات هفته تعیین قیمت شدند.
بذرافشان اظهار داشت: هر مثقال طلای ۱۷ عیار با ۱۵۰ هزار تومان افزایش قیمت به هفت میلیون و ۷۹۵ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار با ۳۵ هزار تومان افزایش نسبت به ابتدای هفته یک میلیون و ۷۹۸ هزار تومان دادوستد شد. آخرین قیمت ثبت شده برای هر اونس طلای جهانی ۱۸۱۹ دلار است.
رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در پابان در ارتباط با وضعیت فعلی حباب سکه باتوجه به این قیمت ها، اظهار داشت: حباب سکه که در ابتدای هفته یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بود و تا یک میلون و ۵۰۰ هزار تومان هم کم شد هم اکنون در محدوده یک میلون و ۶۰۰ هزار تومان قرار دارد و نسبت به هفته های گذشته، کمی کمتر شده اما همچنان بزرگ است. این در حالیست که اگر سکه حباب نداشت، قیمت هر قطعه سکه در حدود ۱۷ میلیون و ۷۰۰ الی ۸۰۰ هزار تومان بود.




منبع:

1401/10/03
10:20:17
0.0 / 5
418
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد