دکورپرداز
دکور پرداز

بازار مبادله ای ارز می آید

بازار مبادله ای ارز می آید

به گزارش دکور پرداز، راه اندازی بازار مبادله ای در جهت سیاست های فعال یا فعالانه بانک مرکزی در مدیریت تقاضای خرد در بازار ارز بخصوص در سمت معاملات نقدی یا اسکناس است.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، خبر خیلی کوتاه، اما حاوی رویدادی مهم در مورد انتظام بخشی به بازار ارز در کشور است. ابتدای هفته، رئیس کل بانک مرکزی از ایجاد بازار مبادله ای در آینده نزدیک اطلاع داد. به این صورت که با توسعه فعالیت بازار متشکل؛ بازار مبادله ای جایگزین آن شده و طیف وسیعی از نیازهای ارزی افراد جامعه که مشتمل بر ۴۰ ردیف مختلف است، در بازار مبادله ای ارز تأمین خواهد شود.
راه اندازی بازار مبادله ای در جهت سیاست های فعال یا فعالانه بانک مرکزی در مدیریت تقاضای خرد در بازار ارز بخصوص در سمت معاملات نقدی یا اسکناس است. نشانه های اولیه از سمت و سوی سیاست ارزی بانک مرکزی نشان داده است که در گام اول، بانک مرکزی به دنبال ثبات بازار و محدودسازی جهت دهی اثر بازار غیررسمی به کلیت فضای فکری بازیگران حوزه بازار و حوزه برنامه(قانونگذاران و سیاستگذاران) بوده است. این اقدام طی سه هفته گذشته نائل شده است. ابتدا، جلوی رشد پیچشی نرخ غیررسمی گرفته شده و دامنه نوسانات افزاینده در این بازار محدود شده است.
هم راستا با کنترل بازار غیررسمی، دو سیگنال اولیه از محتوی بسته سیاست ارزی جهت شفاف سازی و چشم انداز پذیری بازار ارز اعلام شده است. نخست؛ شفاف سازی در مورد نرخ نیمائی جهت تأمین ارز کالاهای اساسی به همراه اعلام اقدامات جدی برای روان سازی واردات کالاها. دوم؛ راه اندازی بازار مبادله ای برای پاسخ به نیازهای عمومی.
در خصوص سیگنال دوم؛ باید اشاره نمود، هم اینک بخشی از نیاز ارزی مردم از راه بازار غیررسمی تأمین شده و این بخش از مراجعات به بازار غیررسمی می تواند به صورت بالقوه زمینه ایجاد تقاضا در این بازار را فراهم آورد.
افزون براین، بخش قابل توجهی از نیازهای مصرفی ارزی مردم هم در بازار رسمی، در چارچوب ردیف ها، رویه ها و فرایندها مختلف تأمین می شود که احتیاج به اعمال مدیریت متمرکز در چارچوب یک بازار(عرضه و تقاضا) دارد. بازار مبادله ای؛ محل تبادلات ارزی طیفی از عرضه ها و گستره ای از تقاضاهای واقعی است که «جهت قانونی برای دریافت ارز» دارند.
افزایش نقش آفرینی سیاستگذار در بازار نقدی با هدف تأمین تقاضای طیف متنوعی از خواسته های قانونی در چارچوب ۴۰ ردیف ارزی با مشارکت سایر دستگاههای ذی مدخل، چند نتیجه عینی دارد. نخست، با پذیرش این حقیقت که همیشه بازار غیررسمی وجود دارد، دامنه فعالیت مخرب این بازار را در چهارچوب قرار می دهد. دوم، رفتار عمومی بازار ارز مورد ارزیابی و برنامه ریزی قرار می گیرد. سوم؛ بازار مبادله ای قدرت مرجعیت بخشی به سایر انواع نرخ های همسو را دارد.
راه اندازی بازار مبادله ای بخشی از برنامه واکنش سریع بانک مرکزی در چارچوب نهادسازی مالی و مقررات گذاری جدید برای انسجام در مدیریت تکانه های ارزی است که منجر به تمرکز در بازار ارز می شود.
این اقدام بخشی از بسته سیاست ارزی جدید بانک مرکزی است که سبب می شود، در ابعاد کلان در چارچوب این بازار هم بخش عرضه و هم بخش تقاضای بازار مورد توجه قرار گیرد. بدیهی است که با عنایت به این که دستگاه ها و نهادهای مختلف در تخصیص ردیف های ارزی مشارکت دارند، وجود یک رویکرد جمع گرا برای اجرای مدیریت تقاضای واقعی ارز، امری الزامی است.
بنابراین بازار مبادله ای، با توجه مقررات موجود، به درخواست‎های واقعی تخصیص ارز پاسخ خواهد اظهار داشت که این خود سبب می شود که طیف عموم افراد جامعه، بدور از وجود رانت، امتیاز و ارزپاشی، بتوانند برحسب «ارجاعات قانونی»، نیازهای خویش را تأمین کنند.


منبع:

1401/10/27
10:39:07
0.0 / 5
436
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد