دکورپرداز
دکور پرداز
گزارش دكور پرداز؛

سرمایه گذاری در بورس برای ثروتمندان شد؟

سرمایه گذاری در بورس برای ثروتمندان شد؟

دکور پرداز: دکور پرداز: فرابورس ایران در اطلاعیه ای اعلام کرد، حداقل خرید آنلاین در بازار پایه برای هر سفارش 5 میلیون تومان خواهد بود.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، فرابورس ایران در اطلاعیه ای اعلام کرد، حداقل خرید آنلاین در بازار پایه برای هر سفارش ۵ میلیون تومان خواهد بود، فرابورس علت این اقدام را ریسک بالای سرمایه گذاری در بازار پایه دانسته اما کارشناسان معتقدند این اقدام اگر به بازارهای اول و دوم فرابورس تعمیم داده شود، خطر بزرگی برای بازار سرمایه خواهد بود و مردم ضعیف و متوسط را از سرمایه گذاری در بورس محروم کرده و راهی بازارهای موازی مانند بازار سکه و طلا خواهدنمود.
سفارش انباشته در بازار پایه
نوید رجایی کارشناس بازار سرمایه در این زمینه به مهر اظهار داشت: این مساله را از جنبه های گوناگونی می توان بررسی کرد. احتمال بسیار زیاد هدف از ایجاد این قانون جلوگیری از دستکاری تابلو توسط بازیگران و سفته بازی در بازار پایه باشد. اما اگر نگاه کلی به این ماجرا داشته باشیم خیلی از افراد که وارد بازار بورس می شوند سرمایه های بسیار خردی دارند. این افراد باید آزادانه در هر شرکتی که تمایل دارند قادر باشند سرمایه گذاری کنند.
رجایی افزود: اگر نگاهی به بازارهای موازی و طلافروشان داشته باشید متوجه خواهید شد تب خرید سکه های یک گرمی و کمتر از آن بسیار داغ است و بسیاری از افراد نیز ترجیح می دهند بجای خرید سکه در بورس سرمایه گذاری کنند. بازار پایه را می توان به دو چشم نگاه کرد نخست به عنوان بازاری که صورت مالی های شفافیت لازم را ندارند و در نگاه دوم شرکت هایی که در افق میان مدت و طولانی مدت بسیار جذاب بوده و بسیاری افراد ترجیح می دهند با پول های خرد سهام این شرکتها را خریداری کنند تا درآینده بازدهی بسیار مناسبی به دست آورند.
رجایی در آخر اظهار داشت: زمانی که معامله گران و سرمایه گذاران وارد بازار بورس می شوند از ماهیت ریسکی این بازار آگاه هستند و قانون نباید هیچ تبعیضی بین فردی که صدها میلیارد سرمایه دارد با فردی که پانصد هزار تا پنج میلیون سرمایه دارد قائل شود و اگر هدف جلوگیری از سفته بازی در بازار پایه است راه های بسیار مناسب تری هم برای این ماجرا وجود دارد.
اقدام برای پشتیبانی از سهامداران
طی پیگیری های مهر از مسئولان فرابورس، حداقل سفارش خرید در بازار پایه بوسیله آنلاین ۵ میلیون شده است ولی سهامدار اگر بخواهد کمتر از این مقدار سفارش را ارسال نماید، می تواند به کارگزاری سفارش بدهد.
مسئولان فرابورس هدف این اقدام را پشتیبانی از سهامداران خرد بازار پایه بوده دانسته اند و اضافه کردند: تا جایی که میدانید بازار پایه پر ریسک ترین بازار سهام در بازار سرمایه بوده که شرکتها شفافیت اطلاعاتی، حقوق سهامدارای و حاکمیت شرکتی را رعایت نمی کنند و حتی زمان معاملات در بازار پایه خریداران باید بیانیه پذیرش ریسک بازار پایه را امضا کنند. در سال ۹۹ و سقوط تاریخی بورس هم سهامداران بازار پایه بیشترین ریزش قیمت سهم را تجربه کردند، بعضی سهم ها زمان بازگشایی منفی ۷۰، ۸۰، ۶۰ درصد خرده و فشار عصبی زیادی به سهامداران وارد شد، تغییر قوانین جدید با هدف هدایت سهامداران به بازارهای کم ریسک تر سهام مثل بازار اول و دوم فرابورس بوده و هدایت خریدها به سمت کارگزاری ها در ارقام زیر ۵ میلیون تومان به این دلیل بوده که ریسک های خرید در بازار پایه توسط کارگزار به مردم اطلاع داده شود.
به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، این که کارگزار برای یک سرمایه گذار خرید و فروش کند می تواند کار را سخت و پیچیده کرده و سرمایه گذاری لازم را برای بسیاری سخت کند، نگرانی مهمتر این است که این اقدام در بازار اول و دوم فرابورس نیز تکرار شده و خیلی از مردم را از سرمایه گذاری در بورس منصرف کند، بیشتر مردم درآمدهای ماهانه زیر ۱۰ میلیون تومان دارند و بطور قطع ماهانه توان پرداخت ۵ میلیون تومان برای سرمایه گذاری را نداشته و این اقدام موجب می شود نقدینگی خرد از بازار سرمایه رخت بسته و بازار سرمایه محلی برای افراد متوسط به بالای جامعه باشد.
خبرگزاری مهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید


منبع:

1401/11/01
12:37:12
0.0 / 5
565
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد