دکورپرداز
دکور پرداز
موافق كلیات لایحه بودجه ۱۴۰۲

فرهنگی: سهم صندوق توسعه ملی در بودجه سال آینده به ۴۰ درصد بالا رفته است

فرهنگی: سهم صندوق توسعه ملی در بودجه سال آینده به ۴۰ درصد بالا رفته است

به گزارش دکور پرداز، یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: عدم استقراض از صندوق توسعه ملی و افزایش سهم صندوق به 40 درصد از نقاط قوت لایحه بودجه سال 1402 محسوب می شود.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، محمدحسین فرهنگی در جلسه علنی امروز مجلس و در موافقت با کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ بیان کرد: برمبنای لایحه بودجه، درآمدها حدود ۴۰ درصد افزایش داشته است و واگذاری دارایی های سرمایه ای و دارایی های مالی دولت حدود ۴۴ درصد رشد پیدا کرده و منابع عمومی بودجه نیز ۴۲ درصد رشد داشته است. از طرف دیگر این بودجه تراز منفی نخواهد داشت. ما امسال با ۳۰۰ همت کسری بودجه مواجه شدیم اما امسال چنین نگرشی درباب منابع وجود ندارد. به عبارت دیگر تراز منفی در بودجه ۱۴۰۲ وجود ندارد.
ایشان سپس اظهار داشت: اما نکته قابل توجه بودجه شرکت های دولتی است. مجلس سال به سال بودجه شرکت های دولتی را بیشتر می کند. در حالی که بخش قابل توجهی از این شرکتها اصلا شرکت نیستند. به عنوان مثال شرکت ملی نفت در مقابل منابعی که برای آن در نظر گرفته می شود مصارفی نظیر پرداخت حقوق، توسعه میادین نفتی و... را بر عهده دارد که عمده آن مربوط به شرکت های زیر نظر وزارت نفت می باشد یا ما صدا و سیما را به عنوان یک شرکت می بینیم در حالی که صدا و سیما کار حاکمیتی انجام می دهد. یکی دیگر از این شرکت های دولتی شرکت هدفمندسازی یارانه هاست که اصلا کار اقتصادی انجام نمی دهد و قانون مستقل دارد. سوال اینجاست که چرا ما اینها را شرکت تلقی می نماییم. بخش هایی که ماهیت اقتصادی داشته باید از شرکت هایی که فقط عنوان اقتصادی دارند تفکیک شود.
نماینده مردم تبریز در مجلس اشاره کرد: یکی از نقاط قوت این لایحه این است که برای نخستین بار استقراض از صندوق توسعه ملی در آن دیده نشده است. سال قبل سهم صندوق توسعه ملی در قانون بودجه حدود ۲۰ درصد در نظر گرفته شد اما در بودجه سال آتی سهم صندوق توسعه ملی به ۴۰ درصد بالا رفته و این به مفهوم پشتیبانی از تولید و توسعه کشور می باشد.
فرهنگی اشاره کرد: حالا رای ندادن به کلیات لایحه بودجه به مفهوم نوشتن بودجه چند دوازدهم و معطل نگه داشتن کشور و تاخیر در افزایش حقوق ها می باشد. درست است که اصلاح ساختار بودجه لازم است اما در فرصت محدود نمی توان توقع داشت که این امر محقق شود. در بودجه سال آینده مالیات تولید کنندگان کم شده و به شرکت های بورسی اجازه داده شده تا از معافیت مالیاتی برخوردار شوند.
منبع:

1401/11/02
12:31:04
0.0 / 5
343
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد