دکورپرداز
دکور پرداز

پررونق ترین و کسادترین مناطق در بازار مسکن

پررونق ترین و کسادترین مناطق در بازار مسکن

دکور پرداز: مناطق 5 و 10 در غرب و مرکز پایتخت با 24.4 درصد از کل معاملات شهر تهران، دو منطقه ی پررونق در بازار مسکن محسوب می شوند؛ در سوی مقابل مناطق 19 و 20 جمعا با 1.9 درصد از قراردادها کمترین اقبال را در میان خریداران خانه داشته اند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، نهمین ماه از سال جاری بازه متعادلی در بازار مسکن شهر تهران به لحاظ حجم معاملات محسوب می شد. ۱۰ هزار و ۱۸۴ آپارتمان مسکونی در آذرماه ۱۴۰۱ در پایتخت خرید و فروش شد که از رونق نسبی حکایت داشت. در سال هایی که معاملات ملک در تهران وضعیت مناسبی دارد تقریباً ۱۵ هزار فقره خرید و فروش به انجام می رسد که در سالهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ بازار به رکود رسید و در مواردی حجم معاملات از ۳۰۰۰ فقره هم کمتر شد.
بدین سبب انجام حدود ۱۰.۲ هزار فقره خرید و فروش مسکن در شهر تهران گویای یک وضعیت نسبتا خوب است. در این بین شش منطقه ی پررونق به ترتیب شامل ۵، ۱۰، ۲، ۴، ۷ و ۱۴ حدود ۵۴ درصد کل معاملات را به خود اختصاص دادند و سهم ۱۶ منطقه ی دیگر فقط ۴۶ درصد بود.
در منطقه ی ۵ تعداد ۱۵۳۲ فقره معامله ی آپارتمان انجام شد که به رسم معمول بالاترین میزان معاملات را در میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران به خود اختصاص داد. هم اکنون متوسط قیمت هر متر خانه در این منطقه ۵۹.۱ میلیون تومان است که رشد ۴۸ درصدی را در مقایسه با آذرماه سال ۱۴۰۰ نشان داد.
در منطقه ی ۱۰ نیز که طی سالهای اخیر از رتبه ی چهارم و پنجم، خودرا به جایگاه دوم معاملات رسانده و جای مناطق ۴ و ۲ را گرفته طی آذرماه سال جاری ۹۵۸ فقره قراداد خرید و فروش آپارتمان منعقد شده است. اکنون متوسط قیمت مسکن در منطقه ۱۰ بیش از ۳۴.۵ میلیون تومان است که رشد ۵۹.۷ درصد را در مقایسه با آذر سال قبل نشان میدهد.


اما کم رونق ترین محدوده در بازار مسکن شهر تهران منطقه ۱۹ است. آذرماه ۱۴۰۰ فقط ۶۰ فقره معامله ی آپارتمان مسکونی در منطقه ۱۹ انجام شد که حدود ۰.۵۹ درصد از کل معاملات را شامل شد. البته منطقه ۱۹ ارزان ترین محدوده در بازار مسکن نیست. میانگین قیمت مسکن در منطقه ۱۹ به میزان ۲۶.۴ میلیون تومان در هر متر مربع است که افزایش ۵۳.۴ درصد را نسبت به آذر پارینه نشان میدهد. در منطقه ۱۸ متوسط قیمت آپارتمان متری ۲۴.۵ درصد اعلام گردید که ارزان ترین محدوده است.
پس از منطقه ی ۱۹ رتبه دوم از نظر پایین ترین میزان معاملات به منطقه ۲۰ اختصاص دارد که در آذرماه ۱۴۰۱ تعداد ۱۳۳ فقره قرارداد خرید و فروش مسکن در این منطقه به ثبت رسید و ۱.۳ درصد از کل معاملات را در بر گرفت. در منطقه ی ۲۰ میانگین قیمت هر متر خانه ۲۶.۶ میلیون تومان است.

هر متر خانه در تهران ۴۸ میلیون تومان
آذرماه ۱۴۰۱ متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در شهر تهران به ۴۸ میلیون تومان رسید که در مقایسه با ماه قبل ۲.۹ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۷.۵ درصد افزوده شد. تعداد معاملات نیز ۱۰ هزار و ۱۸۴ فقره بود که ۲۷.۲ درصد نسبت به آبان امسال و ۴.۲ درصد نسبت به آذر پارینه افزوده شد.1401/11/03
08:54:51
0.0 / 5
399
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد