دکورپرداز
دکور پرداز

همه چیز درباره ی نرخ های جدید سود بانکی و شرط سپرده گذاری

همه چیز درباره ی نرخ های جدید سود بانکی و شرط سپرده گذاری

دکور پرداز: نرخ سود بانکی از امروز برمبنای آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار افزایش یافت؛ براین اساس، به انواع سپرده های کوتاه و طولانی مدت از پنج درصد تا 22.5 درصد سود تعلق می گیرد و نرخ سود تسهیلات هم 23 درصد تعیین شده که افزایش پنج درصدی دارد.به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، قبل از این، آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار مربوط به تیر ماه سال ۱۳۹۹ بود که در آن نرخ سود سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت و طولانی مدت ۱۰ درصد تا ۱۸ درصد تعریف شده بود. اما این نرخ در مصوبه شورای پول و اعتبار که شب گذشته ابلاغ گردید از پنج درصد تا ۲۲.۵ درصد اعلام گردید.

سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت عادی، سپرده هایی هستند که بصورت ماه شمار بوده و واریز و برداشت از آن محدودیتی از نظر زمانی ندارند. نرخ سود این سپرده ها تا شب گذشته ۱۰ درصد بود و تنها این نوع از سپرده ها با کاهش نرخ سود مواجه گشتند و به نصف یعنی پنج درصد رسید.

نرخ سود سپرده کوتاه مدت سه ماهه هم که در مصوبه دو سال قبل شورای پول و اعتبار ۱۲ درصد تعیین شده بود، بدون تغییر باقی ماند و همین نرخ در جلسه اخیر شورای پول و اعتبار به تصویب رسید. اما سود سپرده های کوتاه مدت شش ماهه با افزایش سه درصدی مواجه گردید و از ۱۴ درصد به ۱۷ درصد رسید.

افزایش ۴.۵ درصدی نرخ سود سپرده طولانی مدت یکساله یکی دیگر از بندهای مصوبه شورای پول و اعتبار است. یعنی از امروز به سپرده های طولانی مدت یکساله مردم ۲۰.۵ درصد سود تعلق می گیرد که البته طبق همین مصوبه نباید هیچ برداشتی از آن صورت بگیرد.

نرخ سود سپرده طولانی مدت دو ساله تا شب گذشته ۱۸ درصد بود که از امروز به ۲۱.۵ درصد رسید و به سپرده های طولانی مدت سه ساله هم طبق مصوبه جدید سود ۲۲.۵ درصدی تعلق خواهد گرفت که این مسئله نشان دهنده سیاستگذاری برای سوق دادن نقدینگی به سمت سپرده های طولانی مدت است.

سود وام های بانکی ۵ درصد بیشتر شد

البته نرخ سود تسهیلات بانکی که ۱۸ درصد بود به ۲۳ درصد افزایش پیدا کرد، یعنی اگر از بانک وامی دریافت کنید باید پنج درصد بیش از گذشته به بانک سود پرداخت کنید.

مصوبه شب گذشته البته تفاوت ها بسیاری با مصوبه های قبلی دارد و آن این که بخشنامه های تفصیلی برای سپرده گذاری و تسهیلات دارد.

یکی از این بخشنامه ها این است که اگر برداشت از حساب سپرده های مدت دار قبل از سررسید صورت گیرد، یک درصد از سود آن کم می شود. یعنی به عنوان مثال اگر یک نفر از سپرده کوتاه مدت یکساله خود پیش از سررسید آن برداشت کند، نرخ سود آن از ۲۰.۵ درصد به ۱۹.۰۵ درصد می رسد.

اما نرخ سود سپرده های مدت دار بسته به ماندگاری سپرده و نرخ سودی که برای آن مصوب شده تغییر خواهدنمود و این به مدلول این است که همه سپرده های کوتاه مدت و طولانی مدت در صورت ماندگاری کمتر از سه ماه تنها مشمول چهار درصد سود، یعنی یک درصد کمتر از سود سپرده کوتاه مدت عادی خواهد شد.

به سپرده کوتاه مدت شش ماهه و انواع سپرده های طولانی مدت که از سه ماه تا شش ماه ماندگاری داشته باشند ۱۱ درصد سود تعلق می گیرد. سپرده های طولانی مدت یکسال، دو سال و سه سال اگر بین شش ماه تا یکسال ماندگاری داشته باشند، ۱۶ درصد سود دریافت خواهند کرد.

سود سپرده های دو ساله و سه ساله هم که میان یک سال تا دو سال ماندگاری داشته باشند، ۱۹.۵ درصد خواهد بود و نهایتاً نرخ سود سپرده طولانی مدت سه ساله که بیش از دو سال و کمتر از سه سال ماندگاری داشته باشد، ۲۰.۵ درصد است.

دیگر بندهای مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار مربوط به تخلفاتی است که گاهی برخی بانکهای در سالهای قبل درباره ی همین نرخ سود و رعایت نکردن و دور زدن مصوبات قبلی داشتند. بدین سبب در همین مصوبه تاکید گردیده است که به هیچ وجه و روشی بانکها نباید از این نرخ سود تخطی کنند و در انواع تبلیغات خود نباید به چیزی غیر از مصوبه مذکور اشاره داشته باشند.

به عنوان مثال واریز هر گونه وجه به حساب های مختلف سپرده گذاری، تحت عنوان سود مازاد ممنوع شده است چونکه گاهی بانکها این کار را انجام داده تا از طرف توسط بانک مرکزی و بازرسان آن شناسایی و مواخذه نشوند و از طرف دیگر بتوانند سپرده های بیشتری جذب کنند.

شرط سپرده گذاری جدید

البته اگر اکنون سپرده ای نزد بانک دارید که مربوط به پیش از این مصوبه است، تا رسیدن سررسید، مشمول نرخ سود جدید نخواهد شد و در این مصوبه آمده است که اگر مردم می خواهند با نرخ سود جدید سپرده گذاری کنند باید ابتدا حساب سپرده قبلی خودرا با قبول نرخ شکست سود، ببندند و باردیگر سپرده گذاری کنند.

برخورد، رد تاییدیه صلاحیت و عزل مدیران بانکی همچون هشدارهای بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار در مصوبه اخیر برای بانک هایی که نرخ سود مصوب را رعایت نکنند.

اما برای تسهیلات بانکی یک مورد به این مصوبه اشاره شده است و آن این که دریافت هر گونه وثیقه نقدی قبل یا پس از اعطای تسهیلات یا مسدود شدن قسمتی از تسهیلات اعطایی به هر نحو توسط بانکها ممنوعست.

البته در سالهای قبل این ممنوعیت وجود داشته است اما برخی بانکها برای اعطای وام به مردم همیشه از این روش بهره برده و می کنند و باید دید در ادامه چه تصمیمی برای جلوگیری از این تخلف گرفته خواهد شد.

منبع:

1401/11/11
09:00:10
0.0 / 5
646
تگها: پرده , سرمایه
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد