دکورپرداز
دکور پرداز
زارع مطرح كرد؛

پیشنهاد برخی نمایندگان برای افزایش پلکانی حقوق در سال آینده

پیشنهاد برخی نمایندگان برای افزایش پلکانی حقوق در سال آینده

به گزارش دکور پرداز، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1402 اظهار داشت: دولت میانگین 20درصد افزایش حقوق را برای کارکنان در بودجه در نظر گرفته اما تعدادی از نمایندگان معتقدند که بطورمثال حقوق های بالای 20 میلیون تومان درصد کمتری افزایش پیدا کند و حقوق های کمتر از 12 تا 13 میلیون درصد افزایش بیشتری داشته باشد؛ باتوجه به وجود پیشنهادات، موضوع به کارگروه مربوطه اراجاع داده شده و امیدواریم آن چیزی که برمبنای عدالت است، مد نظر قرار گیرد و حقوق های پایین تر باتوجه به نرخ تورم، افزایش بیشتری داشته باشند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا رحیم زارع در توضیح جلسه کمیسیون تلفیق ایحه بودجه ۱۴۰۲ اظهار داشت: از شروع سال ۱۴۰۲ به قیمت خرده فروشی، برای هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی ۵۰ تومان، هر نخ سیگار با نشان بین المللی ۱۰۰ تومان، هر بسته ۵۰ گرمی تنباکو قلیان داخلی ۲۰ هزار تومان به عنوان مالیات و هر نخ سیگار وارداتی به ۸۰۰ تومان و هر بسته ۵۰ گرمی تنباکوی قلیان وارداتی ۳۵ هزار تومان حقوق ورودی دریافت خواهد شد؛ این پیشنهاد دولت در لایحه است که کمیسیون تصویب کرده است.
وی افزود: تعرفه گاز مصرفی تاسیسات گردشگری، صنایع دستی، آب درمانی، هتل ها مشابه تعرفه خدمات برای پشتیبانی از بخش گردشگری و صنایع دستی شد. همین طور شرکت های بیمه مکلف شدند مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان از اصل حق بیمه شخص ثالث دریافتی را صرف فرهنگ سازی و کاهش تصادفات رانندگی کنند، البته این مبلغ به عنوان هزینه مالیاتی قابل قبول برای شرکتهای بیمه محاسبه می شود.
وی افزود: همین طور مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات صندوق تامین خسارات بدنی جهت تامین کسری اعتبارات دیه محکومان معسر بر طبق جریمه های غیر عمد ناشی از تصادفات با اولویت زنان معسر و مواردی که پرداخت دیه بر عهده بیت المال هست، مدنظر قرار گرفت.
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه اظهار داشت: برای حساب واحد خزانه و شفافیت مالی دستگاه های تابعه وزارت نفت در تبصره ۱۴ هدفمندی، بانک مرکزی مکلف شد تا پایان اردیبهشت سال آینده نسبت به مسدود کردن حساب های شرکت های تابعه وزارت نفت نزد بانکهای تجاری مربوط به منابع ناشی از فروش داخلی فرآورده های آنها اقدام نماید. همین طور منابع مانده این حساب ها به حساب های خزانه داری کل کشور نزد بانک مرکزی منتقل خواهد شد؛ در منابع ارزی تبصره هدفمندی یارانه ها اجازه دادیم تا با نرخ «ای. تی. اس» و یا سامانه معاملات الکترونیکی تسعیر کند و منابع آن مستقیما به حساب سازمان هدفمندی یارانه ها واریز شود.
وی گفت؛ در مبحث مربوط به حقوق و دستمزد، مالیات بر حقوق، موضوع هدفمندی یارانه ها به سبب این که نیاز به کار کارشناسی بیشتر داشت به کمیته های مربوطه کمیسیون تلفیق ارجاع داده شد؛ کمیسیون پیشنهادات جزئی نمایندگان به لایحه بودجه را مورد بررسی قرار می دهیم و ان شاءالله تا دوشنبه هفته آتی مباحث درآمدی بر طبق پیشنهاداتی که کمیسیون ها خواهند داد بررسی خواهیم کرد و پس از آن وارد مباحث هزینه ای لایحه بودجه خواهیم شد.
وی در این که احتمال افزایش حقوق کارکنان دولت در سال آینده اظهار داشت: دولت میانگین ۲۰درصد افزایش حقوق را برای کارکنان در بودجه در نظر گرفته تعدادی از نمایندگان معتقدند بطور مثال حقوق های بالای ۲۰ میلیون تومان درصد کمتری افزایش پیدا کند و حقوق های کمتر از ۱۲ تا ۱۳ میلیون درصد افزایش بیشتری داشته باشد؛ در این بخش چند پیشنهاد است که موضوع به کارگروه مربوطه اراجاع داده شده، امیدواریم آن چیزی که برمبنای عدالت است مد نظر قرار گیرد و حقوق های پایین تر باتوجه به نرخ تورم، افزایش بیشتری داشته باشند.
زارع درباره ی احتمال افزایش سقف درآمدی لایحه بودجه بیان کرد: برمبنای پیشنهادات در بخش درآمدی این امر طبیعی است که یک الی دو درصد سقف درآمدها افزایش پیدا کند و متناسب به آن باید برای هزینه ها هم تصمیم گیری شود. کمیسیون تلفیق تلاش می کندتا بودجه منطقی و عقلایی باشد، با اینحال رسیدگی به مباحث مربوط به اشتغال و معیشت مردم همچون تاکیدات کمیسیون شمرده می شود.
وی در ادامه درباره ی این که درآمدهای نفتی و مالیاتی در بودجه سال ۱۴۰۲ قابل تحقق است اظهار داشت: درآمدهای مالیاتی بر طبق بودجه ۱۴۰۱ حدودا بصورت صددرصد محقق شده و در سال آینده هم برمبنای پایه های جدید مالیاتی، جلوگیری از فرار مالیاتی، مالیات بر واردات خودرو، گرفتن مالیات از اشخاص حقیقی تقریباً محقق خواهد شد؛ دولت نرخ ارز را در لایحه بودجه ۲۳۰۰۰ تومان گذاشته و بر طبق مجوزی که در سامانه معاملات الکترونیکی دادیم، باز هم درآمدهای پیش بینی شده محقق می شود.
زارع در آخر درباره ی زمان بررسی لایحه بودجه در کمیسیون اظهار داشت: لایحه بودجه حدودا ۴۰ روز دیرتر به مجلس تقدیم شده و آن فرصت لازم جهت بررسی پیشنهادات وجود نداشته پس ما موافقت همکاران را گرفتیم تا زمان پیشنهادات را کمتر نماییم با اینحال کمیسیون تلفیق جلسات سه تا چهار شیفته برگزار می نماید پس حتما در بررسی ها، دقت فدای سرعت نخواهد شد.
منبع:

1401/11/14
15:59:35
0.0 / 5
566
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد