دکورپرداز
دکور پرداز
دبیر كمیسیون اقتصاد دولت:

بار تکلیف از بانک های قرض الحسنه برداشته شد

بار تکلیف از بانک های قرض الحسنه برداشته شد

به گزارش دکور پرداز، حسن چنارانی اظهار داشت: دولت اهتمام کرد تا بار تسهیلات تکلیفی را از نظام بانکداری قرض الحسنه برداشته شود تا بتوانند با سهولت بیشتری به مردم تسهیلات پرداخت کند.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، امروز دومین نشست تخصصی فرصت های نوین بانکداری قرض الحسنه در نظام بین الملل برگزار شد، حسن چنارانی دبیر کمیسیون اقتصاد دولت در این جلسه تخصصی اظهار داشت: دو رویکرد در برنامه ریزی دولت می تواند وجود داشته باشد؛ یکی جمع آوری برنامه ها و انتخاب از بین آنها است، دوم برنامه نویسی توسط خبرگان و نقد و اجرا به دست مجریان.
چنارانی تشریح کرد: دولت سیزدهم روش دوم را اجرا کرد، خبرگان برنامه را نوشته و مجریان آنرا اجرا کنند، سند تحول در این حوزه نوشته شده و تمرکز ویژه ای بر اصلاح ساختاری بانکها است، یکی از موضوعات مهم تمرکز بر بانکداری قرض الحسنه است و جایگاه بانک قرض الحسنه به صورت جداگانه بررسی می شود، دولت تلاش کرد تا بار تسهیلات تکلیفی را از نظام بانکداری قرض الحسنه برداشته شد تا بتوانند با سهولت بیشتری به مردم تسهیلات پرداخت کنند.
این مقام مسئول اظهار داشت: اعتقاد داریم تا با مدل سازی جدید بانکهای قرض الحسنه را بزرگ، قوی و ریشه دار کرده تا بتوانیم تعاملات منطقه ای بانکی در زمینه قرض الحسنه داشته باشیم، شاخصهای عملکردی و ثبات در تصمیم گیری بانکهای قرض الحسنه بشدت مهم بوده و این مورد می تواند ابزار مهمی برای چانه زنی بانکها برای تعاملات بین المللی باشد.
در ادامه نشست مفید حسینی کوهساری رئیس مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه کشور قرض الحسنه را با نگاه دینی بررسی نموده و از چانه زنی این مورد با مسلمانان جهان سخن گفته و تشریح کرد: مقوله قرض الحسنه یک مقوله جهانی است و در تمام دنیا فعالیت بدون ربا متوجه است، حتی ادیان غیرتوحیدی هم نگاه قرض الحسنه وجود دارد این مقوله بین المللی است. قرض الحسنه یک مبحث ارزشی است، با اینکه در ابتدای قرن بیستم کوشش برای حذف دین از مقوله زندگی بود اما یک بازگشت به مبنای اخلاقی و دین را در چندین سال گذشته مواجه هستیم و ارتباط های میان رشته ای در این حوزه مطرح شده و این بازگشت در دنیای اسلام و شیعه هم وجود دارد.
مفید حسینی در ادامه اظهار داشت: فرهنگ خانواده قرض الحسنه خانوادگی در ایران بشدت رایج بوده و قرض الحسنه محدود به ۲ بانک نیست، بانکداری اسلامی در پاکستان و عربستان بشدت رایج بوده و حتی در اروپا هم شعب بانکهای قرض الحسنه وجود دارد. نیازمند نهادسازی برای فرهنگ قرض الحسنه هستیم و می شود با زیر ساخت هایی جذب سرمایه خارجی داشته باشیم و حتما برای این باید برنامه ریزی شود.


منبع:

1401/11/20
13:16:52
0.0 / 5
424
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد