دکورپرداز
دکور پرداز

افزایش حجم مبادلات ایران و روسیه با ارزهای ملی

افزایش حجم مبادلات ایران و روسیه با ارزهای ملی

به گزارش دکور پرداز، معاون وزیر خارجه روسیه با اشاره به افزایش 60 درصدی حجم ارزهای ملی ایران و روسیه در مبادلات در سال 2021 اظهار داشت: برنامه دو کشور افزایش این حجم و تقویت روابط بانکی است.به گزارش خبرگذاری مهر به نقل از صدا و سیما، آندری رودنکو، معاون وزیر خارجه روسیه گفت، مسکو و تهران در نظر دارند تا سهم ارزهای ملی شأن در مبادلات تجاری دوجانبه را بالا برند.
وی اضافه کرد: دو طرف همکاری در بخش بانکی را تقویت کرده اند. این مقام روس به خبرگزاری اینترفاکس اظهار داشت: «ما به همکاری و تقویت کارهای تجاری به ارزهای ملی با ایران ادامه می دهیم. سهم ارزهای ملی در تسویه های دو جانبه در سال ۲۰۲۱ از ۶۰ درصد بیشتر شده است این روند مثبت در سال قبل ادامه داشت.»
وی اشاره کرد: تعامل با ایران بوسیله بانکهای مرکزی و مؤسسات اعتباری نیز فعالانه درحال توسعه است.
این دیپلمات روس توضیح داد: «ایجاد یک کانال ارتباطی مستقیم میان بانکهای روسیه و ایران بوسیله همگام سازی سامانه های پیامرسان مالی ملی یعنی SPFS و SEPAM در آخر ماه ژانویه، بر روی کاغذ ثبت گردید.»
این اقدام امکان انجام مبادلات فرامرزی را بدون استفاده از سیستم پیامرسان مالی غربی یعنی سوئیفت فراهم می آورد.
همکاری میان ایران و روسیه سال قبل در بحبوحه تحریم های غرب مقابل دو کشور، شتاب گرفت. دو کشور در طول سال ۲۰۲۲، به توافق هایی برای توسعه همکاری ها از قراردادهای تهاتری برای توربین های ایرانی، قطعات و تجهیزات هواپیما گرفته تا قراردادهای ساخت مشترک خطوط لوله گاز طبیعی رسیدند.
حجم مبادلات تجاری میان تهران و مسکو در سال قبل ۱۵ درصد بالا رفته است و به ۴.۶ میلیارد دلار رسیده است. جمهوری اسلامی اخیراً به اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EEU) به رهبری روسیه را امضا نموده است پیوسته که حرکت آزاد کالاها، خدمات و سرمایه میان کشورهای عضو را تضمین می نماید.


منبع:

1401/11/24
12:22:16
0.0 / 5
441
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد