دکورپرداز
دکور پرداز

صندوق املاک ابزاری برای مولدسازی شفاف دارایی های دولت

صندوق املاک ابزاری برای مولدسازی شفاف دارایی های دولت

دکور پرداز: عرضه قسمتی از اموال مازاد دولت در طرح مولدسازی و در قالب صندوق های املاک و مستغلات علاوه بر تامین نقدینگی، سرمایه گذاران را هم از سودهای این اموال منتفع می کند.به گزارش دکور پرداز به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، بعد از مطرح شدن طرح مولدسازی اموال مازاد دولت، از مسیرهای مختلفی برای اجرای اصولی و صحیح این طرح نام برده شد که یکی از این مسیرها، بازار سرمایه است؛ بازاری که بگفته مسئولان و کارشناسان ابزارهای مناسبی برای اجرای شفاف طرح مولدسازی اموال مازاد دولتی در اختیار دارد.
استفاده از بستر و ابزارهای بازار سرمایه برای طرح مولدسازی که احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و امور دارایی نیز بر آن تاکید دارد و به همین دلیل در یکی از نشست های خبری خود اظهار داشت: برمبنای بند الف و بند ب ماده ۱۲ بخشنامه مولدسازی، دقیقاً تصریح شده است برخلاف گذشته که فقط یک راه برای مولدسازی دارایی های دولت وجود داشت، امروز بتوانیم از روش های مختلفی همچون بستر بازار سرمایه و صندوق املاک و مستغلات که به شکل ویژه مورد تأیید است، استفاده نمائیم.

مصون بودن مردم از تورم با استفاده صندوق های املاک و مستغلات
قربان زاده رییس سازمان خصوصی سازی نیز درباب استفاده از ابزارهای بازار سرمایه مطرح کرد: در امتداد مولدسازی اموال مازاد دولتی یکی از روش های مطرح شده، صندوق املاک و مستغلات است که می توانیم برای املاکی که بازدهی مناسب و درآمد پایدار دارند ایجاد نماییم تا مردم واحدهای آنرا خریداری و خودکار، مصون از تورم شوند.

صندوق های سرمایه گذاری املاک و مستغلاتی که از مهر سال قبل به جمع ابزارهای بورسی اضافه شدند.
صندوق هایی که علاوه بر ایجاد شفافیت، مزیت های دیگری را هم با خود به همراه دارند. خاندوزی در ارتباط با سایر مزیت های این صندوق ها می گوید: خیلی از سرمایه های خردی که در کشور وجود دارد ممکنست برای خرید یک واحد با مبالغ زیاد کافی نباشد، اما وقتی املاک بوسیله صندوق های املاک و مستغلات عرضه می شود علاوه بر ایجاد شفافیت، ارقام کمتر هم به این صندوق ها ورود پیدا می کنند.

با صندوق های املاک و مستغلات مردم از مولدسازی منتفع می شوند
در ادامه کوروش آسایش کارشناس بازار سرمایه با اشاره به سایز مزیت های استفاده از صندوق های املاک و مستغلات برای مولدسازی اموال مازد دولتی اظهار داشت: زمانی که دولت قسمتی از اموال مازاد خود در طرح مولدسازی را در قالب صندوق های املاک و مستغلات عرضه کند، علاوه بر تامین نقدینگی مناسب برای دولت باتوجه به پرداخت عوائد بهره برداری و اجاره این املاک به سرمایه گذاران، آنها نیز از سودهای این اموال منتفع می شوند.
وی در ادامه اضافه کرد: با مولدسازی بوسیله صندوق املاک و مستغلات، نرخ گذاری منطقه ای نیز تحت تأثیر قرار خواهد گرفت و کمک به واقعی سازی نرخها می شود. در کل استفاده از صندوق املاک و مستغلات در امتداد مولدسازی اموال مازاد دولتی، مسیری سودمند و چند سر بُرد برای مردم و دولت خواهد بود.

تحقق مولدسازی واقعی با صندوق املاک و مستغلات بازار سرمایه
قبل از این نیز وزیر تعاون و کار و رفاه اجتماعی، آقای صولت اظهار داشته بود: با صندوق های املاک و مستغلات مولدسازی می تواند رخ دهد. ملک های بخش های مختلف بیایند و هر کس هر چقدر توان دارد می تواند از آن خریداری کند و با این روش سرمایه ها مانند یخ آب نمی شود.
بگفته پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس ارزش دارایی های شناسایی شده مازاد دولت ۱۰ هزار میلیارد تومان است. دارایی هایی که اگر به شکل مناسب و از بستری شفاف مولدسازی شود علاوه بر دولت، مردم نیز می توانند از آن منتفع شوند.


منبع:

1402/01/06
14:25:19
0.0 / 5
333
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد