دکورپرداز
دکور پرداز
یك اقتصاددان:

عمده ریشه های تورم در کشور غیر اقتصادی می باشد

عمده ریشه های تورم در کشور غیر اقتصادی می باشد

به گزارش دکور پرداز، خوزستان یک اقتصاددان اعتقاد دارد عمده ریشه های تورم در کشور غیر اقتصادی می باشد و برای مهار آن نباید فقط فرمول های اقتصادی همیشگی را لحاظ کرد.مرتضی افقه در گفت و گو با ایسنا، با عرضه راهکارهایی در مورد کنترل و مهار نرخ تورم در کشور اظهار نمود: تورم موجود در کشور علاوه بر ریشه داشتن در مسایل اقتصادی، در مسایل غیر اقتصادی هم ریشه دارد و حتی باید اظهار داشت که ریشه های غیر اقتصادی تورم در کشور فعال تر از مسایل اقتصادی می باشد.

وی با اشاره به اینکه برای مهار تورم نباید فقط فرمول های اقتصادی همیشگی را لحاظ کرد، اضافه کرد: سالهای سال است که متاسفانه برپایه آنچه در نگاه اقتصاددان ها است همان فرمول کاهش نقدینگی برای مهار تورم اقدام می شود در حالیکه چون عمده ریشه های تورم غیر اقتصادی می باشد با این فرمول اقتصادی نمی توان شاهد مهار آن باشیم.

این اقتصاددان با اشاره به اینکه نقدینگی یکی از عوامل اثرگذار بر تورم است، اظهار داشت: نقدینگی خود ریشه در کسری بودجه دارد و کسری بودجه هم ریشه در انبوه هزینه هایی دارد که به طریق های مختلفی بر دولت تحمیل می شود. ردیف های مازاد بودجه ای که هیچ کمکی به تولید ملی و رشد اقتصادی نمی کنند خود سبب کسری بودجه، افزایش تورم و نقدینگی می شوند.

افقه اظهار داشت: یکی دیگر از عواملی که در افزایش تورم اثرگذار است و باید برای مهار آن مورد توجه قرار گیرد بحث عدم شایسته سالاری است. وقتی افرادی که در قسمت های مختلف از رئیس تا پایین ترین رده مشغول به کار هستند به میزانی که از بودجه کشور ارتزاق می کنند برای تولید ملی و رشد اقتصادی کارآمدی نداشته باشند سبب می شود تا شاهد کسری بودجه و افزایش تورم باشیم و ازاین رو برای مهار تورم باید مبحث شایسته سالاری در همه بخش ها مورد توجه قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: سالهای سال است که کشور با درآمدهای نفتی اداره می شود و همه ساختارها و الگوی مصرف و تولید در کشور برپایه درآمدهای نفتی شکل گرفته است. با عنایت به این که در سالهای اخیر تحریم ها سبب کاهش این درآمدها شده است یا باید الگوهای مصرف و تولید تغییر کنند و یا نقدینگی کاهش پیدا کند.

این استاد اقتصاد اظهار داشت: با عنایت به این که بخش مصرف مردمی در کشور در سالهای اخیر ضعیف شده است امکان این که به آنها سفارش نماییم که کمتر مصرف کنند وجود ندارد اما بخش دولتی که به این درآمدهای نفتی وابسته شده است را باید به کمتر مصرف کردن دعوت کرد. دولت باید بپذیرد که درآمدهای نفتی مثل سالهای قبل نیست و کاهش داشته است و ازاین رو باید الگوی مصرف خویش را تغییر دهد.

افقه با اشاره به اینکه بخش عمده تورم موجود در ارتباط با هزینه های دولت می باشد که بنا ندارد اصلاح ساختارهای هزینه خویش را انجام دهد، اظهار داشت: با عنایت به این شرایط یا باید نقدینگی در کشور کاهش پیدا کند و نقدینگی به بخش تولید برسد و یا تولید افزایش داده شود تا منجر به نقدینگی شود. بطور قطع بخش دوم که افزایش تولید منجر به نقدینگی شود بسیار موثرتر خواهد بود.

وی ضمن اشاره به این که یکی دیگر از علل تورم، کاهش تولید است و نه الزاما افزایش نقدینگی، اضافه کرد: به علت تحریم ها و ناکارآمدی ها و مشکلات در حوزه های مختلف، تولید در کشور کاسته شده است و اگر بخواهیم تورم کاهش پیدا کند باید میزان عرضه به سطح تقاضا برسد نه این که الزاما تقاضا را کاهش دهیم و این مسئله با افزایش تولید محقق خواهد گردید.
1402/01/15
16:13:08
0.0 / 5
482
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد