دکورپرداز
دکور پرداز

بحران بانکی آمریکا تا کی ادامه دارد؟

بحران بانکی آمریکا تا کی ادامه دارد؟

دکور پرداز: جیمی دایمون، مدیرعامل جی پی مورگان چیس معتقد می باشد که ‌پریشانی در صنعت مالی آمریکا ناشی از فروپاشی بانک سیلیکون ولی (SVB) هنوز تمام نشده است و برای سال ها احساس خواهد شد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از راشا، این بانکدار در نامه سالانه خود به سهامداران اظهار داشت که این ‌پریشانی بطور قابل توجهی انتظارات بازار را تغییر داده است، قیمت اوراق قرضه بطور شایان توجهی بهبود یافته، بازار سهام سقوط کرده و احتمال رکود در بازار بالا رفته است.
دایمون ضمن اشاره به این که رویدادهای اخیر هیچ شباهتی به رخدادهای مالی در طول بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ ندارند، هشدار داد که بحران فعلی هنوز تمام نشده است حتی زمانی که آنرا پشت سر بگذاریم، عواقبی از آن برای سال های آتی وجود خواهد داشت.
بگفته رییس جی پی مورگان، بحران اخیر تحریک های زیادی را در بازار برانگیخته است و به وضوح موجب تشدید شرایط مالی خواهد شد برای اینکه بانکها و سایر وام دهندگان محافظه کارتر می شوند.
در اوایل ماه مارس، سپرده های گسترده موجب شد که بانکهای سیلیکون ولی و سیگنچر طی چند روز با شکست مواجه شوند. سومین وام دهنده، فرست ریپابلیک نیز در نهایت با دریافت ۳۰ میلیارد دلار از بانکهای بزرگ وال استریت، ازجمله جی پی مورگان به شکل سپرده نجات یافت.
وام دهندگان بزرگ در بحبوحه ترس سرمایه گذاران در خصوص این که فرست ریپابلیک ممکنست تبدیل به بانک ورشکسته بعدی ایالات متحده شود، وارد عمل شدند سپس این بیماری به اروپا سرایت کرد، جایی که کردیت سوییس گرفتار مشکل شد و در نهایت توسط رقیب خود یو بی اس در یک معامله عجولانه با میانجیگری بانک مرکزی این کشور تحت کنترل قرار گرفت.
بگفته دایمون، فشار بر بانکهای منطقه ای، سرمایه گذاران و مفسرین را به این مساله سوق داده است که بانکهای بزرگ تر از آن که شکست بخورند ذینفعان این بحران خواهند بود.
او گفت که جی پی مورگان می خواهد بانکهای کوچکتر را به نفع کل سیستم مالی تقویت کند.
هر بحرانی که به اعتماد آمریکایی ها به بانک هایشان لطمه بزند به همه بانکها لطمه می زند واقعیتی که حتی پیش از این بحران نیز شناخته شده بود. در صورتیکه درست است که این بحران بانکی برای بانکهای بزرگ تر به سبب ورود سپرده های دریافتی از موسسات کوچک تر سودمند بود، این تصور که این فروپاشی به هر نحوی برای آنها خوب خواهد بود، پوچ است.
وی خواهان مقررات بیشتر در بخش مالی است و ادعا نمود که سیاست گذاران باید نسبت به فشار بالقوه برخی خدمات مالی به غیربانکی ها و به اصطلاح بانکهای سایه احتیاط بیشتری داشته باشند.
منبع:

1402/01/17
17:43:06
0.0 / 5
481
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد