دکورپرداز
دکور پرداز
­رئیس كل بانك مركزی:

ثبات در بازار ارز با دستور امکان پذیر نیست

ثبات در بازار ارز با دستور امکان پذیر نیست

به گزارش دکور پرداز، ­رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: ثبات در بازار ارز با دستور امکان پذیر نیست و در اینباره باید از ابزارهای مختلف استفاده نمود.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، محمدرضا فرزین در دیدار نوروزی با کارکنان بانک مرکزی اظهار داشت: ثبات در بازار ارز با دستور امکان پذیر نیست و در اینباره باید از ابزارهای مختلف بهره برد که بازار مبادله ارز و طلای ایران هم با همین هدف راه اندازی شده و با سیاست های تثبیتی که مدنظر داریم اساسا می توانیم با استفاده از آن به چرخه معیوب افزایش نرخ ارز و نرخ تورم خاتمه دهیم.
فرزین ضمن اشاره به نام گذاری سالجاری بعنوان «سال مهار تورم و رشد تولید» از جانب مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: تحقق هدف مهار تورم در گرو کنترل نقدینگی، مهار افزایش هزینه های دولت و اتخاذ سیاست های مالی و خارجی مناسب می باشد.
رئیس بانک مرکزی با تکیه بر این که برنامه های در ارتباط با " مهار تورم و رشد تولید " با همکاری تمامی دستگاههای ذیربط در دولت طراحی شده است اظهار داشت: با برنامه ریزی منظمی که وجود دارد اساسا تورم امسال به سطوح پایین تری هدایت می شود و رونق در قسمت های تولیدی هم محقق خواهد گردید.
وی با اشاره به اینکه در زمینه تورم، نقش اصلی را بانک مرکزی عهده دار است تصریح کرد: سالهاست تورم به موضوعی مزمن در اقتصاد ایران بدل شده است و تمام حاکمیت باید برای مهار آن کمک کنند. البته در رابطه با نقدینگی هم معتقدیم که باید این شاخص به صورت هدفمند به سمت بازارهای مولد هدایت شود تا آثار آن در مهار تورم و تحقق رشد تولید مشاهده شود.
رئیس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به دیدار شب گذشته مسؤلان نظام با مقام معظم رهبری و تاکید ایشان به سیاست خارجی اظهار داشت: معتقدم سیاست خارجی مناسب به کارآمدی سیاست های اتخاذ شده در بازار ارز و پول و بهبود انتظارات تورمی کمک می نماید و نمی توان این امر را نادیده گرفت ضمن این که در مهار تورم هم به سیاست پولی و مالی مناسب نیاز داریم و در اینباره ضروریست تأمین مالی دولت غیرتورمی باشد.
فرزین در ادامه با تکیه بر لزوم اصلاح سیستم بانکی خاطرنشان کرد: نداشتن کفایت سرمایه، ناترازی ناشی از اضافه برداشت، مشکلات سهامداری و مدیریتی همچون مشکلاتی است که عمده بانکها سالهاست با آن مواجهند و می بایست در فرایند اصلاح سیستم بانکی، حساسیت و دقت و صراحت در برخورد را در دستور کار قرار داد تا کنترل نقدینگی و مهار تورم هم بدست بیاید؛ ازاین رو به شکل جدی باید به مسائل بانکها ورود نماییم و نظارت و مقررات گذاری لازم را داشته باشیم.
رئیس بانک مرکزی ضمن اشاره به راه انداری مرکز مبادله ارز و طلای ایران و نقش آفرینی این مرکز در حوزه منطقه ای وبین المللی اظهار داشت: این مرکز اساسا در ثبات اقتصادی و عمق بخشی به بازار ارز کشور، نقش بی بدیلی دارد و در آینده و با عبور از شرایط تحریم، ارتباطات در درون منطقه و در سطح بین الملل هم افزایش خواهد یافت و کارکرد مرکز مبادله ارز و طلای ایران هم توسعه می یابد. هر چند این مرکز در شرایط تحریم هم می تواند با استفاده از ابزارهای ارزی روز موجود در دنیا به ایجاد ثبات در بازار ارز کمک نماید.
فرزین با تکیه بر نقش همکاری بانک مرکزی با سایر سازمان ها اظهار داشت: بانک مرکزی یکی از مهم ترین نهادهای اقتصادی در هر کشوری است و حتی در سیاست های مالی اثرگذار می باشد و تصمیمات و سیاست های این بانک می تواند اثرات روزانه بر سایر بازارها داشته باشد بنابراین تصمیم گیری در بانک مرکزی امری سخت و حیاتی می باشد.


منبع:

1402/01/18
19:27:33
0.0 / 5
438
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد