دکورپرداز
دکور پرداز

بهای واردات موز ۴۰۰ درصد بیشتر شد

بهای واردات موز ۴۰۰ درصد بیشتر شد

دکور پرداز: در سال قبل بیش از 572 هزار تن موز از کشورهای مختلف به ایران وارد شده است که گرچه از نظر وزنی با کاهش حدود پنج درصدی روبه رو شده اما قیمت آن رشد 400 درصدی داشته است.به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، برمبنای آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران، در ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۱ بیش از ۵۷۲ هزار و ۲۲۲ تن موز سبز تازه یا خشک کرده از ۹ کشور مختلف وارد شده است که نسبت به به همین بازه زمانی در سال ۱۴۰۰ با کاهش حدود پنج درصدی روبه رو شده است.

ارزش ریالی این میزان واردات ۸۳۶۶ میلیارد و ۲۰۴ میلیون و ۴۶۷ هزار تومان معادل ۳۷۴ میلیون و ۴۸۳ هزار و ۶۸۶ دلار است که از نظر دلاری کاهش حدود هفت درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ داشته است اما ارزش ریالی آن ۳۹۶ درصد رشد را در سال قبل نسبت به سال پیش از آن تجربه کرده است.

چرا که هر کیلو گرم موز در سال قبل بصورت میانگین ۱۴ هزار و ۶۲۰ تومان قیمت داشته است، در صورتیکه در سال ۱۴۰۰ تنها ۲۸ هزار تومان برای واردکنندگان آب خورده بود. البته در کنار این اعداد و ارقام باید حقوق و تعرفه گمرکی موز را نیز در نظر گرفت.

اکوادور، امارات، ایتالیا، پاکستان، ترکیه، چین، فیلیپین، کلمبیا و هند ۹ کشور وارد کننده موز به ایران در سال ۱۴۰۱ هستند که البته در این بین مقدار ناچیزی موز از مناطق آزاد به ایران وارد شده که مبدأ آن ذکر نشده است.

در این میان ترکیه با فروش ۳۳۲ هزار تن موز بیشترین واردات این محصول را به کشور داشته است. بعد از آن هند با واردات ۱۳۰ هزار تنی رتبه دوم را به خود اختصاص داده و این دو کشور در کنار یکدیگر سهم ۸۱ درصدی در بازار موز ایران را از آن خود کرده اند.

فیلیپین نیز با واردات ۶۳ هزار تنی و پاکستان با واردات ۴۳ هزار تنی بعد از ترکیه و هند بیشترین سهم را در بازار موز کشور داشته و در رتبه های سوم و چهارم قرار می گیرند. در نهایت دیگر کشورهای مذکور نیز سهم اندکی را توانسته اند از آن خود کنند.

منبع:

1402/02/13
10:07:28
0.0 / 5
332
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد