دکورپرداز
دکور پرداز

بررسی آخرین وضعیت بنیادی 4 نماد پالایشی بورس

بررسی آخرین وضعیت بنیادی 4 نماد پالایشی بورس

دکور پرداز: بررسی وضعیت پالایشی های بورس نشان میدهد این شرکتها درست است که با کاهش کرک اسپرد در سال 1402 همراه هستند اما عقب ماندگی قیمتی نسبت به سال قبل دارند.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، بررسی آخرین صورت مالی نمادهای پالایشی بورس نشان میدهد که این نمادها حاشیه سود کم ۱۰ تا ۱۳ درصد را داشته و بازدهی آنان نسبت به تورم به شدت کم است. اما این نمادها در تناژ فعالیت می نمایند یعنی حاشیه سود کم اما با تعداد فراوانی بالا.
شتران
یکی از نمادهای پالایشی که در بازار سرمایه هم متقاضیان زیادی برای خرید دارد، نماد پالایشگاه نفت تهران یا همان شتران است، این نماد توانسته eps تی تی ام خودرا به محدوده ۱، ۰۰۰ ریال برساند، اما نکته منفی درباره ی شتران عدم گزارش ماهیانه از تاریخ دی سال ۱۴۰۱ به بعد است، شرکت های بازار سرمایه موظف می باشند هر ماه گزارش فعالیت ماهانه خودرا منتشر کنند اما شتران از دی ماه به بعد این کار را انجام نداده است، در آخرین گزارش ۹ ماه این نماد در آخر آذر ماه سال قبل شتران با افزایش درآمد عملیاتی ۸۵ درصدی روبه رو شده و در آمد ۹ ماهه این نماد به میزان ۱۷۲، ۷۳۸ میلیارد تومان رسیده است. حاشیه سود ناخالص این شرکت در عملکرد ۹ ماهه به ۱۳ درصد رسیده که نسبت به سال قبل با افزایش ۳ درصدی همراه شده است.
شپنا
پالایش نفت اصفهان نماد دیگر بورسی است که دارای eps تی تی ام در محدوده ۱، ۴۶۲ ریال است، وضعیت حاشیه سود شپنا نیز مانند شتران در وضعیت بهتری نسبت به سالهای قبل قرار دارد و توانسته حاشیه سود ناخالص ۱۳ درصد را کسب کند در صورتیکه حاشیه سود ناخالص این شرکت در سال ۱۴۰۰ به میزان ۸ درصد بوده است. این نماد در گزارش ماهانه منتهی به انتهای فروردین ۱۴۰۲ نسبت به انتهای فروردین ۱۴۰۱ افزایش فروش داخلی محسوسی نداشته است. درآمد ماهیانه این نماد در فروردین ۱۴۰۲ نسبت به سال قبل با افزایش کمی روبه رو شده است. در آخرین گزارش فعالیت ماهانه این نماد فروش داخلی ۱۸۲ میلیارد تومانی همراه شده در صورتیکه فروش فروردین ماه سال قبل آن ۱۷۰ میلیارد تومان بوده است.
شاوان
یکی از بهترین نمادهای پالایشی از نظر سودسازی نماد پالایشگاه لاوان یا همان شاوان است، این نماد دارای eps تی تی ام در محدوده ۵، ۲۰۰ ریال است، نسبت قیمت بر فروش این شرکت نیز در محدوده بسیار عالی ۱.۳۶ است، اما این شرکت در حاشیه سود ناخالص نسبت به سال ۱۴۰۰ موفق عمل نکرده و با کاهش حاشیه سود ناخالص عملیاتی همراه شده است. در گزارش فعالیت ۹ ماهه این نماد شاهد حاشیه سود ۱۰ درصدی هستیم در صورتیکه در سال قبل این حاشیه سود ۱۰ درصد بوده است.
شبریز
پالایشگاه نفت تبریز یا نماد شبریز یکی از نمادهایی است که وضعیت بنیادی ثابتی نسبت به سال ۱۴۰۰ کسب کرده و حاشیه سود این نماد همان ۱۱ درصد است، این نماد دارای eps تی تی ام در محدوده ۲، ۸۷۹ ریال است که در رده دوم سودسازی بعد از شاوان قرار دارد.
جمع بندی
ریزش قیمت نفت جهانی در سه ماه اخیر و رسیدن قیمت به ۷۷ دلار موجب شده، کرک اسپرد پالایشی ها کم شود و باید انتظار کاهش حاشیه سود ناخالص این نمادها را داشته، اما نکته ای باید به آن توجه کرد عقب ماندگی قیمت سهام این شرکتها نسبت به افزایش قیمت ارز است که می تواند قیمت سهام پالایشی ها را در زمان صعودی بورس افزایش دهد. البته سیل نقدینگی اگر وارد بورس شود می تواند به یک باره قیمت سهام همه شرکتها را تحت تأثیر قرار دهد اما نمادهایی که بنیادی قوی تر دارند می توانند از ریزش پس از رشد شارپی بورس کمتر لطمه ببینند.


منبع:

1402/02/23
10:04:50
0.0 / 5
354
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد