دکورپرداز
دکور پرداز

سکته بازار مسکن با شروع فصل جابه جایی

سکته بازار مسکن با شروع فصل جابه جایی

به گزارش دکور پرداز، بازار مسکن شهر تهران برخلاف انتظارات در آستانه فصل جابه جایی وارد رکود شده و به نظر می آید ثبات نرخ ارز و برخورد با مشاوران املاک متخلف روند نرخ گذاری های بی قاعده را مسدود کرده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، در ماه های اخیر شکایت های خیلی از طرف خریداران و فروشندگان مسکن درمورد عملکرد مشاوران املاک به شورای حل اختلاف می شد که دولت را بر آن داشت تا راسا نسبت به برخورد با دفاتر املاک فاقد مجوز اقدام نماید.
همسویی برخی مشاوران املاک با دلالان مسکن و نوسانات اقتصادی، اوضاع نامناسبی در این بازار بوجود آورده بود. اما در ایام اخیر بازار ارز روند کاهشی به خود گرفت. همزمان، وزارت راه و شهرسازی با مشاوران املاک متخلف در تهران و پردیس برخورد و برخی دفاتر را پلمب کرد.
طبق آمار ۳۳ هزار بنگاه املاک در استان تهران وجود دارد و ۷۰۰۰ بنگاه به صورت غیرقانونی فعالیت می نمایند.
تحرکات برخی مشاوران مناطق مختلف تهران سبب ایجاد تنش در بازار ملک شده است. بررسی ها گویای آن می باشد که بعضی دفاتر املاک در شمال تهران در هماهنگی با یکدیگر اجازه کاهش قیمت مسکن را نمی دهند؛ چونکه به علت آنکه کمیسیون بنگاه ها درصدی از قیمت ملک مورد معامله را تشکیل می دهد، مشاوران از افزایش قیمتها نفع می برند. بنا به قول نمایندگان مجلس ارتباط حق الزحمه مشاوران املاک با قیمت ملک باید مورد بازبینی قرار گیرد.
بیشتر بخوانید
بنگاه های املاک متخلف در پردیس پلمب شدند با این وجود از دو هفته قبل که زمزمه های دریافت مالیات از خانه های خالی و برخورد با مشاوران املاک متخلف شنیده شده، بازار مسکن مقداری به آرامش رسیده است. البته کاهش قیمت دلار هم در این آرامش بی تأثیر نیست.


معمولاً از اوایل خردادماه جابه جایی ها در بازار مسکن شروع می شود و تا پایان شهریورماه طول می کشد که با روند صعودی قیمتها همراه می شود. اما سال جاری اوضاع مقداری متفاوت است؛ چون که بازار مسکن از اسفند سال گذشته تا اردیبهشت سال جاری گرفتار نوسانات قیمتی شد و الان روند صعودی نرخهای پیشنهادی متوقف شده است؛ هرچند بازار اجاره شرایط متفاوتی دارد.
دولت جهت کمک به اقشار اجاره نشین وام ودیعه مسکن تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت می کند. همینطور حداکثر افزایش مجاز اجاره بها در قراردادهای تمدید در شهر تهران ۲۵ درصد اعلام گردید.
منبع:

1402/03/05
14:17:33
0.0 / 5
376
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد