دکورپرداز
دکور پرداز

ادامه اجرای سیاست های تثبیت اقتصادی به رغم تحریم های آمریکا

ادامه اجرای سیاست های تثبیت اقتصادی به رغم تحریم های آمریکا

دکور پرداز: رییس کل بانک مرکزی در دیدار با کریستالینا جورجیِوا رییس صندوق بین المللی پول بر ادامه اجرای سیاست های تثبیت اقتصادی به رغم تحریم های آمریکا تاکید نمود.به گزارش دکور پرداز به نقل از بانک مرکزی، رییس کل بانک مرکزی با کریستالینا جورجیِوا رییس صندوق بین المللی پول در محل این صندوق در واشنگتن دیدار و بر افزایش تعاملات با این نهاد مالی بین المللی با رعایت منافع ملی به خصوص در وضعیت تحریم های غیرقانونی آمریکا تاکید نمود.
در این دیدار تعدادی از معاونین و مدیران ارشد صندوق بین المللی پول همچون جهاد آزئور، مدیر بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق حضور داشتند.
کریستالینا جورجیِوا در این جلسه که پس از چند دهه نخستین جلسه رسمی صندوق بین المللی پول با ریاست کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بود ضمن تبریک بابت انتصاب دکتر فرزین از ملاقات با ایشان ابراز خشنودی نموده و از کوشش های ایران به عنوان ریاست کرسی جمهوری اسلامی ایران در صندوق شامل کشورهای پاکستان، مراکش، الجزایر، تونس، لیبی، غنا و افغانستان در پشتیبانی از اعضا تشکر کرد.
وی همین طور اشاره کرد: این جلسه شروع مجدد از سرگیری تعاملات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با صندوق بین المللی پول است و می تواند به ارائه تصویری مثبت از اقتصاد ایران منجر شود.
فرزین رییس کل بانک مرکزی کشورمان نیز در این جلسه ضمن اشاره به جلسات سازنده با آقای جیهاد آزور مدیر بخش خاورمیانه صندوق، از تقویت ارتباطات با این نهاد بعد از یک دوره توقف، ابراز خشنودی کرد و گفت: درباب موضوع مشاوره ماده ۴ صندوق و تهیه گزارشی از وضعیت اقتصادی و کارآمدی سیاست های پولی و مالی کشور، بعد از انجام هماهنگی های داخلی به اطلاع مقامات صندوق رسانده خواهد شد. همین طور درباب ارایه داده های اقتصادی به صندوق بمنظور تکمیل گزارش ماده ۴ نیز این اطلاعات بطور منظم توسط بانک مرکزی ایران و مرکز آمار ایران منتشر می شود ولی درباب تعدادی از اطلاعات اقتصادی به سبب تحریم های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا، طبقه بندی محرمانه وجود دارد که قابل دسترس نخواهد بود.
وی در ادامه به درخواست تامین مالی سریع ایران در دوران کرونا از صندوق که توسط دولت وقت مطرح شده بود اشاره نمود و اظهار داشت: با وجود عدم پذیرش این درخواست از طرف صندوق بین المللی پول و در صورتیکه این مهم، در اختیار عموم کشورهای متقاضی قرار گرفته بود، ایران توانست همزمان با تعاملات خارجی و اتکا به ساخت واکسن در داخل، با این ضایعه به خوبی مقابله کرده و واکسیناسیون عمومی در ایران را انجام دهد.
رئیس کل بانک مرکزی در ادامه اشاره کرد: در سال ۱۴۰۱ با اعمال سیاست های پولی، اعتباری و ارزی مؤثر توسط بانک مرکزی میزان رشد نقدینگی کشور با کاهش ۹ واحد درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ به محدوده ۳۰ درصدی رسید.
فرزین اظهار امیدواری کرد که با ادامه برنامه های اصلاح سیاست ها تثبیت اقتصادی، کاهش قابل توجه تورم و قرار گرفتن در کانال ۳۰ درصد امسال تحقق یابد.
رئیس کل بانک مرکزی کشورمان همین طور در ادامه به سیاست های موفق ایران درباب بازار کار و ایجاد فرصت های شغلی و کاهش نرخ بیکاری به حدود ۹ درصد اشاره کردند.
وی همین طور با تأکید بر اهداف صندوق بین المللی پول همچون ارتقای میزان همکاری مالی، کمک به رشد اقتصادی و ایجاد تسهیلات مالی برای کشورهایی که خواهان تنظیم تراز پرداخت هایشان هستند بر افزایش تعاملات با این نهاد مالی بین المللی با رعایت منافع ملی به خصوص در وضعیت تحریم های غیرقانونی تاکید نمود.

1402/03/14
15:49:06
0.0 / 5
335
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد