دکورپرداز
دکور پرداز

رشد و چرخش نقدینگی چه تاثیری در بازارهای طلا، خودرو و بورس دارد؟

رشد و چرخش نقدینگی چه تاثیری در بازارهای طلا، خودرو و بورس دارد؟

دکور پرداز: رشد و چرخش نقدینگی یکی از عواملی است که می تواند در بازارهای مختلف ایران موثر باشد و آنها را زیر و رو کند.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، رشد نقدینگی مشکلی است که سالهای سال اقتصاد ایران را درگیر کرده و این مشکل سبب شکل گیری اقتصادی تورمی شده است که تمامی افراد جامعه ایرانی با آن درگیر هستند که علاوه بر اثرات اقتصادی در تمامی رشته های زندگی افراد خواه یا ناخواه تأثیرگذار است.
حال به غیر از این پارامتر یک پارامتر دیگر قرار دارد که بسیار می تواند کمک به تصمیم گیری برای مقابله یا در امان ماندن از این مورد مهم بود تا در زمان تأثیرگذاری آن کم ترین صدمه و بعد از آن بهترین بهره را از بازار حال حاضر برد.؛ این پارامتر گردش و یا سرعت نقدینگی است که میزان سرعت آن و بازارهای هدف آن پس از مورد اول می تواند به تصمیم گیری بهتر در این اقتصاد آشوب کمک کند.
اگر بازارها را با نگاه تحلیلی بنگریم در اردیبهشت ماه سالجاری شاهد شکل گیری و به وجود آمدن یک رکود نسبی در بازارها بودیم که بازار سرمایه هم از این قانون مستثنی نبود و وارد یک دوره کوتاه مدت افت و اصلاح قرار گرفت که حتی در قسمتی از آن با شدت بالایی همراه بود. این رکود سبب کاهش سرعت گردش نقدینگی شده است اما نکته مهم اینست که متأسفانه این کاهش سرعت نقدینگی به صورت مقطعی رخ داده چونکه تابحال پارامترهای بنیادی اقتصاد تغییر نکرده است.
در بازارهای موازی بورس افراد و بعضی از کارشناسان فعال آن حوزه بیشتر این موارد را به جنبه رفتاری اقتصاد ربط می دهند که متأثر از اتفاقات سیاسی و چشم اندازهای جامعه است که صرفا افراد را آماده به عمل ولی هم اکنون منتظر در نظر گرفته است. اما این کارشناسان به صورت ریشه ای مشکلات حوزه خویش را بررسی نمی کنند، بزرگترین عامل حرکت بازارهای مختلف کشور رشد نقدینگی و سرعت چرخش نقدینگی است که این تحلیل در بررسی ها بشدت مغفول مانده است.
اگر بخواهیم ردپای چرخش نقدینگی را به صورت مشخص مشاهده نماییم با یک رابطه صحیح علت و معلولی باید یکی از علل اتفاقات دست کم یک ماه اخیر را بررسی نماییم، ثبت نام در بازار خودرو یکی از نشانه هایی است که میتوان ردپای تاثیر نقدینگی در بازارهای مختلف را به وضوح دید، با ثبت نام مردم در سامانه خودروسازان شاهد کاهش قیمت سکه و طلا بوده و کارشناسان این عرصه دلیل اصلی را افزایش عرضه مردم و کاهش قیمت می دانند، به گواه فعالان بازار طلا افزایش عرضه هم به دلیل نیاز مردم به نقدینگی برای ثبت نام اولیه خودروسازان بوده است.
نمونه دیگر، تاثیر بازار خودرو در بازار سرمایه است که در زمان ثبت نام خودرو یکی از پر خروج ترین پول افراد حقیقی در بورس رخ داد.
پس از آن اتفاق هرچند در بازار سرمایه به فصل مجامع ورود کردیم و هرچند شاهد گزارشات و دیدگاه های بسیار روشن صنایعی بودیم که شاید حتی در سال گذشت آینده ای روشن برای آنها وجود نداشت ولی رشدهای کوچک و کم توان این دست از نمادها و کلیت بازار مهم ترین لازمه واکنش به این اتفاقات را فریاد می زد که آن وجود پول برای واکنش بود.
اگر بخواهیم تاثیر بازار خودرو را در بورس شاهد باشیم در مقطعی قرار داریم که کم کم به زمانی نزدیک می شویم که باید شاهد آزاد سازی حجم عظیمی از پول در حدود صد هزار میلیارد تومان باشیم که در اواخر خردادماه اجرا می گردد و بازارهای بسیاری را برای هدف این پول وجود دارد که صرفا می تواند یک تابستان پویا از لحاظ معاملاتی و پرنوسان را ثبت کند که شاید بعدها یاد شده و ارجاع تاریخی به این فصل از سال ۱۴۰۲ شمسی باشد.
قطعاً این آزادسازی پول می تواند در شرایط کنونی در بازار سرمایه هم بشدت تأثیرگذار باشد و بهترین تصمیم اینست که با عنایت به اخبارها و دیدگاه های پیش رو جامعه و فعالان بازارها صرفا بهترین سفارش اینست که با بررسی درست هدف ها ی آینده ورود این میزان از پول را بررسی کرد و دست کم برای هماهنگ شدن با رشد قیمتی پیش رو و عدم جاماندگی از بازارها تصمیم گرفت که به احتمال بالایی یکی از این بازارها که توانایی بهترین بودن در این اتفاق را دارد بازار سرمایه است و سفارش مهمی که میتوان برای افراد در این اقتصاد و در هر شرایطی داشت اینست با یک دانش مالی حداقلی پایه ای باید بهترین تصمیم را از لحاظ زمانی برای داشتن پول نقد در یک زمان و تبدیل آن به یک دارایی و برعکس این رویه برای هماهنگی با آهنگ اقتصاد حاضر انجام دهند.
علی فراقی، کارشناس بازار سرمایه

1402/03/16
12:05:44
0.0 / 5
234
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد