دکورپرداز
دکور پرداز

پایانی برای دلار

پایانی برای دلار

دکور پرداز: ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه طی سخنرانی خود در مجمع بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ (SPIEF) اظهار نمود که افزایش استفاده از ارزهای ملی در تسویه حساب های فرامرزی، همچون تجارت انرژی، نشان دهنده پایان کار دلار آمریکا به عنوان ارز غالب در سطح جهان است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بیزنس، بگفته رییس جمهور روسیه، ذخایر دلاری اقتصادهای بزرگ جهان همین طور تسویه حساب های تجاری با بهره گیری از ارز ایالات متحده به سرعت درحال کاهش است، در صورتیکه خیلی از کشورها درحال طرح پروژه هایی برای ایجاد ارزهای ذخیره جدید هستند.
پوتین اظهار داشت: سهم تسویه حساب ها با دلار درحال کاهش و با یوان درحال افزایش است. حالا تولیدکنندگان نفت در کشورهای پیشرو عربی می گویند که آماده هستند پول نفت را به یوان بپردازند. اگر این روند شتاب بیشتری بگیرد، دیگر مبادلات نفت و گاز با دلار انجام نخواهد شد و روند مذکور شروع پایان کار این ارز است.
رییس جمهور روسیه اشاره کرد که روسیه هیچ گاه قصد دلارزدایی از اقتصاد داخلی یا اقتصاد جهانی را نداشته است اما به سبب سیاست های تحریمی که توسط دولت آمریکا دنبال می شود، مجبور به حذف دلار شد.
پوتین بیان کرد: «ما کاری به دلار نداریم و آنها خودشان این کار را انجام می دهند. با پیگیری اهداف سیاسی کوتاه مدت و فرصت طلبانه، قدرت خودرا همچون در امور مالی جهان تضعیف می کنند».
پوتین اشاره کرد: با بهره گیری از دلار به عنوان ابزار جنگی، تردیدهایی در مورد قابل اعتماد بودن پول آمریکایی هم به عنوان ابزار پرداخت در تجارت جهانی و هم به عنوان یک دارایی ذخیره ایجاد می کنند.
روسیه بعد از مواجهه با تحریم هایی که عملا توانایی این کشور جهت استفاده از دلار در معاملات مالی را از بین برد، در تجارت فرامرزی به ارزهای ملی روی آورد.
بگفته پوتین، حالا تقریباً ۹۰ درصد از تسویه حساب های روسیه با کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا به روبل، در صورتیکه بیش از ۸۰ درصد از تسویه حساب ها با چین به روبل یا یوان به انجام می رسد.1402/03/27
11:37:48
0.0 / 5
287
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد