دکورپرداز
دکور پرداز
گزارش دكور پرداز از افزایش تجارت ایران و آذربایجان؛

تاجران ایرانی و آذری چه کالاهایی از هم خریدند؟

تاجران ایرانی و آذری چه کالاهایی از هم خریدند؟

به گزارش دکور پرداز، بررسی آمارهای رسمی انتشار یافته نشان داده است که تجارت ایران و جمهوری آذربایجان در سال ۱۴۰۱ رشد نسبی در قیاس با سال ۱۴۰۰ داشته است.به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، بر مبنای آمارهای انتشار یافته از جانب گمرک جمهوری اسلامی ایران، مجموع تجارت بین ایران و جمهوری آذربایجان پارسال رشد حدود نسبی در قیاس با سال ۱۴۰۰ پیدا کرده و با افزایش ۱۳ درصدی از نظر دلاری، رشد ۴۱ درصدی از نظر ریالی روبرو شده اما از نظر وزنی کاهش حدود هشت درصدی را تجربه کرده است.

این رشد در مبادلات تجاری ایران و جمهوری آذربایجان ناشی از افزایش ارزش کالاهای وارداتی و صادراتی از نظر ریالی و ارزی است. چون که از نظر وزنی صادرات و واردات انجام شده بین ایران و آذربایجان با کاهش جزئی روبرو شده است.

نگاهی به تجارت دو کشور نشان داده است ایران پارسال با صادرات حدود ۶۵۴ میلیون دلار محصولات مختلف به جمهوری آذربایجان، این شریک تجاری را با یک پله صعود به رتبه یازدهم ارتقاء داده است. البته واردات ایران از همین کشور پارسال نسبت به سال ۱۴۰۰ با کاهش ۲۰ درصدی روبرو شده و آذربایجان نسبت به سال ۱۴۰۰ هفت رتبه سقوط در تجارت با ایران را تجربه کرده است.

ایران در سال ۱۴۰۰ حدود ۴۲ میلیون دلار کالای مختلف از جمهوری آذربایجان وارد کرده بود و این کشور ۴۲امین کشور فروشنده به ایران لقب گرفته بود اما امسال با واردات بیشتر از ۳۳.۹ میلیون دلار به رتبه ۴۹ام در میان شرکای تجاری ایران رسید.نگاهی به آمارهای واردات جمهوری آذربایجان به ایران در سال گذشته، نشان از ۱۷ درصدی از نظر وزنی و کاهش ۲۰ درصدی از نظر ارزش دلاری دارد اما رشد ۳۱۴ درصدی را هم از حیث ارزش ریالی را هم نسبت به سال ۱۴۰۰ داشته که ناشی از حذف ارز ترجیحی است.

سال گذشته چه کالاهای ایرانی مسافر جمهوری آذربایجان شدند؟

بررسی جزئیات صادرات ایران به جمهوری آذربایجان نشان داده است که «لوله ها یا پروفیل های توخالی بدون درز از فولاد ممزوج، بامقطع غیرمذکور» در رتبه نخست کالاهای صادر شده به جمهوری آذربایجان قرار گرفته و سهم بیشتر از ۹.۵۲ درصدی را در این لیست بلند بالا دارد.

پس از آن «آلومینیوم به صورت کارنشده، غیرممزوج» دومین محصول صادراتی به جمهوری آذربایجان است که تاجران این کشور برای خرید آن بیشتر از ۲۸ میلیون دلار هزینه کرده اند. البته «کره بسته بندی شده به صورت بسته های بیشتر از ۵۰۰ گرم» هم در رتبه سوم در این جدول جزو عمده کالاهای صادراتی به جمهوری آذربایجان هستند. جزئیات ۱۰ کالای نخست صادراتی ایران به جمهوری آذربایجان پارسال را در جدول زیر می توانید مشاهده کنید.تاجران ایرانی چه کالاهایی از همسایه شمالی خریدند

واردات ایران از جمهوری آذربایجان با کاهش نسبی در قیاس با سال ۱۴۰۰ روبرو شده است. «ماشین های فرزکردن از نوع زا نوئی برای فلزات» اولین کالای وارداتی است که برای ایران بیشتر از ۶.۴ میلیون دلار خرج برداشته و ۱۸.۸۶ درصد واردات جمهوری آذربایجان به کشورمان را شامل می شود. پس از آن «جعبه دنده خودکار» است که با ارزشی بالغ بر ۳.۹ میلیون دلار و سهم ۱۱.۷۰ درصدی دومین رتبه را به خود اختصاص می دهد.

«مولد گازی تولید همزمان برق و گرما دارای موتور پیستونی جرقه ای - احتراقی»، «ماشین های تراش برای برداشتن فلز غیر مذکور در جای دیگر»، «واحدهای هواساز در ارتباط با کمپرسورهای پیچی» و غیره دیگر کالای خریداری شده تجار ایرانی از همتایان آذری پارسال است که در رتبه های بعدی قرار گرفته است. جزئیات ۱۰ کالای نخست وارداتی ایران از جمهوری آذربایجان پارسال را در جدول زیر می توانید مشاهده کنید.منبع:

1402/04/13
09:42:59
0.0 / 5
313
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد