دکورپرداز
دکور پرداز
مهر بررسی كرد؛

چرا سکه و طلا ریزشی شد؟

چرا سکه و طلا ریزشی شد؟

دکور پرداز: نقدینگی موجود در اقتصاد کشور و ارتباط تنگاتنگ بازارهای مالی یکی از مطالبی است که همیشه باید بصورت چند وجهی بررسی شود.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، روز یکشنبه سکه امامی با ریزش قیمت بیشتر از ۷۰۰ هزار تومانی نسبت به روز قبل به ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید، قیمت سکه امامی البته نسبت به دو هفته قبل خود با کاهش یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی روبرو شده که قابل توجه است.
نزدیک ایام محرم و صفر و کاهش قیمت طلا و سکه
یکی از مشتریان همیشگی بازار سکه و طلا جوانان در آستانه ازدواج بوده و ایام ذی حجه و اعیاد مبارک قربان و غدیر یکی از ایام مبارک برای ازدواج است که بازار خرید سکه و طلا هم در این ایام داغ می شود و با شروع محرم تقاضای مردم برای خرید انواع طلا کاسته می شود.
کاهش قیمت دلار و تاثیر مستقیم بر بازار سکه و طلا
یکی از مهم ترین بازارهایی که به صورت مستقیم با بازار سکه و طلا در ارتباط می باشد بازار ارز است، با کاهش قیمت ارز در بازار آزاد بازار سکه و طلا هم کاهشی می شود، دلار در بازار در روز یکشنبه به ۴۸ هزار ۶۸۰ تومان رسیده که نسبت به هفته های قبل ۱، ۵۰۰ تومان کاهش قیمت را نشان می دهد، البته دلار در سبزه میدان هم قیمتی در حدود ۴۸ هزار تومان داشته و سبب شد سکه و طلا ریزشی شود.
کاهش قیمت انس جهانی طلا
یکی دیگر از عوامل کاهش قیمت طلا در بازار داخلی قیمت جهانی انس طلا است، البته وزن قیمت دلار در قیمت طلا خیلی بیشتر از انس طلا بوده اما انس طلا هم در قیمت روزانه طلا تأثیرگذار است، قیمت انس جهانی طلا در سه ماه پیش با نزدیک شدن به سقف قیمتی یعنی محدوده ۲۰۶۳ دلار ریزشی شده و نتوانست از سقف تاریخی که سه بار در زمان های مختلف برای فتح آن اقدام نموده بود بگذرد، انس طلا البته در بلندمدت حتما صعودی خواهد بود اما در شرایط کنونی و با فروکش شدن غوغاهای جهانی مانند همه گیری کرونا، جنگ اکراین و روسیه و تنش های بین المللی، انس طلا آرامش پیش از طوفان را سپری می کند و فورا پس از نخستین حادثه بزرگ جهانی، انس طلا می تواند صعودی شده و بر قیمت طلای داخلی هم تأثیرگذار باشد.
علی فراقی کارشناس بازارهای مالی در اینباره اظهار داشت: بعد از چند مدتی سایه انداختن رکود و فشار فروش در بازار طلا و سکه بازهم شاهد ریزش قیمت های آن بودیم تا باز هم شاهد افتی بیشتر در آن باشیم. اما حال باید به دنبال علت های تاثیر گذار باشیم تا بعلاوه کشف علل آن پیشبینی نسبی از سمت و سوی حرکتی آن داشته باشیم.
بازارهای چندوجهی سکه، طلا و دلار چه ارتباط تنگاتنگی با هم دارند؟
فراقی با اشاره به اینکه عوامل بسیاری بر بازار سکه و طلا تأثیرگذار هستند، خاطرنشان کرد: مهم ترین عامل سیاست پیش گرفته دولت در سال جدید است چونکه سیاست های دولت برای کنترل نقدینگی و کنترل تورم سبب شده پول در بازارها نباشد و پول در سپرده های ثابت بانکی یا صندوق های با درآمد ثابت حبس شود در نتیجه در این شرایط بازارهایی مانند ارز، سکه و طلا خودرو و بورس ریزش می کنند. در حالی که در بازار پول نباشد فروشنده زیاد شده و در نهایت به صورت خودکار بازار ریزشی می شود و ریزش طلا و سکه در نتیجه همین رفتار است.
این کارشناس بازار مالی اضافه کرد: در سمت دیگر قیمت های طلای جهانی را داریم که با فاکتور گرفتن وضعیت اقتصادی و موارد اقتصادی داخلی شاهد شکل گیری عرضه های نسبتاً قوی در چندماه اخیر بوده ایم که البته هرزمان هم طلا (طلای جهانی) با تقاضای نسبی رو به رو شده با اعمال سیاست های انقباضی فدرال رزرو به خوبی به سمت پایین هل داده است تا حداقل در کوتاه مدت و میان مدت شاهد دیدگاه ریزشی غالب در این بازار باشیم، رکودی که بسیاری از افراد آنرا برای برخی دیگر از قسمت های بازار جهانی ناگزیر می دانند. پس صرفا در کوتاه مدت و حتی میان مدت از داخل و خارج کشور میتوان به این نتیجه رسید که شاهد تمایل بیشتر به افت قیمتی هستیم تا رشد و دیدگاه های آینده هم بیشتر به سمت ثبات قیمتی یا افت قیمتی است تا گرایش به رشد.
علی فراقی افزود: از مبحث نموداری و تکنیکی هم اگر طلا و سکه داخلی و نمودار انس جهانی را مورد بررسی قرار دهیم به خوبی متوجه خواهیم شد که در این قسمت زمانی جهت حرکتی بازار به سمت افت بیشتر گرایش دارد مگر در مهم ترین پارامترهای خارجی یعنی سیاست هایی مانند سیاست های فدرال رزرو یا در داخل شاهد سیاست هایی برخلاف حال حاضر باشیم تا بازار طلا قصد گام جدید صعودی داشته باشد.
این فعال بازارهای مالی با بیان اینکه در مورد یکی دیگر از عامل های مهم میتوان قیمت دلار را در نظر گرفت، اظهار داشت: دیدگاه رکودی حاکم بر آن هم اکنون سبب تأثیری مستقیم بر بازار مهم طلا و سکه است.
فراقی در انتها اظهار داشت: در قسمتی هم خوب است در مقابل دلاری که بر روی طلا و سکه هم تأثیرگذار است اشاره کوتاهی به صنایعی از بازار سرمایه داشته باشیم که بازوی مهم ارز آوری به کشور هستند که هم اکنون با ریسک های فراوانی همراه شده اند که در صورت ادامه دار بودن این ریسک ها امکان دارد در آینده با افزایش نرخی قابل توجه در دلار همراه باشیم که به تبع آن هم شاهد تأثیرگذاری آن بر روی بازارهایی مانند طلا و سکه باشیم که البته این مورد در بازه زمانی بزرگ تری تأثیرات اصلی خویش را اعمال خواهد نمود. در انتها موارد هم هم اکنون اکثریت عامل های بازاری جهت افت یا دست کم فرسایش و حرکتی خنثی را نشانه گرفته اند که برای انتظار رشدی در این بازارها باید شاهد برعکس شدن بعضی از این پارامترهای تأثیرگذار در بازار همانند مورد ذکر شده آخر باشیم تا بتوانیم جهت حرکتی را تغییر یافته در نظر بگیریم.


منبع:

1402/04/27
11:57:53
0.0 / 5
316
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد