دکورپرداز
دکور پرداز

نحوه ورود سرمایه حداقل ۱۰۰ هزار دلاری برای دریافت اقامت ۵ ساله

نحوه ورود سرمایه حداقل ۱۰۰ هزار دلاری برای دریافت اقامت ۵ ساله

به گزارش دکور پرداز، وزارت اقتصاد دستورالعمل متنوع سازی روش های ورود سرمایه به کشور برای سپرده گذاری بلندمدت ارزی و سرمایه گذاری را آماده کرد.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، وزارت امور اقتصادی و دارایی دستور العمل اجرایی در ارتباط با متنوع سازی روش های ورود سرمایه به کشور برای سپرده گذاری دراز مدت ارزی و سرمایه گذاری را به استناد مصوبه هیأت وزیران آماده کرد.
بر اساس ماده نخست این دستورالعمل جزئیات نحوه ورود سرمایه برای سپرده گذاری بلندمدت ارزی جهت دریافت اقامت ۵ ساله به روش حواله و اسکناس ارز مستند به اظهارنامه ارز همراه مسافر مشخص شده است.
نحوه ورود سرمایه حداقل ۱۰۰ هزار دلاری برای دریافت اقامت ۵ ساله
بر این اساس، بانک ملی ایران مجاز است به نیابت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به انعقاد قرارداد سپرده گذاری ارزی ویژه در چارچوب افتتاح حساب ارزی به میزان حداقل ۱۰۰ هزار دلار آمریکا و یا معادل آن به سایر ارزهای جهان روای مورد تأیید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به صورت حواله و اسکناس برای متقاضیان اتباع خارجی اقدام و با انجام هماهنگی لازم با اداره خزانه داری ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، حواله وارده را در حساب های مورد نظر اداره مذکور کارسازی و با اسکناس مأخوذه را به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تحویل دهد.
در همین حال بانک ملی ایران در ارتباط با سپرده های ارز با منشأ اسکناس، مکلف است ضمن اطمینان از اصالت مستندات ورود ارز همچون اظهارنامه ارز همراه مسافر عرضه شده توسط متقاضی، مراتب امکان خروج اصل سپرده به خارج از کشور بعد از لغو اقامت به صورت اسکناس به همان ارز اظهار شده با عرضه اظهارنامه یاد شده را بعد از دریافت تاییدیه از وزارت کشور و سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران به سپرده گذار اعلام نماید.
ضمناً استفاده از اظهارنامه مزبور جهت خروج ارز اشخاص ثالث امکان پذیر نیست. علاوه بر این بانکهای برون مرزی (آف شور) می توانند در قالب همین دستورالعمل با مجوز و تأیید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدام نمایند. روش های مجاز ورود سرمایه در این دستورالعمل همینطور روش های مجاز ورود سرمایه جهت سرمایه گذاری مبحث قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی هم تعیین شده است.
بر این اساس ورود سرمایه نقدی از راه بانکهای خصوصی و دولتی ایرانی به صورت حواله و اسکناس با ثبت در سامانه های مورد تأیید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران همچون نیما و سنا مجاز است. بر مبنای تبصره این بند بانکهای برون مرزی (آف شور) می توانند در قالب همین دستورالعمل با مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تأیید سازمان سرمایه گذاری و کمک های های اقتصادی و فنی ایران اقدام نمایند. بر این اساس همینطور ورود سرمایه نقدی از راه صرافیهای بانکی و غیربانکی مجاز تحت نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به صورت حواله و اسکناس با ثبت در سامانه های مورد تأیید بانک مرکزی همچون نیما و سنا مجاز است.
ورود سرمایه نقدی به صورت اسکناس باید مستند به اظهارنامه ارز همراه مسافر باشد و بر مبنای تبصره این بند گمرک موظف است اظهار نامه ارزی مبحث این دستورالعمل را بدون هیچ گونه محدودیت در کف و سقف میزان سرمایه نقدی ورودی ثبت و صادر کند. امکان ورود سرمایه از راه تهاتر با سرمایه گذار خارجی و داخلی ورود سرمایه سرمایه گذار خارجی مبحث ماده ۶ قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی از راه تهاتر سرمایه با سرمایه گذار خارجی مبحث همان قانون که قصد خروج منابع حاصل از مبحث مواد ۱۳، ۱۴ و ۱۵ قانون همچون سود اصل سرمایه و عوائد حاصل از سرمایه را دارند هم در این دستورالعمل مجاز شده است.
در این روش سرمایه گذار خارجی دارای مجوز سرمایه گذاری خارجی که قصد ورود سرمایه خارجی به کشور را دارد، سرمایه نقدی خویش را با سرمایه گذار خارجی دیگری که مجوز انتقال مبحث مواد ۱۳، ۱۴ و ۱۵ قانون دارد، تهاتر می کند. این روش صرفا بین سرمایه گذاران خارجی دارای مجوز مبحث قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی و با تأیید هیأت سرمایه گذاری خارجی مبحث ماده ۶ قانون مورد پذیرش قرار می گیرد.
در همین حال تهاتر بین سرمایه گذار خارجی مبحث ماده ۶ قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی (سرمایه گذار خارجی) که قصد ورود سرمایه نقد به کشور دارد با فعال اقتصادی داخل کشور (سرمایه گذار داخلی) متقاضی واردات کالاهای مجاز برای واردات ماشین آلات، تجهیزات و مواد اولیه خط تولید سرمایه گذار داخلی به کشور هم مجاز است.
در این روش سرمایه گذار داخلی از محل ارز با منشأ خارجی سرمایه گذار خارجی، از راه انعقاد قرارداد با سرمایه گذار خارجی، اقدام به واردات قانونی کالای مجاز با تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران می کند. بعد از واردات قطعی کالا به کشور و به کارگیری آن در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (ارزش مندرج در رسید پروانه الکترونیکی واردات) و واریز معادل ریالی ارزش کالای وارد شده مورد تأیید گمرک، از سوی سرمایه گذار داخلی به حساب شرکت سرمایه پذیر سرمایه گذار خارجی در ایران، بعنوان سرمایه خارجی وارده سرمایه گذار خارجی در دفاتر سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران بعد از تأیید هیأت سرمایه گذاری خارجی مبحث ماده ۶ قانون ثبت می شود.
البته سرمایه گذار داخلی مبحث این بند، فعال اقتصادی ایرانی داخل کشور است که رابطه سهامداری و قراردادی با سرمایه گذار خارجی در طرح سرمایه گذاری خارجی مصوب مبحث ماده ۶ ندارد.

1402/05/29
11:31:43
0.0 / 5
250
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد