دکورپرداز
دکور پرداز

ویراژ خودروسازان زیان ده در اقتصاد ایران

ویراژ خودروسازان زیان ده در اقتصاد ایران

دکور پرداز: بررسی صورت های مالی خودروسازان تا پایان خرداد ۱۴۰۲ نشان داده است که مجموع بدهی و زیان انباشته سه خودروساز بزرگ کشور -فقط شرکت های مادر- نزدیک به ۴۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، صنعت خودروسازی کشور با چالش های گوناگونی همچون بهره وری پایین، تنوع و کیفیت پایین محصولات، عدم رضایتمندی مشتریان، ساختارهای مالکیتی و مدیریتی معیوب، عدم تفاهم و درک مشترک تصمیم گیران و ذی نفعان اصلی بازار و صنعت خودرو مواجه می باشد.
وضعیت نامطلوب مالی، زیان انباشته و بدهی شرکتهای خودروسازی یکی از نتایج دریافت تصمیمات نادرست و چالش های مزبور است.
بر همین اساس، بررسی آخرین وضعیت صورت های مالی خودروسازان که البته یک گزارش غیر تلفیقی بوده و فقط به سه شرکت مادر ایران خودرو، سایپا، پارس خودرو مربوط می شود و شرکتهای زیرمجموعه را لحاظ نکرده است، منتهی به ۳۱ خرداد سال ۱۴۰۲ نشان داده است که زیان انباشته این صنعت در مجموع حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده و مجموع زیان انباشته را به حدود ۱۴۱ هزار میلیارد تومان رسانده است.
همچنین بررسی ها نشان داده است که میزان بدهی شرکتهای مادر خودروسازان در مجموع حدود ۲۵۴ هزار میلیارد تومان شده است.
به این ترتیب مجموع زیان انباشته و بدهی خودروسازان -فقط شرکتهای مادر- به ۳۹۵ هزار میلیارد تومان را رسیده است.
جزئیات زیان خودروسازان تا پایان خرداد ۱۴۰۲
بررسی جزئیات گزارش مذکور نشان داده است که گروه صنعتی ایران خودرو با سرمایه ثبت شده ۳۰ هزار میلیارد تومانی در صدر این فهرست قرار دارد و مجموع زیان انباشته این شرکت به ۸۳ هزار میلیارد تومان رسیده است؛ یعنی از اسفند تا پایان خرداد سال جاری ۸ هزار میلیارد تومان (۱۱ درصد) به زیان انباشته ایران خودرو اضافه شده است.
همچنین میزان بدهی این شرکت ۱۳۶ هزار میلیارد تومان ثبت شده که نسبت به اسفند ما افزایش ۵ هزار میلیارد تومانی را نشان داده است.


مجموع زیان انباشته شرکت سایپا با سرمایه ثبت شده ۱۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هم رقم ۴۱ هزار میلیارد تومان را نشان داده است که نسب به اسفند سال گذشته ۲ هزار میلیارد تومان (۵ درصد) افزایش پیدا کرده است.
بدهی این شرکت هم حدود ۹۸ هزار میلیارد تومان است که نسبت به اسفند سال گذشته ۵ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.
شرکت پارس خودرو هم با سرمایه ثبت شده ۱۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی تا انتهای خرداد سال جاری زیان انباشته حدود ۱۷ هزار میلیارد تومانی را ثبت کرده است که نسبت به اسفند سال گذشته ۱۷۰۰ میلیارد تومان (۱۰.۵ درصد) فزایش یافته است.
همچنین میزان بدهی این شرکت هم ۲۰ هزار میلیارد تومان ثبت شده است.


منبع:

1402/06/02
22:02:21
0.0 / 5
262
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد