دکورپرداز
دکور پرداز
گزارش دكور پرداز؛

۸هزار خانواده کرمانشاهی در صف دریافت وام ودیعه مسکن!

۸هزار خانواده کرمانشاهی در صف دریافت وام ودیعه مسکن!

به گزارش دکور پرداز، با عنایت به این که پرداخت وام ودیعه مسکن آخرین اولویت بانک هاست الان بیشتر از ۸۰۰۰ متقاضی کرمانشاهی در وضعیت بلاتکلیفی دریافت این وام از جانب بانکهای عامل قرار دارند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها - سمیه نوری: مسکن بعنوان یک نیاز اساسی برای آرامش روانی خانواده ها نقش زیربنایی داشته که امروز به یکی از مهم ترین معضلات امروز جامعه تبدیل گشته و اینروزها بحث کاهش قدرت خرید و اجاره مسکن بخصوص در کلان شهرها به سبب بالا رفتن سرسام آور قیمتها از موضوع هایی است که در صدر اخبار قرار گرفته است.
با پر رنگ شدن مشکلات مسکن دولت بخصوص در روزهای کرونایی در سال ۱۴۰۰ به دنبال سهل کردن تهیه مسکن طرحی با عنوان کمک هزینه تهیه مسکن یا همان وام ودیعه مسکن به تصویب رسید که قرار بود با این وام کور سوی امیدی در دل مردم بخصوص جوانانی که به سبب مشکل مسکن با کوهی از سایر مشکلات رو به رو هستند روشن شود.
در پی تب و تاب اخبار پرداخت وام ودیعه مسکن از جانب بانکها خیلی از مردم بعنوان متقاضی بر مبنای شرایط اعمال شده در سایت ثبت نام کردند و منتظر پرداخت وام های درخواستی شدند این در حالی بود که خیلی از بانکها در کوتاه مدت اعلام کمبود اعتبار و موجودی کرده و از پرداخت وام سرباز زدند.
چندی پیش در استان کرمانشاه وام ودیعه مسکن تنها در یکی از بانکها آن هم به تعداد اندک و سفارشی پرداخت می شد که طی روزهای اخیر با مراجعات انجام شده به بانکها از جانب متقاضیانی که در صف انتظار به سر می بردند بانکها به صورت رسمی از پرداخت وام به متقاضیان ارجاع داده شده به شعب بانکی ممانعت می ورزند.


در پی اعتراضات اخیر شهروندان کرمانشاهی خبرنگار خبرگزاری مهر استان کرمانشاه پیگیر این مشکل شد که نخست با گفتگو با متقاضیانی که مدت هاست در لیست انتظار قرار دارند مصاحبه کرد.
سرپیچی بانکها از پرداخت وام ودیعه مسکن
یکی از شهروندان کرمانشاهی که بیشتر از هشت ماه در صف انتظار دریافت وام ودیعه مسکن قرار گرفته در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: بیشتر از هست ماه از ثبت نام برای دریافت این وام می گذرد و با وجود پیگیری های بسیار تنها پاسخی که از جانب بانک می گرفتیم این بود که هنوز نوبت ما نشده و باید منتظر بمانیم.
وی اضافه کرد: با توجه مشکلات فراوانی که امروز در جامعه برای تهیه مسکن وجود دارد نباید برای دریافت یک وام این باره زمانی طولانی را در لیست انتظار ماند و اگر قرار بر عدم پرداخت این وام بود چرا این مردم را سرکار می گذارند؟
این شهروند کرمانشاهی با اشاره به اینکه بانکها در روند پرداخت وام ودیعه مسکن اعلام کمبود اعتبار کرده، خاطرنشان کرد: چند روز پیش که بعد از مدتی موعد مقرر برای تشکیل پرونده از راه پیامک به من اعلام گردید که برای دریافت وام به شعبه مشخص شده رجوع کنم.
وی افزود: بعد از رفتن به شعبه بانک مورد نظر با وجود رفتن به موقع به بانک اما به سبب عدم اعتبار پرداخت وام انجام نگرفت این در حالی بود که با و جود این که مشکل از جانب بانک و عدم اعتبار آنها بود اما در در قسمت توضیحات سیستم علت پرداختی را عدم حضور بموقع متقاضی از جانب بانک ثبت شده است.


این شهروند کرمانشاهی بیان نمود: با توجه به این که مشکل پرداخت وام از جانب بانکها بوده اما در ثبت اطلاعات همه چیز به نام متقاضیان تمام می شود که با این رویه باید نسبت به آمار و اطلاعات ثبت شده در پرداخت وام ها بی اعنتا بود چون که توضیحات و آمار ثبت رسیده کذب بوده و به جای عمل به شکلی کلاه سر مردم گذاشتن تلقی می شود.
ثبت علت های دروغین بانکها در عدم پرداختی ها عامل بی اعتمادی مردم بررسی های میدانی و مسائل مطرح شده از آن حکایت می کند که بانکها به جز در اولین مرحله اجرای طرح وام ودیعه مسکن اقدامی به اعطای تسهیلات کمک ودیعه مسکن نکرده و از اعطای این تسهیلات سر باز می زنند.
یکی دیگر از معضلات مطرح شده ای که همچون منبع اعتراض مردم قرار گرفته ثبت علت های دروغین برای عدم پرداخت به متقاضیان از جانب بانکها است که این عملکرد و عدم نظارت بر آن رفته رفته زمینه بی اعتمادی مردم را فراهم خواهد آورد.
از طرفی دیگر به دنبال گفتگو با یکی از مسؤلان مریوطه در امور اداره راه و شهر سازی اقدام ناشایست دیگر بانکها که سال هاست سبب ناراضایتی کردم قرار گرفته وام هایی است که به خویشوندان تعلق می گیرد.
آمار ضعیف بانکهای کرمانشاه در پرداخت وام ودیعه مسکن
این مسئول تصریح کرد: در خلال یکسال گذشته کمتر وامی با عنوان ودیعه مسکن به مردم پرداخت شده و اگر وامی هم از جانب تعداد اندک بانکها پرداخت شده باشد پرداخت های فامیلی بوده و مردم عادی کمترین بهره را از این تسهیلات داشته برده اند.

در حال حاضر هیچ بانکی در کرمانشاه پرداخت وام ودیعه مسکن ندارد با این وجود خبرنگار مهر با پیگیری های بسیار از عبدالرضا غفوری معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه گفتگویی داشته که در همین راستا غفوری در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به وضعیت وام های ودیعه مسکن در ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲، اظهار نمود: در روند پرداخت وام های ودیعه مسکن ۱۸ بانک پرداختی داشته اند که در این زمان تعداد ۶۸ هزار و ۲۰ نفر ثبت نام کرده اند.
وی اضافه کرد: از مجموع کل ثبت نامی ها تعداد ۳۴ هزار و ۴۰۲ مورد رد درخواست شدند و ۲۳ هزار و ۲۲۶ متقاضی به بانکهای عامل عرضه شدند اما با توجه به میزان اعتبارات بانکها تابحال تنها ۱۰ هزار و ۳۹۲ مورد معادل ۶۸.۲ درصد موفق به دریافت وام ها ودیعه مسکن شدند.
معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه به بلاتکلیفی هشت هزار و ۲۰۶ متقاضی که هنوز توسط بانکها تعیین تکلیف نشدند اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به این که اعتبارات بانکی تعداد زیادی از بانکهای پرداخت کننده وام ودیعه مسکن به پایان رسیده رفته رفته میزان پرداختی ها امسال کاهش پیدا کرد و هم اکنون هم هیچیک از بانکها پرداختی با این عنوان را نخواهند داشت.
بلاتکلیفی ادامه دار متقاضیان وام ودیعه مسکن به سبب کمبود اعتبار بانک ها
غفوری تصریح کرد: یکی از اشکالات موجود در زمینه پرداخت وام های ودیعه مسکن عدم بودجه و اعتبار جداگانه در زمینه وام مسکن بوده و چون پرداختی وام ها از منابع بانکها انجام می گیرد معمولا بانکها وپرداخت وام ودیعه مسکن را در آخرین اولویت خود قرار می دهند.
وی با تکیه بر این که پرداخت وام ودیعه مسکن در بانکها انجام نمی گیرد، اظهار داشت: با وجود این که مشکل مسکن یکی از مهم ترین مشکلات و نیازهای امروز مردم است اما پرداخت وام های مربوطه در بلاتکلیفی قرار گرفته و متقاضیانی که در لیست انتظار قرار دارند در بلاتکلیفی قرار گرفته اند و زمان مشخصی برای پرداخت مجدد وام ها اطلاع رسانی نشده است.
با این اوصاف به سبب عدم نظارت ها از جانب مسؤلان بالادستی متقاضیان وام ودیعه مسکن کرمانشاهی باید در لیست انتظار پرداخت این وام منتظر سبز شدن علف زیر پاهایشان باشند هرچند به سبب فراگیری این روند در سایر بانکهای در استانهای دیگر پرداخت این وام رفته رفته به دویا مبدل خواهد شد.
عجیب تر از همه آن است که پیگیری تخلفات و اعتراضات ثبت شده در سامانه از هیچ کجا قابل پیگیری نبوده و تنها به صورت نمایشی سامانه ای در سایت مربوطه برای سرگرم کردن متقاضیان معترض طراحی شده است.

1402/06/21
20:50:42
0.0 / 5
354
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد