دکورپرداز
دکور پرداز
مهر بررسی می كند؛

کدام بانک ها وام ۱۰۰ میلیون تومانی بدون ضامن می دهند؟

کدام بانک ها وام ۱۰۰ میلیون تومانی بدون ضامن می دهند؟

به گزارش دکور پرداز، علیرغم وعده ای که از جانب مسؤلان به منظور حذف ضامن برای وام های خرد داده شده بود، بررسی میدانی نشان داده است برای دریافت وام از بانکهای دولتی باید ضامن داشته باشید.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، نیمه اول شهریور ماه سخنگوی دولت خبر از حذف ضامن برای گرفتن وام های ۱۰۰ میلیون تومانی داد، بهادری جهرمی با اشاره به این که وام های خرد زیر ۱۰۰ میلیون تومانی نیاز به ضامن ندارد، اظهار داشت: اگر برای چنین وام هایی بانکها ضامن خواستند، مشکل را به معاونت نظارت بانک مرکزی گزارش دهید.
دولت سیزدهم در آغاز سکان داری خود طرحی را ارائه داد که حقوق بگیران می توانند بدون گذاشتن ضامن از بانکی که حقوق دریافت می کنند وام بگیرند اما در یک بررسی میدانی که برای بار دوم توسط خبرنگار مهر انجام شده است مشاهده شده است که هنوز بانکهای دولتی برای دادن وام نیازمند ضامن هستند و به تبع بانکهای خصوصی نیز همین شرایط را دارند.
در گزارش قبلی میدانی خبرنگار مهر که با عنوان وام برای پولدارها؛ مردم از دریافت وام فوری محروم هستند از عدم دریافت وام فوری سخن گفتیم، اما بررسی ها نشان میدهد پس از ۳ ماه از نگارش گزارش قبلی وضعیت تسهیلات دهی بانکها کمی بهتر شده است، هرچند که باید گفت ۲ بانک ملی و ملت شرایط را برای دریافت وام فوری تسهیل کرده اند اما هنوز ۲ بانک صادرات و تجارت بر رویه قبلی یعنی میانگین موجودی اصرار دارند.
ناگفته نماند که برای دریافت وام از هر بانک دولتی نیاز به ضامن دارید و هنوز مانع بزرگ ضامن بانکی در کشور حل نشده است.
گرفتن وام بدون ضامن از بانک ملی
برای پیگیری موضوع ابتدا به بانک ملی مراجعه نموده و شرایط گرفتن وام را از مدیر اعتبارات یکی از شعبه های این بانک جویا شدم، مدیر اعتبارات این شعبه به خبرنگار مهر اظهار داشت: برای گرفتن وام در بانک ملی ابتدا باید ۶ ماه یک دهم پولی که نیاز دارید را در بانک مسدود کنید که این شرط نخست برای گرفتن وام از بانک ملی است.
وی افزود: برای گرفتن وام ۱۰۰ میلیون تومانی، یک ضامن با دریافت حقوق بالای ۱۵ میلیون تومانی کفایت می کند اما اگر ضامن شرایط مورد نیاز بانک را نداشته باشد باید حتما برای گرفتن وام ۱۰۰ میلیون تومانی دو ضامن معرفی کنید.
وی با اشاره به اعطای وام ۵۰ میلیون تومانی بدون ضامن اظهار داشت: برای گرفتن این وام شرکت های خصوصی معتبر که بانک تشخیص می دهد می توانند با بانک تفاهم نامه امضا کنند که در قالب این تفاهم نامه وام به کارمندان شرکت های خصوصی داده می شود که به طور معمول کمتر شرکت های خصوصی دست به این کار می زنند بدین سبب برای گرفتن وام ۱۰۰ میلیون تومانی بجای این که دنبال وام های بدون ضامن باشید بهتر است ضامن مناسب پیدا کنید تا بتوانید وام مورد نیاز خودرا گرفتن کنید.

وام بانک ملت چگونه پرداخت می شود این بانک همه کارهای وام را بصورت اینترنتی انجام می دهد، اگر کارمند یک شرکت خصوصی هستید برای اینکه از بانک ملت وام بگیرید ابتدا نیاز هست که این شرکت با بانک تفاهم نامه داشته باشد و جدای آن باید حداقل یک ضامن نیز به بانک معرفی کنید. این بانک برای دادن وام اعتبار فرد وام گیرنده را نیز مورد بررسی قرار می دهد به طوریکه برای گرفتن وام ۱۰۰ میلیون تومانی اگر نهاد دولتی و یا نهادهای عمومی غیر دولتی و یا بخش خصوصی معتبر با بانک تفاهم نامه داشته باشد این بانک بدون ضامن وام می دهد اما اگر وام گیرنده بطور مستقل بخواهد تسهیلات بگیرد اعتبار فرد سنجیده می شود اگر وام کمتر از ۵۰ میلیون تومان بخواهد بدون ضامن و اگر وام ۱۰۰ میلیون تومانی بخواهد باید یک ضامن معتبر داشته باشد.
برای گرفتن وام از بانک تجارت حتما نیازمند ضامن هستید برای پیگیری موضوع گرفتن وام از بانکهای دولتی به سراغ بانک تجارت می روم و شرایط وام خرد زیر ۱۰۰ میلیون تومان را جویا می شوم، متصدی اعتبارات می گوید تنها راه گرفتن وام خرد (به غیر از تسهیلات تکلیفی مانند ازدواج، فرزندآوری و ودیعه مسکن) طرح حامی بانک تجارت است. در‬ توضیحات‬ این‬ طرح‬ آمده‬ است: وام به اشخاص حقیقی برمبنای سپرده گذاری در حساب قرض الحسنه جاری‏‏‏‏ و برمبنای میانگین حساب، ‬ با نرخ سود ترجیحی‏‏‏ برای رفع نیازهای ضروری پرداخت می شود که البته اگر سپرده گذار و وام گیرنده بخواهد استفاده از این فرصت را به دیگری واگذار کند می تواند بستگان درجه یک را به بانک معرفی نماید و از اعتبار خود برای آنها استفاده نماید.
همانطور که در جدول بالا مشاهده می شود برای گرفتن وام از بانک تجارت نیاز مند سپرده گذاری هستید و در کنار آن حتما باید ۲ ضامن معتبر نیز به بانک معرفی کنید. متصدی اعتبارات یکی از شعب بانک تجارت در پاسخ به این پرسش که مگر قرار نبود وام ها بدون ضامن باشد به خبرنگار مهر می گوید: حرف های رسانه ها و مسئولان را درباره ی وام بدون ضامن باور نکنید! بانک صادرات هم ضامن می خواهد برای تکمیل گزارش به سراغ یکی از شعب بانک صادرات رفتم تا شرایط گرفتن وام خرد را نیز از این بانک جویا شوم متصدی اعتبارات این شعبه از بانک اظهار داشت: تنها راه گرفتن وام خرد ۱۰۰ میلیون تومانی، طرح سنا است. در این طرح هم باید ۲ ماه پول را بلوکه کرد و هم باید ضامن داشت. وی ادامه می دهد: ابتدا باید یک حساب کوتاه مدت باز کنید بعد از آن میانگین حساب شما مورد بررسی قرار می گیرد اگر میانگین قابل قبولی داشته باشید آنگاه با معرفی ۲ ضامن می توانید وام ۱۰۰ میلیون تومانی دریافت کنید. بگفته وی بانک صادرات طرح دیگری برای اعطای وام ندارد. راهکار حذف ضامن در بانکها چیست؟
مهمترین راه حل حذف ضامن در بانک ها، شماره حساب دریافت حقوق فرد درخواست کننده وام گیرنده است، بانک می تواند با دریافت شماره حساب فرد، اگر فرد مورد نظر تا ۲ ماه قسط را واریز نکرد، بصورت خودکار از شماره حساب وی برداشت کند، این نوع پرداخت وام در کشورهای پیشرفته اقتصادی در حال اجراست و هیچ فردی نمی تواند از پرداخت اقساط فرار کند.
شماره بیمه فرد و اطلاعات دیگر برای بانک وام گیرنده ارسال می شود و حتی اگر فرد گرفتار بیکاری شود از بیمه بیکاری وی اقساط کسر می شود و تا آن زمان که اقساط را با بانک تسویه نکند حق ارائه خدمات بیمه را نخواهد داشت. برای وام های کلان نیز باید حساب های فرد گیرنده وام در رصد بانک باشد و قانونا بتواند پس از ۲ ماه بصورت خودکار مطالبات خودرا وصول کند.
سایروس امیرآبادی کارشناس اقتصادی درباره ی شرایط وام در کشورهای پیشرفته اقتصادی به مهر می گوید: در کشورهای مدرن سیستم بانک داری پول را از مردم عادی می گیرد و آنرا در قالب تسهیلات مختلف بانکی به کسانی که بدنبال تولید، اکتشاف، اختراع، تحصیل، خرید خودرو و خرید مسکن هستند، می دهند.
امیرآبادی اضافه کرد: در بیشتر کشورهای پیشرفته اقتصادی بانکها از شیوه های مختلف از شما تقاضا می کنند که از بانک وام بگیرید و نیازی به ضامن نبوده و مدارک دریافتی حقوق، رتبه اعتباری فرد و شماره حساب دریافت حقوق و عدم بدهی مالیاتی برای گرفتن وام کفایت می کند.
به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، امتیاز اعتباری متقاضی وام در کشور آمریکا یکی از مهم ترین عواملی است که وام دهنده هنگام ارزیابی درخواست وام در نظر می گیرد. امتیازات اعتباری بین ۳۰۰ تا ۸۵۰ است و برمبنای عواملی مانند سابقه پرداخت، میزان بدهی معوق و طول تاریخ اعتبار داده می شود. خیلی از وام دهندگان برای واجد شرایط بودن از متقاضیان می خواهند حداقل نمره حدود ۶۰۰ داشته باشند، اما تعدادی از وام دهندگان بدون هیچ سابقه اعتباری به متقاضیان وام می دهند.
علاوه بر رتبه اعتباری برای گرفتن وام در کشور آمریکا باید مستندات درآمدی خودرا نیز ارائه دهید، شواهد درآمد ممکنست شامل اظهارنامه مالیاتی اخیر، صورت حساب بانکی ماهانه، برگه حقوق و نامه های امضا شده از کارفرمایان باشد. متقاضیان خود اشتغال می توانند اظهارنامه مالیاتی یا سپرده بانکی عرضه کنند.
وام دهندگان الزامات درآمدی را بر وام گیرندگان را در نظر گرفته تا از پرداخت اقساط مطمئن شوند، حداقل درآمد مورد نیاز برمبنای وام دهنده متفاوت می باشد. به عنوان مثال بانک SoFi حداقل حقوق مورد نیاز ۴۵۰۰۰ دلار در سال را نیاز دارد. حداقل درآمد سالانه مورد نیاز مؤسسه مالی آوانت فقط ۲۰۰۰۰ دلار است یعنی با درآمد ماهیانه ۱۶۰۰ دلار می توانید وام بگیرید، درآمد ماهیانه ۱۶۰۰ دلار در آمریکا را خیلی از شاغلان کسب می کنند.
در کشور آمریکا یک نسبت برای دریافت وام به نام نسبت بدهی به درآمد وجود دارد، نسبت بدهی به درآمد (DTI) بصورت درصد بیان می شود و نشان دهنده قسمتی از درآمد ناخالص ماهانه وام گیرنده است که به سمت خدمات بدهی ماهانه وی می رود. وام دهندگان از DTI برای پیش بینی توانایی وام گیرنده بالقوه برای پرداخت بدهی های جدید و جاری استفاده می نمایند. به همین دلیل، DTI کمتر از ۳۶٪ ایده آل است، بااینکه تعدادی از وام دهندگان متقاضی بسیار واجد شرایط را با نسبت تا ۵۰٪ تأیید می کنند.
در وام هایی با مبالغ بالا نیز وثایقی در قانون وام آمریکا پیش بینی شده است اگر شخصی بدنبال وام هایی با مبالغ بالا باشد، وام دهنده از وی می خواهد که دارایی های باارزش یا وثیقه را تعهد کند. در مورد وام برای خانه یا وسایل نقلیه، وثیقه به طور معمول با هدف اساسی وام مرتبط می باشد. با این وجود، وام های شخصی تضمین شده را می توان با سایر دارایی های ارزشمند، همچون حساب های نقدی، حساب های سرمایه گذاری، املاک و مستغلات و اموالی مانند سکه و طلا وثیقه کرد. در ایران نیز اجرائی کردن این نوع قوانین می تواند مشکل ضامن را یکبار برای همیشه حل کند و بانک نیز برای دریافت اقساط به مشکلی برخورد نکند.


منبع:

1402/06/29
08:58:35
0.0 / 5
259
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد