دکورپرداز
دکور پرداز
بانك مركزی اعلام كرد؛

رشد اقتصادی در سه ماهه اول سال ۱۴۰۲ معادل ۶ و دو دهم درصد محقق شد

رشد اقتصادی در سه ماهه اول سال ۱۴۰۲ معادل ۶ و دو دهم درصد محقق شد

دکور پرداز: بانک مرکزی اعلام نمود که رشد اقتصادی کشور در سه ماهه اول 1402 معادل 6.2 درصد و رشد اقتصادی بدون نفت طی این دوره معادل 5.2 درصد بوده است.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، بانک مرکزی آمار آخرین رشد اقتصادی کشور را منتشر کرد؛ مقایسه ارقام سال جاری با رشد اقتصادی سه ماهه نخست سال ۱۴۰۱ نشان از افزایش بیش از سه برابری رشد اقتصادی کشور دارد.

اهم تحولات رشد اقتصادی
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی؛ برمبنای محاسبات مقدماتی اداره حساب های اقتصادی این بانک، تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه (به قیمت های ثابت سال ۱۳۹۵) در سه ماهه اول سال ۱۴۰۲ به رقم ۳۸۰۲.۱ هزار میلیاردریال رسیده که در مقایسه با سه ماهه اول سال ۱۴۰۱، به میزان ۶.۲ درصد رشد داشته است. همین طور رشد اقتصادی بدون نفت طی دوره مذکور معادل ۵.۲ درصد بوده است. لازم به توضیح است عملکرد رشد اقتصادی با نفت و بدون نفت کشور در فصل اول سال ۱۴۰۱ به ترتیب معادل ۱.۹ و ۱.۷ درصد بوده است. مقایسه ارقام مزبور با عملکرد رشد اقتصادی در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۲ حاکی از افزایش بیش از سه برابری رشد اقتصادی کشور در فصل اول سال ۱۴۰۲ نسبت به فصل اول سال ۱۴۰۱ می باشد. بررسی عملکرد رشد اقتصادی بر حسب گروه کارهای اقتصادی (به قیمت های ثابت سال ۱۳۹۵) نشان می دهد، رشد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول سال ۱۴۰۲ حاصل تحقق رشد مثبت ارزش افزوده در تمامی گروه ها بوده است. لازم به توضیح است در دوره مورد گزارش، رشد محقق شده گروههای "نفت و گاز"، "خدمات"، "صنایع و معادن" و "کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری" نسبت به دوره مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۱۶.۴، ۶.۲، ۳.۷ و ۲.۲ درصد بوده است که مقایسه آن با ارقام مشابه در فصل اول سال ۱۴۰۱ حاکی از بهبود رشد ارزش افزوده تمامی گروههای اقتصادی می باشد. خاطرنشان می گردد سهم گروههای مزبور از رشد ۶.۲ درصدی محقق شده در سه ماهه اول سال ۱۴۰۲ به ترتیب معادل ۱.۵، ۳.۶، ۰.۸ و ۰.۲ واحد درصد بوده است.
شایان ذکر است رشد مثبت تولید ناخالص داخلی در فصل اول سال ۱۴۰۲ در ادامه رشد اقتصادی مثبت محقق شده از فصل اول سال ۱۳۹۹ تا فصل چهارم سال ۱۴۰۱ بوده است؛ به نحوی که میزان رشد اقتصادی کشور در فصول سال ۱۴۰۱ به ترتیب برابر با ۱.۹، ۳.۹، ۴.۹ و ۵.۳ درصد بوده است.

بررسی تولید ناخالص داخلی برحسب اقلام هزینه نهایی در سه ماهه اول سال ۱۴۰۲ نشان می دهد، "هزینه های مصرف نهایی بخش خصوصی"، "هزینه های مصرف نهایی بخش دولتی" و "تشکیل سرمایه ثابت ناخالص" به قیمت های ثابت سال ۱۳۹۵ به ترتیب از نرخ رشد ۸.۲، ۵.۳ و ۲.۰ درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل برخوردار بوده اند؛ رشد ارقام مزبور در فصل اول سال ۱۴۰۱ نسبت به دوره مشابه سال پیش از آن به ترتیب معادل ۶.۴، ۶.۵- و ۱.۴- درصد بوده است.
گزارش تحولات بخش واقعی اقتصاد ایران سه ماهه اول ۱۴۰۲ ۳۷۴ KB -


منبع:

1402/06/31
13:13:44
0.0 / 5
275
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد