دکورپرداز
دکور پرداز

فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم ها مدیریت شده است

فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم ها مدیریت شده است

به گزارش دکور پرداز، رئیس کل بانک مرکزی درمورد وضعیت اقتصاد کلان کشور اظهار داشت: با نرخ های حاصله در سالهای اخیر و بخصوص درسال جاری تاکید می شود که فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم ها مدیریت شده است.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، فرزین با اشاره به اینکه اقتصاد ایران سال ۱۴۰۱ را با طیف وسیعی از تکانه های مغایر و مساعد اقتصادی و سیاسی پشت سر گذاشت، خاطرنشان کرد: در حوزه متغیرهای پولی سال ۱۴۰۱ را خوب شروع کردیم اما با افزایش نرخ ارز در نیمه دوم سال نرخ تورم حاصله راضی کننده نبود. با اینکه پیشبینی های تورم های غیر متعارف در اقتصاد ایران هم محقق نشد.

وی افزود: رشد متغیرهای حقیقی یا غیر پولی اقتصاد ایران در بهار ۱۴۰۱ پایین و نامناسب بود اما هر چه به پایان سال نزدیک شدیم روند رشد بهتر شد و نهایتا نرخ رشد ۴ درصدی محقق شد که نشان داد همچنان موتورهای رشد برای تحقق رشدهای بالاتر هدف از سوخت لازم برخوردار نیست.

عالی ترین مقام بانک مرکزی در مورد نرخ رشد سال ۱۴۰۱ ضمن اشاره به ۳ مشخصه خاطرنشان کرد: رشد حاصله به صورت ناموزون در قسمت های مختلف اقتصادی محقق شد و بخش های نفت و صنعت با نرخ های نزدیک به دو ر قمی عملکردی قابل ملاحظه و بخش های خدمات و کشاورزی عملکردی غیر قابل قبول داشتند.

رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: برای نخستین بار بعد از سال ها تجربه نرخ های رشد منفی و یا پایین در تشکیل سرمایه ثابت ناخالص از نرخ رشد ۶.۷ درصد برخوردار شدیم. این نرخ در زیر بخش ماشین آلات معادل ۱۵.۴ درصد بود. یکی از علل آن رویکرد پشتیبانی از واردات کالاهای سرمایه ای از منظر تأمین ارز و سیاست های تسهیل کننده برای این کالا بود. این نرخ رشد ما را به تحقق رشد بیشتر در سالهای آتی به علت ظرفیت سازی مناسب امیدوار نمود. البته یکی از دیگر علل آن هم افزایش منابع ارزی کشور به علت رشد قابل توجه تراز تجاری بود.

دکتر فرزین با اشاره به اینکه سال ۱۴۰۲ در حوزه متغیرهای پولی و بخصوص تورم با اعداد تورم بالا در فروردین و اردیبهشت آغاز شد، اظهار داشت: از این ماه به بعد با اتخاذ سیاست های تثبیت، در بازارهای مالی آرامش برقرار شد و تورم نقطه به نقطه تابحال نزدیک به ۱۴ واحد درصد کاسته شده است.

به قول وی آمار جدید اداره حساب های اقتصادی بانک مرکزی درمورد رشد اقتصادی بهار سال ۱۴۰۲ مبین تحقق رشد ۶.۲ درصد در کل اقتصاد و ۵.۲ درصد برای بخش غیرنفتی است. که این نرخ ها بیشتر از ۳ برابر نرخ رشد در بهار سال ۱۴۰۱ هستند.

دکتر فرزین با برشمردن خصوصیت های نرخ رشد در بهار سال ۱۴۰۲ اظهار داشت: رشد حاصله در تمام بخش های اقتصادی نسبت به بهار ۱۴۰۱ بیشتر است. بخش نفت با نرخ رشد خیره کننده ۱۶.۴ درصد در صدر تمام بخش ها بوده است.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: نرخ رشد تشکیل سرمایه که در بهار سال قبل به علت وضعیت نامناسب بخش ساختمان منفی بوده در بهار سال جاری با مثبت شدن بخش ساختمان عدد کل هم مثبت شده و از رشد ۲ درصدی برخوردار شده است.


عالی ترین مقام بانک مرکزی با اشاره به اینکه در مورد آمار رشد تابستان باید منتظر آمار بانک مرکزی در پاییز بود، خاطرنشان کرد: بر مبنای شواهد آماری موردی بخش ها میتوان این جمع بندی را از وضعیت تابستان ارائه نمود. بر مبنای صورت های مالی شرکتهای بورسی که ۶۰ درصد ارزش محصول کارگاه های بزرگ صنعتی را نشان داده است از آن حکایت می کند که رشد تولید در تیر ماه ۶.۷ و مرداد ماه ۹.۲ درصد بوده است. بالاترین رشد متعلق به محصولات فلزی (۴۵.۷)، خودرو و قطعات (۲۵.۹) و صنایع دارویی (۲۳.۹) در مردادماه بوده است.

وی افزود: موجودی انبار صنایع در مرداد ماه ۸ درصد کاسته شده است. همزمانی رشد مثبت تولید با رشد منفی انبار نشانگر آن است که عوامل عرضه و تقاضا به صورت همزمان درحال تقویت رشد هستند.
دکتر فرزین با اشاره به اینکه همچنان رشد تولید کالاهای سرمایه ای دو رقمی است، خاطرنشان کرد: این رقم معادل ۱۵.۹ درصد است و از کالاهای سرمایه ای و واسطه ای رشد سریع تری دارد.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: شواهد آماری نشان داده است که بخش کشاورزی هم در تابستان از وضعیت بسیار خوبی برخوردار بوده است. خرید بیشتر از ۱۰ میلیون تن گندم از کشاورزان یکی از علایم آن است. در قسمت خدمات هم تکانه مغایر اساسی در این فصل وجود نداشته است. البته هنوز در مورد قضاوت نهایی زود است.

او در آخر در مورد وضعیت اقتصاد کلان کشور اظهار داشت: با نرخ های حاصله در سالهای اخیر و بخصوص امسال میتوان این گونه بیان کرد که فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم مدیریت شده و درحال برگشت به روند دراز مدت متغیرهای کلان اقتصادی هستیم.

دکتر فرزین تصریح کرد: عملکرد بخش حقیقی از اسمی بهتر است. دلیل اصلی آن هم وجود حباب های ناشی از انتظارات تورمی در جامعه است که با کاهش نرخ رشد نقدینگی و تورم و گشایش گسترش روابط خارجی امیدوار به شتاب در بهبود آن هستیم.


منبع:

1402/07/01
08:14:29
0.0 / 5
272
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد