دکورپرداز
دکور پرداز

بانک مرکزی برنامه ای جهت استفاده از کارت هوشمند ملی ندارد

بانک مرکزی برنامه ای جهت استفاده از کارت هوشمند ملی ندارد

به گزارش دکور پرداز، مدیر اداره نظارت بر نظام های پرداخت، اظهار داشت: بانک مرکزی هیچ‎گونه برنامه ریزی جهت استفاده از کارت هوشمند ملی در شبکه پرداخت کشور ندارد چونکه به لحاظ فنی این مساله امکان پذیر نیست.به گزارش دکور پرداز به نقل از بانک مرکزی، محمدرضا مانی یکتا، مدیر اداره نظارت بر نظام های پرداخت، اظهار داشت: طرح کارت هوشمند همراه بانکی (کهربا) که به «تراکنش های حضوری بدون کارت» معروف هستند با هدف ارتقای استانداردهای امنیتی شبکه پرداخت کشور تا ۲ ماه آتی آماده خدمت‎ رسانی به مردم خواهد بود.
وی اضافه کرد: هم اکنون ۹ بانک در شبکه بانکی کشور تمام تغییرات لازم برای اجرای پروژه کهربا را عملیاتی کرده ‎و از تعداد ۱۲ شرکت پرداخت نیز ۸ شرکت این ظرفیت ها را فعال کرده اند.
مدیر اداره نظارت بر نظام های پرداخت اضافه کرد: در تلاش هستیم که حداقل با ۳۰ تا ۴۰ درصد ظرفیت شبکه پذیرندگی کشور یعنی بیش از ۲.۵ میلیون پایانه فروشگاهی این خدمت را به مردم ارائه دهیم.

مانی یکتا افزود: این پروژه از اولویت بسیار بالایی در بانک مرکزی برخوردارست و برنامه ما این است که تا دو ماه آتی ظرفیت پذیرندگی شبکه کشور را به حد قابل قبولی برسانیم که هموطنان بتوانند در بیشتر نقاط تجاری و حداقل مراکز استانها از این خدمت بهره گیرند.
مدیر اداره نظارت بر نظام های پرداخت، هدف‎گذاری اصلی پروژه مذکور ارتقای استانداردهای امنیتی شبکه پرداخت کشور و کارت های بانکی در اختیار مردم عنوان نمود و اضافه کرد: در این روش باتوجه به عدم نیاز به حضور فیزیک کارت در زمان انجام تراکنش های حضوری، مخاطره کپی شدن کارت بانکی حدودا از بین می رود.
کارت ملی و تراکنش های بانکی
مانی یکتا در ادامه با اشاره به برخی اخبار انتشار یافته در فضای رسانه ای کشور مبنی تجمیع کارت های بانکی در یک کارت یا جایگزینی کارت هوشمند ملی بجای کار بانکی اشاره کرد: بانک مرکزی هیچ‎گونه برنامه ریزی جهت استفاده از کارت هوشمند ملی در شبکه پرداخت کشور ندارد چونکه به لحاظ فنی این مساله امکان پذیر نیست و دلیل اصلی نیز تفاوت های ساختاری جدی و البته عدم انطباق ظرفیتهای تراشه کارت هوشمند ملی با استانداردهای بین المللی شبکه های پرداختی کارتی است.
وی اظهار داشت: اما آن چه بصورت مشخص در بانک مرکزی درحال پیگیری است تنوع بخشی به ابزارهای پرداخت است و بر این اساس بروزرسانی ظرفیتهای شبکه پرداخت، ارائه امکان انجام تراکنش های خرید با بهره گیری از برنامک های همراه هوشمند و استفاده از کارت های مجازی بجای کارت های فیزیکی مطابق با آخرین تکنولوژی روز که تحت عنوان پروژه کهربا شناخته می شود در این بانک، شبکه بانکی و پرداخت در دست پیگیری است.


منبع:

1402/07/13
00:44:30
0.0 / 5
217
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد