دکورپرداز
دکور پرداز
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اعلام كرد؛

ریشه گران شدن فولاد، بورس نیست

ریشه گران شدن فولاد، بورس نیست

به گزارش دکور پرداز، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ریشه گرانی فولاد در بی تدبیری در تأمین اقلام در ارتباط با بهای تمام شده این محصول در کشور است و نباید آدرس غلط به جامعه و اقتصاد کشور بدهیم.به گزارش دکور پرداز به نقل از خانه ملت، محمدرضا پور ابراهیمی در ارزیابی خود پیرو مبحث خروج سیمان و فولاد از بورس کالا، اظهار داشت: انتظار داریم مباحثی که در حوزه های اقتصادی مطرح می شود، باآنکه مبتنی بر دلسوزی است اما مبتنی بر یک نگاه تخصصی هم باشد.
وی با اشاره به اینکه به واقع ما نمی توانیم با یک ادبیات غیر علمی و غیر تخصصی اما دلسوزانه کشور را اداره نماییم، اظهار داشت: مباحثی که مطرح می شود احتیاج به کار کارشناسی دارد بنابراین در حوزه مسائل در رابطه با بازار سرمایه کمتر کارشناسی است که اعتقاد داشته باشد که اگر ما رویکرد شفاف و رویکرد قیمت گذاری بر مبنای تخصیص بین منابع و امثال این موارد را کنار بگذاریم در اقتصاد موفق تر هستیم. به واقع این جای سوال دارد که چه کسی توانسته از اقتصادی غیر شفاف انتفاع ببرد؟
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه همه آن چیزی که تحت عنوان رانت ها در ساختار غیر شفاف غیر اقتصادی بوده کاملا می تواند در اقتصاد کشور تجلی پیدا کند، افزود: ازاین رو ما حق برگشت به عقب را نداریم. البته امکان اشکالاتی به روند جاری وجود دارد که می تواند بررسی شود، بنابراین اگر آقایان و وزرا نظراتی در این بخش دارند، ما از این نظرات استقبال می نماییم.
این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اظهارنظر در اینباره ضمن این که دلسوزانه است باید به مبانی علمی هم پایبند باشد. همینطور اگر اشکالاتی در این بخش هم وجود دارد باید این اشکالات برطرف شود و ما منکر اشکالات نیستیم چونکه ما بارها به عملکرد سازمان بورس و عملکرد بورس های تخصصی انتقاد می نماییم اما این که اساس ساختار بازار سرمایه کشور را که در همه جای دنیا یک تعریف مشخصی دارد و در ایران هم بر مبنای قوانین مجلس صورت می پذیرد، قبول نداشته باشیم حتما به صلاح کشور نیست.
وی تصریح کرد: بعنوان مثال هم اکنون مسئولین در بحث فولاد مطرح کرده اند که اگر فولاد از ساختار بازار سرمایه بیرون برود قیمت آن کاهش پیدا خواهد نمود. سوال اینجاست که هم اکنون ظرفیت تولید فولاد در کشور به چه میزان است؟ طبق برآوردها تقریبا نزدیک ۴۶ میلیون تن ظرفیت نصب شده است. تقریبا برآورده ما اینست که چند میلیون تن درحال ساخت هم وجود دارد و هنوز به صورت کلی نصب نشده اند که اینها هم اضافه می شود و نهایتا بر فرض به ۵۰ میلیون تن در سال می رسیم.
پور ابراهیمی با اشاره به اینکه هم اکنون ۲۰ میلیون تن مصرف کشور در قسمت فولاد است، افزود: سوال اینست که اگر کسی می خواهد فولاد را با قیمت ارزان به دست مردم برساند باید از این ظرفیت خالی استفاده نماید تا بهای تمام شده پایین بیاید؟ به واقع در ماه زمستان گاز و در تابستان برق این بخش قطع است دیگر ما چگونه می توانیم با بهای تمام شده پایین فولاد تحویل مردم بدهیم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ازاین رو ریشه گران شدن فولاد، بورس نیست، بنابراین ریشه گرانی فولاد بی تدبیری در تأمین اقلام در ارتباط با بهای تمام شده در این بخش است که از راه گاز و برق حاصل می شود، ازاین رو نباید آدرس غلط به جامعه و اقتصاد کشور بدهیم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ما باید بهای تمام شده تولید فولاد را پایین بیاوریم، اظهار نمود: بهایی که در ۲ ماه پیرو قطعی برق و گاز هزینه های سنگینی را برای بخش فولاد ایجاد می کند، حتما می تواند بهای تمام شده این بخش را بالا ببرد. ازاین رو وقتی بهای تمام شده تولید بالا برود، قیمت مصرف کننده افزایش پیدا خواهد نمود. ازاین رو اگر کسی می خواهد قیمت فولاد کاهش پیدا کند، باید عوامل تولید شامل سوخت، خوراک با قیمت پایین و مستمر در اختیار تولید کننده قرار دهد و گاز را در زمستان و برق را در تابستان به مدت دو ماه قطع نکند.
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه ما نباید جلوی صادرات و تولید فولاد را به علت افزایش قیمت فولاد بگیریم، اظهار نمود: ما باید علل بهای تمام شده در این بخش را مورد بررسی قرار دهیم.

1402/07/19
08:09:44
0.0 / 5
244
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد