دکورپرداز
دکور پرداز

استخراج رمزارز در برزخ عدم اجرای قانون

استخراج رمزارز در برزخ عدم اجرای قانون

دکور پرداز: فعالان استخراج رمزارز می گویند با وجود وضع قانون درباب روش استفاده از برق اما متاسفانه این قوانین اجرا نمی گردد.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، رمزارز و فناوری بلاک چین یکی از فناوری های نوین در دنیا است که با توسعه خود در تمام کشورها درحال تبدیل شدن به یک بازار رسمی ارز است و خیلی از فعالان این بازار می گویند نمی توان توسعه آنرا نادیده گرفت، اما فعالان استخراج رمز ارز دغدغه های جدی در اینباره دارند که مسؤلان کشور باید پای این دغدغه ها نشسته تا بهترین تصمیم برای شبکه پولی کشور گرفته شود.
عیسی صالحیان فعال قانونی استخراج رمز ارز در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با دغدغه فعالان قانونی بازار رمز اظهار داشت: وقتی صحبت از مزایای بیتکوین می شود باید عدم ریسک، امنیت بالا، نقدشوندگی بالا را نام برد. در حالی که تحریم هستیم، شبکه قانونگذاری کشور باید وارد این عرصه شده و نهادهای متولی مانند هیأت وزیران، شورایعالی اقتصادی، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دارایی که متولیان بخش پولی و مالی کشور هستند چابکی به خرج داده و قوانینی که در اینباره تصویب شده است را اجرا کنند.
صالحیان در انتها اظهار داشت: امروزه بیتکوین تبدیل به رقیب بسیار قدرتمندی برای دلار و یورو شده است و شاید در آینده حرف اول را در ارزهای دنیا بزند، شاید اگر ایران کار را انجام دهد اتفاق بزرگی در صنعت استخراج کشور رخ می دهد.
دغدغه فعالان بازار استخراج رمزارز چیست؟
برخی از مسؤلان می گویند نباید به استخراج رمز ارز کمک کرد چونکه این کار سبب افزایش مصرف برق و فشار بر روی نیروگاه های برق می شود، اما آنگونه که فعالان استخراج رمز ارز می گویند این مشکل قبلاً در قانون رمز ارز پیشبینی شده است، امید علوی، رئیس هیأت مدیره انجمن بلاکچین، ضمن اشاره به مصوبه هیأت وزیران در مورد رمزارز حاصل از استخراج اظهار داشت: «بر اساس این مصوبه، رمزارز حاصل از استخراج در کشور باید صرف واردات شود. به این ترتیب، استخراج کننده یا باید خودش مستقیماً واردات را با رمز ارز انجام دهد یا این که رمزارز استخراج شده را در اختیار واردکنندگان قرار داده و در ازای آن ریال دریافت کند. اما متأسفانه ساز و کار تبادل رمزارز با واردکنندگان هنوز فراهم نشده است.»
به گفته علوی، تأمین برق مورد نیاز این صنعت با قیمت منطقی و عادلانه عملاً غیر ممکن شده است. وی ضمن اشاره به چاره ای به نام تابلوی سبز بورس انرژی به کمبود عرضه در آن اشاره نمود و افزود متقاضیان این تابلو علاوه بر قیمت خرید برق باید ۱۰٪ تعرفه ماینینگ را علاوه بر مالیات بر ارزش افزوده و ترانزیت پرداخت کنند. در این صورت، به ازای هر کیلووات ساعت ۲۰۰۰ تومان، بهای تمام شده برق تا ۲۵٪ قیمت خرید افزایش خواهد یافت.
نوع تعرفه گذاری به نحوی است که نه تنها سودی برای استخراج کنندگان ندارد بلکه آنها را به دولت بدهکار هم می کند. یکی دیگر از فعالان استخراج رمزارز با انتقاد از مدل تعرفه گذاری از دریافت مالیات از این حوزه هم ابراز نارضایتی کرد که طی آن دولت یک مرتبه در شروع فرایند استخراج یعنی در حوزه تأمین انرژی با تعرفه هایی که مقرر کرده از ماینرها پول دریافت می کند و هم در پایان این فرایند یعنی زمانیکه سودی حاصل می شود، از دریافت مالیات منتفع می شود.
دغدغه و نگرانی دولت چیست؟
به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، دولت برای صنعت استخراج رمزارز دو دغدغه به حق تأمین انرژی و مدیریت بازار ارز را دارد.
راهکار مشکل اولی را میتوان با استناد به قانون برای توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر توسط شرکتهای رمزارز به درستی حل کرد، شرکتهای استخراج کننده بیتکوین می توانند برق مورد نیاز خویش را با تشکیل نیروگاه های تجدید پذیر رفع کرد.
شرکت های استخراج کننده رمزارز پیشنهاد کرده اند می توانند در زمان پیک مصرف نیروگاه های ساخت خویش را در اختیار شبکه رسمی برق قرار داده تا دغدغه وزارت نیرو رفع گردد.
اما مشکل دیگر و مهمتر عدم مدیریت منابع ارزی توسط بانک مرکزی است که دولت را در اینباره نگران کرده است، البته نگرانی دولت از این بابت به حق است، اما بانک مرکزی با ترفندهایی این نگرانی را رفع کند، باید در نظر داشت که ممنوعیت و یا شرایط فعلی برای استخراج کنندگان رمزارز تنها سبب توسعه شبکه غیرقانونی استخراج رمزارز شده و مشکلی را حل نمی نماید.
به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، مقررات تأمین برق استخراج رمز ارز پیش تر توسط هیأت وزیران تصویب و ابلاغ گردیده بود، جهت تماشای این قانون لینک را باز کنید.


منبع:

1402/08/01
08:01:26
0.0 / 5
257
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد