دکورپرداز
دکور پرداز

جریمه ۲۶ هزار میلیارد تومانی بانکهای متخلف در حوزه تسهیلات مسکن

جریمه ۲۶ هزار میلیارد تومانی بانکهای متخلف در حوزه تسهیلات مسکن

به گزارش دکور پرداز، وزیر اقتصاد از جریمه ۲۶ هزار میلیارد تومانی بانکهای متخلف در حوزه اعطای تسهیلات مبحث قانون جهش تولید مسکن اطلاع داد.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، احسان خاندوزی در قسمت خبری سیما اظهار نمود: در تبصره ۵ ماده ۴ قانون جهش مسکن در مورد بخش تسهیلات بانکی که باید بانکها برای حوزه مسکن بپردازند، یک ضمانت اجرایی در نظر گرفته شده بر این مبنا که اگر نسبت به سهمیه ای که بانک مرکزی معرفی می کند، بانکها تسهیلات لازم ۲۰ درصدی را نپردازند به جریمه ای معادل همان یک پنجم عدد تعهد شده از سمت سازمان امور مالیاتی باید جریمه شوند و مبلغ این جریمه هم وارد صندوق ملی مسکن خواهد شد تا مجدد در حوزه ساخت و عرضه و تولید مسکن به کار گرفته شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: برای سال اول این قانون -از مهر ۱۴۰۰ تا شهریور ۱۴۰۱- سازمان امور مالیاتی رسیدگی های لازم را انجام داد که حدود ۵۹ هزار میلیارد تومان رای اولیه برای محکومیت بانکهای متخلف در نظر گرفته شد که از این رقم حدود ۲۶ هزار میلیارد تومان در مرحله تجدیدنظر حتمی شد. امیدوایم ظرف روزهای آینده بمحض اینکه هیئت هم عرض ابلاغ و مطالبه نهایی و قطعی را صادر کند، بانکها این جریمه را بپردازند.
خاندوزی توضیح داد: در واقع طبق گزارش تهیه شده از عملکرد ۲۵ بانک تا ۱۵ آبان ماه سالجاری بر اساس رای تجدید نظر دادرسی انجام شده، ۲۶ هزار و ۲۶۳ میلیارد تومان جریمه برای بانکهای متخلف نهایی شده است.
وی افزود: حتی برای عدم پرداخت این جریمه قانونی هم ابزارهای اجرایی کافی در اختیار دولت و سازمان امور مالیاتی است که بمحض اینکه مدتی از استنکاف آنها بگذرد می تواند از راه روش های اجراییات که در اختیار دولت می باشد آنرا از حساب بانکها برداشت کند.
خاندوزی خاطرنشان کرد: قانون تمام بانکهای کشور غیر از برخی از بانکهای تخصصی را مکلف کرده که تسهیلات مسکن را بپردازند. در مورد تمام شبکه بانکی که تخلف داشتند، رای تجدید نظر صادر شده غیر از بانکهای ملی، مسکن، خاورمیانه، آینده، ملت، تجارت، رفاه و اقتصاد نوین که به رای بدوی اعتراض کردند، ازاین رو رای در مرحله تجدیدنظر است و ظرف روزهای آینده در مورد این بانکها هم حکم قطعی صادر خواهد شد. ازاین رو تمام بانکهای متخلف در ایام آینده باید جریمه ای که در قانون در نظر گرفته شده برای تسهیلات مسکن را بپردازند.

1402/08/24
15:21:54
0.0 / 5
238
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد